Algimantas BRIKAS
Miške įsikūrusioje stovykloje aidi šūviai, bėgioja maskuojamąja uniforma apsirengę vaikai. Čia jie savaitę mokosi to, kas ateityje gali praversti.
Vaikai mokosi išgyventi
Atvažiavęs į aptvertą teritoriją netoli Bridų, pasijunti tartum kariniame dalinyje. Asfaltuotoje gatvėje išsirikiavę jaunuoliai ir kelios merginos maskuojamosios spalvos uniformomis, prieš juos – jiems vadovaujantys instruktoriai. Skamba komandos.
Į būrius paskirstyti jaunuoliai, joms paklusdami, drauge žygiuoja į skirtingas užsiėmimų vietas.
Dar tik trečia diena savaitės trukmės stovykloje. Teoriniai užsiėmimai, surengti, kad stovyklautojai žinotų, kaip ir kur reikia elgtis, kad jaustųsi saugūs, jau baigiasi. Prasideda mokymasis, kaip reikia elgtis gamtoje, kad ji nekeltų pavojaus tau ir kad nepakenktum jai.
Viena grupė mažesniųjų stovyklautojų mokosi užmegzti mazgą. Kiti šalia vienas po kito kopia alpinizmo sienele. Šie įgūdžiai kiekvienam gali praversti, patekus prie šlaitų ir skardžių.
Kita grupė, ginkluota automatais, neša krovinį ir „sužeistąjį“. Kai kurie iš šių stovyklautojų, prie tvenkinio atlikę užduotį, grįžta šlapi.
Dar viena grupelė pievoje mokosi išgyventi ekstremaliomis sąlygomis. Susėdę grupelėmis po keletą, klausosi instruktoriaus, o po to patys bando užžiebti lauželius. Virš pievos plaikstosi dūmų sruogos.
Stovyklos teritorijoje esančioje šaudykloje aidintys šūviai sustiprina neva karinės operacijos įspūdį.
Įgūdžiai pritaikomi estafetėse
Stovyklos vadovo Gedimino Jonuškio, Kuršėnų sporto mokyklos trenerio, teigimu, stovyklautojams sunkiausios ir ne tokios įdomios būna pirmosios dvi dienos. Tenka daug laiko praleisti rikiuotėse, tenka mokytis žygiuotis. Vėliau užsiėmimai tampa žymiai įvairesni.
Mokėsi topografijos – naudotis žemėlapiu, kompasu. Pagilino medicinos žinias. Pasinaudota proga kuo daugiau sužinoti apie ginklus, išmokti jais naudotis.
Ko išmokstama, vėliau stengiamasi pritaikyti varžantis estafetėse.
Būriams vadovauja iš pačių išsirinkti vadai. Kiekvieną dieną vis kitas, kad visiems tektų pavadovauti.
38-ių stovyklautojų būryje yra keturios merginos. G. Jonuškis pastebėjo, kad jos fiziškai net geriau pasirengusios, negu kai kurie vaikinai.
Praėjusioje stovyklos pamainoje tebuvo viena mergina. Tėvai parengė siurprizą: tik tada, kai automobilis įsuko į mišką, ji sužinojo, jog yra vežama į sukarintą stovyklą.
Stovyklos instruktorius Mindaugas Jasaitis sako, kad veikla stovykloje yra paremta komandiniu darbu – taip įvykdyti užduotį išeina daug geriau. Blogiau, jei kai kurie stovyklautojai stengiasi viską padaryti patys.
Stengiamasi, kad visiems būtų įdomu: ir tiems, kurie domisi karyba, į stovyklą atvyksta ne pirmi metai, ir tiems, kurie į ją pateko pirmą kartą.
Veikė karinė bazė
Valgyti stovyklautojams atvežama keturis kartus per dieną iš kavinės Kuršėnuose. Jie ilsisi minkštose kareiviškose lovose, stovinčiose antrajame aukšte pastato, kuriame daugiau kaip prieš 20 metų buvo įsikūręs tarybinio dalinio štabas.
Tada šioje teritorijoje veikė karinė bazė. Čia – ir atominiam karui parengtas bunkeris, kuriame buvo galima saugiai praleisti nors ir keletą metų.
Dalinio pastatuose buvo įrengtos gyvenamosios patalpos, salės, biblioteka, pirtis bei kita.
1991-aisiais į šią teritoriją persikėlė mechanizuota pėstininkų brigada „Geležinis vilkas“. Ji išsikėlė 2004 metais.