Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius atviras – tai, kas vyksta dabar, yra baisi tragedija.
„Matome didžiulį psichozių padidėjimą tarp jaunų ir visai jaunų, daugiausiai – iki trisdešimt kelių ar 30-ies metų amžiaus žmonių.
Ir pagal tai, ką mato psichiatrai ir toksikologai, čia jau reikėtų ne Lietuvos, bet modernaus pasaulio mastu konstatuoti kaip kokią pandemiją, nes plitimo greitis ir pasekmės yra labai baisios“, – konstatavo ilgametę patirtį turintis gydytojas.
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūminių apsinuodijimų ir Toksikologijos RITS vedėja Gabija Laubner-Sakalauskienė patvirtino matanti panašias tendencijas.
„Tikrai turime daug tokių pacientų ir iš esmės matome tendenciją į blogesnę pusę. Kad ir ką tik turėjome pacientą su intoksikacine psichoze dėl nelegalių psichoaktyvių medžiagų vartojimo“, – sakė ji.
„Žolė“ stipriai didina psichozių atsiradimo riziką
M. Marcinkevičius pasakojo, kad gydytojus ypač gąsdina skirtingų psichotropinių medžiagų maišymas. Žmonės nesibodi vartoti tiek legalias, tiek nelegalias medžiagas, o dar baisiau, kai vartojami neaiškūs mišiniai.
„Yra ir tokie atvejai, kai yra maišomos įvairios skirtingos medžiagos. Jos gali būti ir legalios, tai yra raminamieji vaistai, alkoholis, ir nelegalios, pavyzdžiui, jei pavartojus įvairių psichostimuliatorių po to reiktų nusiraminti, tada eina raminantys vaistai.
Matome didžiulį psichozių padidėjimą tarp jaunų ir visai jaunų, daugiausiai – iki trisdešimt kelių ar 30-ies metų amžiaus žmonių.
Vienas dalykas, kai kalbame apie apsinuodijimus, bet kitas dalykas yra psichozės – tai, kas retai patenka į spaudos puslapius. Tai yra psichozės, kur aiškiai matome, kad tai yra grynai sukelta narkotikų“, – kalbėjo jis.
Pašnekovas pabrėžė, kad čia reikėtų kalbėti ne tik apie kaip marą ypač tarp paauglių išplitusį veipinimą, kai į elektroninių cigarečių talpykles pilamos ir narkotinės medžiagos.
„Dabar yra labai įvairių medžiagų, visokie kristalai, ta pati „žolė“, kuri, kaip bandoma dabar aiškinti, esą nekenksminga. Vienas dalykas, yra įrodyta, kad „žolė“ stipriai didina psichozių atsiradimo riziką.
Kitas dalykas yra tai, kad tos, kaip sakome, grynos, nepurkštos „žolės“ pasitaiko labai retai, jei išvis bepasitaiko. Kiek girdime iš savo klientų, ta „žolė“ būna net ne kanapės, o nupurkštos sintetiniais narkotikais“, – konstatavo M. Marcinkevičius.
Paklaustas, kaip reaguoja į tiek garsiai diskutuotus siūlymus dekriminalizuoti mažą kanapių kiekį, pašnekovas tik apgailestavo, kad narkotikų pasekmes kasdien matančių gydytojų nuomonės apie tai niekas neklausia.
Niekas net nežino, kokias medžiagas vartoja
M. Marcinkevičius pabrėžė, kad dėl vartojamų neaiškių psichoaktyvių medžiagų mišinių ne tik sunku prognozuoti jų poveikį, bet ir suteikti pagalbą tokiam žmogui.
„Niekas nežino, nei ką jie gauna, net patys dyleriai tą pripažįsta. Kažką gauna, kažką maišo, o kas tada gaunasi, išvis niekas nežino. O pas mus žmonės jau atsiduria su labai sunkiomis pasekmėmis. Ištirti, ką visi vartoja, nelabai turi galimybių toksikologai, o ką jau kalbėti apie mus. Turime elementarius testus su 12 narkotikų – tų senų klasikinių, kurių ir nebematome.
Ir ne visada iš tų psichozių pavyksta žmones greitai išvesti, nes nežinai, nuo ko gydyti, nežinai, kas ten per miksas. O net jei ir žinotum, nėra jokių specifinių priešnuodžių, tik simptomų gydymas“, – kalbėjo gydytojas.
G. Laubner-Sakalauskienė paantrino, kad yra labai daug jaunų žmonių, kurie vartoja nelegalias medžiagas kartu legaliomis, tarp jų – ir vaistais, kurie jau būna paskirti psichiatrų šizofrenijai, depresijai gydyti.
„Štai ir dabar neseniai buvo pacientė, kuri vienu metu vartojo 5 įvairius psichiatrinius vaistus. Tokie žmonės ir žudosi, yra įvairių situacijų. Iš ko kapstytis prireikia ilgai, bet čia svarbiausia ne vien detoksikacija, o psichologinė pagalba“, – pastebėjo toksikologė.
Pasekmės būna negrįžtamos
M. Marcinkevičius neslėpė, kad perspektyva atrodo labai liūdna, mat pavartojus tokio neaiškių psichoaktyvių medžiagų „užtaiso“ pasekmės yra negrįžtamos.
„Jei, pavyzdžiui, gydantis nuo priklausomybės benzodiazepinams (raminamiesiems vaistams, – aut. past.) didesnių liekamųjų reiškinių nėra, su šitomis medžiagomis labai dažnai pažeidžiami patys smegenų receptoriai. Tie jauni žmonės jau niekada nebus sveiki, nes yra pažeidžiamos pačios smegenys ir net nutraukus vartojimą jos jau normaliai nefunkcionuos. O mes kalbame apie visiškai jaunus žmones, net paauglius ir vaikus“, – su apmaudu konstatavo psichiatras.
Tuo metu į tokią nelaimę pakliuvusiųjų artimiesiems, pašnekovo teigimu, neretai tai tiesiog atrodo nesuvokiama.
„Pastaruosius porą metų pasikartoja tokia situacija, kai žmonės ateina su didelėmis pretenzijomis, sako, ką čia suprantate, paguldėte sūnų ar kitą žmogų. Piktinasi vos ne sovietine psichiatrija, kad uždarė „sveiką“...
Sako, penktadienį jis dar buvo darbe, kalbėjomės, buvo viskas gerai, žmogus normaliai dirbantis ar besimokantis, kaip jūs čia paguldėte? O kai nueina ir pasižiūri, su kokia žmogus yra psichoze, tada ateina nuleidę galvą ir klausia, kas čia dabar bus ir ką daryti. O esmė labai paprasta – žmogus buvo normalus, penktadienį dirbo, nuėjo savaitgalį į klubą, kažkokio gero mišinio pavartojo ir, žiūrėk, sekmadienį atsidūrė pas mus. Tai yra tokios graudžios istorijos, kurių ne viena“, – konstatavo M. Marcinkevičius.
Tie jauni žmonės jau niekada nebus sveiki, nes yra pažeidžiamos pačios smegenys ir net nutraukus vartojimą jos jau normaliai nefunkcionuos.
Paklaustas, ar tokios pasekmės gali grėsti pavartojus narkotikų vos vieną kartą, gydytojas konstatavo, kad paprastai vartojimas būna labiau ilgalaikis, tačiau tokia lemiama gali būti viena dozė.
„Paprastai tai būna ne vienkartinis vartojimas, bet tas lemiamas dažnai būna vienas kartas arba viena dozė. Dažniausiai būna neaiškūs mišiniai, žmogus pereina per kelis klubus ir papuola į tokias „žydinčias“ psichozes, kad net buvome nuo tokių atpratę. Net sergant šizofrenija, kai turime modernius vaistus, tokių baisių psichozių nebebūna“, – komentavo jis.
Paaugliai apsinuodija rūkydami elektronines cigaretes
Portalas tv3.lt primena rašęs, kad nuo priklausomybės psichoaktyvioms medžiagoms šiandien jau tenka gydyti net 11-mečius.
„Jei prieš 5 metus tikrai vyravo apsinuodijimai alkoholiu, dabar retai kada būna vien ši svaigioji priemonė. Paaugliai jį labai noriai maišo su narkotinėmis medžiagomis, kurių gauna garindami elektronines cigaretes su neaiškaus turinio užpildu.
Didžiausia problema yra ta, kad niekas – nei jie patys, nei, gali būti, pardavėjai nežino, kas yra tame užpilde. Nes rasti klasikinių narkotinių medžiagų tiriant paauglio šlapimą ar kraują beveik nepavyksta. Tad gydymas realiai priklauso tik nuo paauglio būklės. Net išrašant jį iš ligoninės realiai galima nurodyti tik patvirtintą alkoholio kiekį kraujyje, kitos psichoaktyvios medžiagos gali būti tik nuspėjamos – apie jas sužinome klausdami paciento ar jo artimųjų ir derindami šią informaciją su paciento būkle bei apsinuodijimo eiga. Tad didžiausia bėda su elektroninėmis cigaretėmis ir yra neprognozuojamas jų poveikis“, – portalui tv3.lt yra pastebėjusi Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus gydytoja Veslava Žukovskaja.
Pasak pašnekovės, elektroninėse cigaretėse randama tokių medžiagų, kad sunku patikėti, jog jos ten atsirado ir kodėl jų apskritai reikėjo.
„Deja, bet kartais vienas pavartojimas sukelia tokią sunkią būklę, kad prireikia maksimalių gydymo priemonių vaiką išgelbėti. Kadangi vartojama medžiaga nėra aiški, atvykę apsinuodiję paaugliai tiesiog klasifikuojami kaip parūkę elektroninę cigaretę. Poveikio spektras nebūna standartizuotas, nėra taip, kad visi atvyksta su vienodais simptomais ar tokiu pačiu būklės sunkumo laipsniu. Apsinuodijimas pasireiškia labai skirtingai ir negalima pasakyti, kad, tarkime, tiekėjas ar medžiaga buvo tos pačios“, – kalbėjo gydytoja.
Kauno pareigūnai papasakojo apie schemas, kaip Lietuvą pasiekdavo draudžiami el. cigarečių skysčiai:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Siūlyčiau perskaityti visiems paaugliams N14.
Ir mokyklose išdėstyti per atskirą pamoką. Su gyvais pavyzdžiais psichozės ar pan.
Nustokit nemokamai gydyt jaunuosius narkomanus. Sąskaitą ir ne bet kokią o pilną išrašykit tėveliams studentams... greit ant alaus pereis.