Pasak Seimo vadovo, Generalinė prokuratūra turėtų įvertinti, ar pagrįsti VSD teiginiai, kad pažymų pateikimas Seimui pažeistų Operatyvinės veiklos įstatymą.
Anot prezidento atstovės spaudai, šalies vadovas pritaria tokiems ketinimams bei mano, kad reikia atlikti tyrimą dėl galimų korupcijos apraiškų valdžios struktūrose.
Susitikime su Seimo valdybos nariais V.Adamkus pasiūlė jiems susitikti su VSD kolegija ir "išklausyti jos nuomonę bei siūlymus".
"Prezidento nuomone, tai būtų žingsnis pradėti konstruktyvų bendradarbiavimą be išankstinių nuostatų. V.Adamkus yra įsitikinęs, kad VSD turi jausti aukščiausios valdžios dėmesį ir pasitikėjimą", - sakė atstovė spaudai Rita Grumadaitė.
Pats V.Adamkus su VSD kolegija susitiko praėjusią savaitę.
Seimas gruodžio pabaigoje priėmė nutarimą, kuriuo VSD prašė pateikti pažymas, kurias departamentas, motyvuodamas dokumentų operatyviniu pobūdžiu, atsisakė perduoti laikinosios komisijos teisėmis VSD veiklą tyrusiam Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK).
Praėjusį trečiadienį VSD pateikė Seimui tris pažymas, tačiau ne tas, kurių laukė Seimas.
Pateikdamas pažymas, VSD generalinis direktorius Arvydas Pocius Seimo valdybą informavo, jog komiteto jau skaitytas pažymas teikia pakartotinai, nes jos neatspindėtos atlikto tyrimo išvadose.
Pirmadienį vykusiame Seimo valdybos susitikime su prezidentu taip pat buvo aptariama, kaip stiprinti parlamentinę specialiųjų tarnybų kontrolę, Seimo komiteto atlikto VSD veiklos tyrimo medžiagos paviešinimo klausimas, naujojo saugumo vadovo paieškos.
Pasak V.Muntiano, aptariant, kaip efektyvinti parlamentinę specialiųjų tarnybų kontrolę, buvo sutarta iki kovo 10-ąją prasidėsiančios Seimo pavasario sesijos parengti atitinkamus įstatymų pakeitimus.
Prezidento atstovės spaudai teigimu, šalies vadovas paragino Seimo narius sukurti nuolat veikiančią priežiūros instituciją, kuri vertintų ir kontroliuotų specialiąsias tarnybas.
"Iki šiol parlamentine kontrole vadintas procesas turi būti sugriežtintas ir patikėtas kompetetingai bei atsakingai šią pareigą suvokiančiam atskiram pakomitečiui ar Seimo padaliniui", - pabrėžė atstovė spaudai.
Susitikime dalyvavęs Tėvynės sąjungos lyderis Andrius Kubilius siūlė teisiškai tiksliau reglamentuoti teisę susipažinti su svarbiais dokumentais, sukurti Seimo komitetams liudijusių asmenų apsaugos mechanizmą.
"Ir paskutinis dalykas, ko reikia parlamentinei priežiūrai, norint ją stiprinti - tai kitų konstitucinių institucijų pagarbos parlamentinei priežiūrai", - pridūrė A.Kubilius.
Jis taip pat pažymėjo prezidentinės kontrolės reikšmę, nes VSD yra atskaitinga ir Seimui, ir prezidentui. "Todėl yra ir bendra atsakomybė", - pabrėžė konservatorių lyderis.
Seimas gruodžio pabaigoje patvirtino NSGK atlikto VSD veiklos tyrimo išvadas, kuriose pažymima, jog departamento darbe yra daug trūkumų, o jo generalinis direktorius A.Pocius nėra pajėgus tinkamai organizuoti departamento darbą ir jam vadovauti.
Išvadų kritikai, kurių buvo tiek valdančiųjų, tiek opozicijos pusėje, teigė, kad jos nėra aiškiai motyvuotos, daugeliu atveju grindžiamos prielaidomis ar parlamentarų nuomone, prieštaringos.
Netrukus po šių išvadų patvirtinimo Seime A.Pocius įteikė prezidentui atsistatydinimo pareiškimą. Kol prezidentas ieško jam pamainos, A.Pocius toliau vadovauja VSD.
VSD vadovą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.
Pasak V.Muntiano, susitikime V.Adamkus teigė, kad naujojo vadovo paieškos yra jo darbo prioritetas, tačiau konkrečių kandidatų neminėjo.
"Apie terminus taip pat nekalbėjo. Buvo kalbėta, kad žino, jaučia didelę atsakomybę šiuo klausimu ir viską daro, kad jis būtų kuo greičiau išspręstas", - pabrėžė V.Muntianas.
REKLAMA