• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kandidatui į prezidentus Ignui Vėgėlei – nemalonumai dėl šeimos verslo. Tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ skelbia, kad Vėgėlės šeimos valdoma „Vilpra“ galimai apeidinėjo sankcijas. Prisidengdama milijoninės vertės eksportu į Kirgiziją, įmonė kondicionierius esą galėjo tiekti Baltarusijai.

Kandidatui į prezidentus Ignui Vėgėlei – nemalonumai dėl šeimos verslo. Tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ skelbia, kad Vėgėlės šeimos valdoma „Vilpra“ galimai apeidinėjo sankcijas. Prisidengdama milijoninės vertės eksportu į Kirgiziją, įmonė kondicionierius esą galėjo tiekti Baltarusijai.

REKLAMA

Jau vykstant karui, „Vilpra“ produkcijos į Kirgiziją eksportavo už milijoną eurų. Pats Ignas Vėgėlė tyrimą vadina pritemptu ir kondicionierių eksportą lygina su braškių pardavimu turguje. O štai muitinė jau vykdo „Vilpros“ apskaitos patikrinimą.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Nuotrauką, kurioje Ignas Vėgėlė burną užsiklijavęs lipnia juosta, kandidatas paviešino prieš beveik savaitę. Tai buvo išankstinė aliuzija į žurnalistinį tyrimą apie Vėgėlės šeimos verslo peripetijas, nors jas tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ su Andriumi Tapinu paviešino tik šiomis dienomis.

O tyrimo išvados skelbia, kad šildymo sistemomis prekiaujanti „Vilpra“ galėjo apeidinėti sankcijas Baltarusiai, kai kondicionierius pernai ir užpernai galimai fiktyviai vežė į Kirgiziją.

REKLAMA
REKLAMA

„Kompanija „Vilpra“ didelėm apimtim eksportavo kondicionierius į Kirgiziją. Tik tarptautinė prekybos statistika rodo, kad Kirgizija tokio kondicionierių kiekio neįsivežė. Visų antra, mes matom, kad prekybos šuolis į Kirgiziją įvyksta kaip tik tada, kai įsigalioja ES sankcijos ir draudimas eksportuoti kondicionierius į Baltarusiją“, – pasakoja „Sienos“ vadovas Šarūnas Černiauskas. 

REKLAMA

Sutartys tarp Kirgizijos ir „Vilpros“ kelia įtarimų

Kirgizija dažna eksporto kryptimi popieriuose esą tapo, kai dėl Ukrainos užpuolimo Rusijai ir Baltarusiai Vakarai pritaikė sankcijas. Tačiau kirtus Lietuvos sieną kontrolės, kur iš tikrųjų keliauja produkcija, praktiškai nebelieka. Tyrimo dokumentai rodo dviejų milijonų eurų vertės sandorius į Kirgiziją. Pati įmonė žurnalistams įvardijo kiek didesnę nei milijono eurų sumą.

„Mes klausėm apie tą 2 mln. kontraktą, ar jis buvo išpildytas, ar ne. „Vilpra“ tiktai atsakė, kad jos apyvarta su Kirgizija 2022 m.–2023 m. kartu sudėjus yra kiek daugiau nei milijonas eurų“, – teigia Š. Černiauskas. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Šarūno Černiausko, itin didelių klausimų kelia ir Kirgizijos įmonės, su kuriomis „Vilpra“ sudarė sutartis.

„Tai yra dvi Kirgizijos įmonės, iš kurių viena registruota dar nepastatytam pastate, o kita registruota 8 aukštų pastato 13 aukšte. Mes parodėm mūsų surinktus duomenis aibei ekspertų ir jie visi sako, kad čia yra visa puokštė sankcijų apeidinėjimo požymių“, – tikina „Sienos“ vadovas. 

Apie tolimesnius Vėgėlės veiksmus pasisako ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Priekaištai, kaltinimai, įtarimai yra. Dabar paties kandidato prievolė yra paneigti šituos įtarimus, pasakyti, kad jie yra neteisingi“, – sako Gitanas Nausėda. 

Vėgėlė visus kaltinimus atmeta

Ignas Vėgėlė bet kokius šeimos verslui mestus įtarimus neigia, o tyrimą vadina kažkieno užsakytu.

„Šitas tyrimas yra pritemptas, šitas tyrimas yra akivaizdžiai nuteiktas, kad būtų paveikta politinė sistema. Trys savaitės liko iki rinkimų, trys savaitės. Nepilnos. Nėra absoliučiai jokio fakto pateikto, kur įrodytų įmonės kaltę“, – situaciją komentuoja kandidatas į prezidentus I. Vėgėlė.

REKLAMA

Klausiamas, ar gali faktais įrodyti, kad „Vilpra“ sankcijų neapeidinėjo, Vėgėlė pats atsako klausimais.

„Bet kokiam žmogui prieikit ir pasakykit – „tu esi vagis“. Ir apie ką žmogus turi aiškintis, kad jis nėra vagis? Kokiu būdu?“, – klausia kandidatas Vėgėlė. 

Kandidatas į prezidentus aiškina, kad verslas negali kontroliuoti, kur keliauja jau parduotos prekės. O kodėl „Vilpros“ eksporto į Kirgiziją ir Kirgizijos importo skaičiai nesutampa, tikina nežinantis.

REKLAMA

„Iš jūsų nusiperka braškes. Kur jie deda tas braškes turguj, ar sau į pilvą, ar vaikui į pilvą įdeda, ar mamai nuveža, ar patys atsistoja ir perpardavinėja braškes. Ar nežinau, ką“, – sako I. Vėgėlė. 

Šeima remia kandidato rinkiminę kampaniją

Politologas Vėgėlės reakciją į kaltinimus vadina gynybine.

„Ta reakcija yra labai karšta ir labai aklai gynybinė, kas, sakyčiau, tik stiprina abejones dėl to, kaip labai skaidriai veikia tas šeimos verslas“, – komentuoja politologas Ignas Kalpokas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vilprai“ vadovauja Igno Vėgėlės brolis Martynas Vėgėlė, o pagrindinis akcininkas – jų tėvas Algirdas Stasys Vėgėlė. Šeima kandidato kampanijai pervedė beveik 40 tūkst. eurų – ketvirtadalį visų aukų.

„Taip, galima sakyti, kad ne paties kandidato, o šeimos verslas. Bet turint omenyje, kad jo šeima, gaunanti pajamų iš to verslo, yra svarbiausi jo paties rinkiminės kampanijos rėmėjai, čia sąsajos, gal ir netiesioginės, bet egzistuoja“, – tikina politologas. 

REKLAMA

„Vilpra“ dar pirmadienį išplatino pranešimą, kad nevykdo jokios prekybos nei su Rusija, nei su Baltarusija. Tuo metu Lietuvos muitinė jau atlieka „Vilpros“ ūkinės komercinės veiklos, jos apskaitos ir finansinės atskaitomybės patikrinimą.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

Politinis užsakymas. Kuo patys kvepia, tuo- kitus nori ištepti.... Vėgėlė daugiausia vilčių teikiantis Prezidentas.
Vėgėlė mala šūdą. Jei Muitinės departamentui ir FNTT atsiras noras, tai iki rinkimų spės Vilprai ir pačiam I.Vėgėlėi iškelti baudžiamąsias bylas. Savo ruožtu Vėgėlė į dumblą nusitemps ir R.Karbauskį. Nežiniukams, kacapams, Karbauskio baudžiauninkams ir kitiems debilams paaiškinsiu kame I.Vėgėjė visiems pisa prota. Esmė tame, kad ir be sankcijų šaldymo agregatai, kondicionieriai, šilumos siurbliai ir jiems skirti komponentai į trečiąsias šalis iš ES galimi išvežti tik sudarius trišalę sutartį tarp gamintojo ar jo atstovo, oficialaus platintojo ir pirkėjo. Priešingu atveju, platintojas gali netekti platintojo statuso, o pirkėjas bet kokiu atveju netenka gamintojo suteikiamų garantijų. Kitas dalykas - raskit tu tokį idiotą, kuris už 1 ar 2 mln. eurų pirktų prekių, be bamintojo garantijų, nes nurodo fiktyvų adresą! Čia ne tapkes ar viskio butelį parvežti lauktuvių, o pirkti įrangą, kuriai net sumontuoti reikalingos kvalifikuotų specialistų rankos. Taigi, I.Vėgėlė pisa visiems protą ir neabejotinai pats kaip teisininkas dalyvavo šiame reikale.
Skaitau komentarus. Savaip įdomu. Mane labiausiai stebina tai, kad didžioji konservatorių, kuri save pozicionuoja kaip provakarietišką politinę jėgą, šalininkų dalis pasižymi pačiu rusiškiausiu mentalitetu nei bet kurios kitos Lietuvoje esančios politinės jėgos šalininkai. Bet kokia objektyvi kritika ir logikos diktuojamos pastabos didžiajai konservatorių šalininkų daliai atrodo kaip ad hominem antpuolis, o ne tiesos ieškojimas. Jų manymu, hierarchine tvarka ant aušktesnio partijos sividnės struktūros pakopos stovintis partijos ,,člienas'' automatiškai yra teisus prieš žemiau stovintį pavaldinį - o pastarasisi bet kokiu atveju automatiškai neteisus vien todėl, kad yra žemeėsnėje partijos hierarchinjos pakopoje. O jau partijos kurbašis, arba, jeigu jums taip labiau patinka - partijos jelbasy, bekas, chanas - daugumos konservatorių šalininkų požiūriu,tai išvis yra absoliučiai neklystantis vadas, nes jis yra viršūnėje. Psichologiniu požiūriu toks asmens kultas partijos viduje didžajai konservatorių partijos daliai praktiškai atėmė net ir paskutinius mąstymo ir kritinio požiūrio likučius. Jų reikalas - ką pasės, tą ir pjaus, bet dabar, kai konservatorių p[artijos lyderis V. Landsbergis jau nebvedalina instrukcijų į kairę ir į dešinę, susdarė sdėsninga situacija - didžiajai konservatorių šalininkų daliai tenka mąstyti savo galva ir patiems spęsti, kas teisinga ir kas ne. Patys matote, kokie jų komentarai, atsakymai į kitų komentarus ir jų kalbos maniera - kaip jums atrodo, kiek toli gali nueiti štai tokia konservatorių partija ir tokia konservatorių šalininkų minia?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų