Verslininkai užsimojo sunaikinti du skverus Šiauliuose. Prieš naujų daugiaaukščių namų statybą dviejuose pietinio miesto rajono skveruose beliko kovoti tik patiems gyventojams.
Detaliųjų Aido g. 19 ir Aido g. 33a sklypų planų antrąkart pristatyta koncepcija sukėlė aistras viešajame svarstyme, tačiau UAB "Uneta" architektams leista kitąkart pristatyti jau detaliojo plano sprendinius.
Į prašymą atidėti svarstymą neatsižvelgta
Į Šiaulių miesto savivaldybėje svarstytų Aido g. 19 ir Aido g. 33a detaliųjų planų pristatymus aplinkinių namų gyventojai susirinko antrąkart. Dainų g. 104- namo gyventojas Darius Ralys iškart paprašė atidėti svarstymą, mat atostogauja aštrių pastabų per pirmąjį pristatymą architektams nepagailėjusi vyriausioji miesto architektė Rasa Budrytė. Į tokį prašymą nebuvo atsižvelgta, kadangi atostogaujančią valdininkę pavaduojanti pasisakė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotoja Egidė Butkė.
"Jūs niekaip neįrodysite, kad pagal statybos įstatymus mes ir mūsų vaikai gausime pakankamą šviesos kiekį", - projekto autorei Rasai Bekerytei kritikos negailėjo Dainų g. 104 namo gyventojas Vladas Mizgirdas. R. Bekerytė atrėmė, kad tokius dalykus turės numatyti techninis projektas, o ne detalusis planas.
Gyventojai nepatenkinti ir užmoju skvere panaikinti takų servitutus, mat planavimo organizatoriai prašo pripažinti juos netekusiais paskirties.
"Planuojant mikrorajoną, gretimų namų vaikams nebuvo numatyta žaidimo aikštelių, senyviems žmonėms poilsio vietų būtent todėl, kad po langais buvo šis skveras. O dabar ir jį bandoma atimti. Tai kur bėgs vaikai ar kasdien skvere besiilsintys senoliai, savo augintinius išvedantys šeimininkai?" - tokius retorinius V. Mizdirdo klausimus susirinkusieji palydėjo plojimais.
Vertingi medžiai virto mažaverčiais
Gyventojai pasiskundė prokuratūrai ir gavo atsakymą, kad Aido g. 33a sklype nenumatyta plėtra, galima tik renovacija, o dabar planuojamas pastatas. "Kaip žadate įgyvendinti priešgaisrinės saugos reikalavimus, jei iš tiesų žadate palikti 35 proc. medžių? Pagal jūsų brėžinius susidaro klaidingas vaizdas, nes pastatas atrodo nedidelis, o iš tiesų jis kone dvigubai didesnis už greta esantį Dainų g. 104-ąjį", - sakė Dainų g. 104 namo pirmininkė Eugenija Simaškevičienė.
Daugiausia abejonių gretimų namų gyventojams sukėlė tyrimas dėl Aido g. 19 ir Aido g. 33a sklypuose esančių medžių, kuriuos prieš keliasdešimt metų sodino ir daug metų prižiūrėjo patys gyventojai.
Aido g. 19 sklypo kaimynystėje gyvenantys šiauliečiai sako, kad ketinamų iškirsti medžių sąraše yra vertingų medžių – maumedžių, riešutmedžių, eglių, ąžuolų, kaštonų. V. Mizgirdas stebisi, kad Šiaulių regiono aplinkos apsaugos agentūra apie verslininkų užmojus sužinojo tik iš gyventojų, mat architektai į juos kreiptis dėl medžių iškirtimo manė esant nereikalinga.
"Aplinkosaugininkai sako, kad Šiauliuose ir taip trūksta žaliųjų plotų, ypač pietinėje miesto dalyje. Tai kaip galima iškirsti jau daug metų esamą skverą, kai mieste formuojami nauji", - sako Dainų g. 104 namo gyventojas. Prieš savaitę jis su kaimynais inicijavo taikią protesto akciją ir skvere prie daugiabučio kiekvieną medį apjuosė plakatais "Ar liksi abejingas mano mirčiai?" Ši taiki protesto akcija sulaukė žiniasklaidos dėmesio, tačiau jai buvo abejingi ir architektai, ir valdžios atstovai.
Transporto srautai - chaotiški
Tarybiniais laikais planuojant Dainų mikrorajoną buvo numatyta viena automobilių stovėjimo vieta kas šeštam butui (tūkstančiui gyventojų - 120 vietų, - aut. past.). Ėmus statyti šį mikrorajoną buvo paskaičiuota, kad 2000-aisiais tūkstančiui gyventojų reikės 180 automobilių stovėjimo vietų, tiek jų ir įrengta. Situacija šiuo metu yra gerokai pasikeitusi, tačiau automobilių vietų šiame rajone daugiau neatsirado.
Transporto srautams reguliuoti gyventojai išgirdo keistą pasiūlymą - Aido gatvėje padaryti vienpusį eismą. Ne mažiau aistrų sukėlė ir pasiūlymas, kad iš požeminės aikštelės automobiliai į Aido g. 33a sklypą pateks iš Dainų gatvės, kuri šiuo metu ir taip yra judri, automobiliai sunkiai prasilenkia, kadangi šalikelėse stato aplinkinių namų gyventojai. "Jau dabar vakarop ir savaitgaliais Aido ir Dainų gatvėse netelpa automobiliai, sausakimši aplinkinių namų kiemai, perpildytos mokamos automobilių stovėjimo aikštelės. Pastačius tą pastatą, ši vieta taps dar avaringesnė", - įsitikinę Dainų g. 104 gyventojai.
Šalia skverų gyvenantys žmonės sako, jog juose namus projektuojantiems verslininkams vargu ar atsipirks planuojamos statybos, o pastatytiems daugiaaukščiams milžinams gali grėsti pastatų vaiduoklių likimas, o juose įsikursiančioms prabangioms parduotuvėms - lentynų tuštėjimo metas, mat nauji Dainų g. 10a namo butai neparduoti, o pastačius "Akropolį" aplinkiniai prekybos centrai liko pustuščiai. "Kas į tas prabangos parduotuves ir salonus eis – aplinkinių namų gyventojai? Tai kad jie visi pensininkai. O jei čia įsikurs paprasto vartojimo prekių parduotuvytės, tai didės automobilių srautai, nebeužteks automobilių stovėjimo vietų", - mano D. Ralys.
Vyriausiosios architektės pastabos - nė motais
Gretimų namų gyventojai baiminasi, kad dėl planuojamų daugiaaukščių pastatų gerokai pablogės jų gyvenimo sąlygos, nebebus pėsčiųjų takų, padidės oro tarša, nebeliks vietos automobiliams ir taip sausakimšuose kiemuose, o svarbiausia - bus iškirsti daug metų gyventojų prižiūrėti skverai.
"Realiai į tokį sklypą žiūrėdamas supranti, kad ten kažką didelio ir svarbaus pastatyti tikrai nėra kaip, geriausiu atveju - nediduką trijų aukštų pastatą. Tie pirkėjai, kurie iš savininkų pirko žemę, arba neįsigilino, arba galvojo, kad galės žmonėms perlipti per galvas", - pirmojo svarstymo metu sakė miesto vyriausioji architektė R. Budrytė. Panašu, kad plano rengėjams tokie architektės žodžiai nė motais, nes antrąkart pristatytos koncepcijos metu į jos pastabas įgyvendinti tik ketvirtadalį užmojų neatsižvelgta.
Gyventojai sako, kad apie tai, jog jų skverai - nebe jų, sužinoję visai neseniai, nors Aido g. 33a sklypas parduotas daugiau nei prieš porą metų. "Jei būtume anksčiau informuoti, seniai nebūtume tylėję, tačiau viskas buvo daroma slaptai, mums nežinant", - sako jie.
Valdininkai negali atsakyti, kodėl anuomet skveras nebuvo paimtas visuomenės poreikiams, kodėl jame buvo atkurta nuosavybė, kas išdavė planavimo sąlygas daugiaaukščių ir aukštybinių pastatų statybai skveruose. Gyventojai sako ieškoję atsakymo visur, tačiau taip jo ir neradę. Žinoma tik tiek, kad Savivaldybė nenorėjo atkurti savininkui teisės į žemę skvere, tačiau buvo priversta tai padaryti teismo sprendimu. Tiesa, apribojimai išsaugoti geriausios būklės želdinius ir servitutus, šiuo atveju takus, buvo griežtai numatyti. Gyventojams keista, kad Aido g. 33a sklype neva prasčiausios būklės medžiai yra būtent planuojamo statinio teritorijoje.
Vis dėlto atkaklūs gyventojai rankų nuleisti neketina. Gyventojų parengtą peticiją prieš skvero sunaikinimą jau pasirašė bemaž pusė tūkstančio žmonių.
Eva JAGMINAITĖ