REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentas Gitanas Nausėda palaiko nepaprastosios padėties įvedimą pasienio ruože. Šalies vadovo teigimu, tai gali padėti sustabdyti nelegalią migraciją, o Lietuvos piliečių teisėms ir laisvėms grėsmės šis režimas nesukels.

Prezidentas Gitanas Nausėda palaiko nepaprastosios padėties įvedimą pasienio ruože. Šalies vadovo teigimu, tai gali padėti sustabdyti nelegalią migraciją, o Lietuvos piliečių teisėms ir laisvėms grėsmės šis režimas nesukels.

REKLAMA

„Šiandien susiduriame su nepaprasta padėtimi, situacija Baltarusijos pasienyje. Matome, kas visai neseniai įvyko Lenkijoje ir matome, kad padėtis vis labiau kaista mūsų ir Baltarusijos pasienyje. Režimas toliau tęsia savo hibridinę ataką prieš Europos Sąjungą. Dabartinėmis aplinkybėmis mes turime veikti ryžtingai tam, kad apsaugotume sieną ir apsaugotume žmones.

Štai kodėl manau, kad neaprastosios padėties įvedimas, nustatytas tam tikram laikotarpiui ir tam tikruose ruožuose, yra tinkamas atsakas esant šiai konkrečiai situacijai. Jis apribos galimybes vykdyti prieš mus koordinuotą ataką ir toliau vykdyti nelegalią migraciją. Jis tik minimaliai palies mūsų žmonių teises ir laisves“, – antradienį surengtos spaudos konferencijos metu kalbėjo prezidentas G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA

Šalies vadovas teigė, kad būtina daryti viską, kad tai būtų ne tik Lietuvos ir Lenkijos problema.

„Tai yra visos Europos Sąjungos problema. Apie tai mes sutariame ir praėjusiame Europos Vadovų Tarybos posėdyje. Kad tai yra išorinė Europos Sąjungos siena, su visomis iš čia išplaukiančiomis pasekmėmis. Visi privalome prisiimti atsakomybė už tai, kad ši siena būtų saugoma tinkamai. Tada išvengsime ne tik pirminės, bet ir antrinės migracijos“, – įsitikinęs G. Nausėda.

REKLAMA

Prezidentas tikino, kad visiškai pritaria nepaprastosios padėties įvedimui tokiomis sąlygomis, kokiomis tai numatyta.

„Tai yra savalaikė priemonė, kuri pirmiausia mums padės užkardyti tą veiklos koordinavimą, kuris vyksta migrantų tarpe, kai yra keičiamasi informacija, vykdomos ir kuriamos strategijos, kaip patogiau pereiti sieną nelegaliai. Tai yra didelis privalumas su dabartine situacija, kuri tokių galimybių nesuteikia“, – dėstė G. Nausėda.

Prezidentas kvietė abejojančius Seimo narius palaikyti nepaprastosios padėties įvedimą.

„Nes tai yra ta vienybė, kuri šiuo metu reikalinga. Kalbame apie Lietuvos sieną. Lietuvos siena yra mūsų nepriklausomybės požymis, mes turime ją šventai saugoti ir daryti viską tiek teisinėmis, tiek organizacinėmis priemonėmis, kad sienos neliečiamumas būtų užtikrintas“, – sakė šalies vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Nausėda: 4 NATO straipsnio aktyvavimas – kraštutinė priemonė

Buvęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas kalbėjo, kad tvyrant įtampai Lenkijos pasienyje reikėtų aktyvuoti ketvirtąjį NATO sutarties straipsnį. G. Nausėda mano, kad šis veiksmas – kraštutinė priemonė.

„Sakyčiau, kad sankcijos turėtų būti svarstomos labai atvirai ir tokios, kurios galėtų paveikti Baltarusijos režimo elgesį. Sankcijos, kurios režimui neturi jokios įtakos, maža to, yra ignoruojamos ir nekreipiama į jas dėmesio, neturi tokio efektyvumo. Oro uosto sankcionavimas, „Belavia“ sankcionavimas... Turime kalbėti apie tai, kad „Belavia“ turi lėktuvus, kuriuos nuomoja ne Baltarusijos nuomotojai, o ES nemaža dalimi“, – apie sankcijas kalbėjo G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gitano Nausėdos ir Ingridos Šimonytės komentarai:

Vyriausybė siūlo Seimui mėnesiui nuo vidurnakčio įvesti nepaprastąją padėtį pasienyje su Baltarusija. Toks siūlymas teikiamas Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje susitelkus šimtams migrantų. Pirmadienį jie nesėkmingai bandė patekti į Lenkiją.

Nepaprastoji padėtis galiotų pasienio ruože ir penki kilometrai į šalies gilumą nuo jo, taip pat migrantų apgyvendinimo vietose Kybartuose, Medininkuose, Pabradėje, Rukloje ir Vilniuje.

Į Lietuvą patekusiems ir šalyje apgyvendintiems migrantams būtų ribojama teisė susirašinėti, kalbėtis telefonu ir t.t., išskyrus galimybę kreiptis į valstybės institucijas ir įstaigas.

REKLAMA

Taip pat nepaprastosios padėties režimas leis naudoti valstybės rezervo lėšas krizei spręsti.

Be kita ko, išliktų sustiprinta sienos apsauga, o nepaprastosios padėties teritorijoje būtų ribojamas transporto priemonių judėjimas be pasieniečių leidimo, galiotų draudimas atvykti į šią teritoriją, išskyrus gyventojus, taip pat turinčiuosius nekilnojamojo turto ir tai patvirtinančius dokumentus.

Tarnybos galėtų tikrinti transporto priemones ir asmenis, jų daiktus, siekiant surasti ir paimti neteisėtai laikomus ginklus, šaudmenis, sprogstamąsias ir kitas pavojingas medžiagas, sulaikyti įstatymų pažeidėjus.

Vyriausybės parengtą pasiūlymą dėl nepaprastosios padėties įvedimo kartu su premjere Ingrida Šimonyte antradienį po pietų aptars prezidentas Gitanas Nausėda.

REKLAMA

Nepaprastąją padėtį pasienyje su Baltarusija dėl situacijos prie kaimyninės Lenkijos sienos, kur iš Baltarusijos pusės susitelkę keli tūkstančiai migrantų, pirmadienį pasiūlė įvesti Vidaus reikalų ministerija.

Sprendimą dėl nepaprastosios padėties įvedimo priima Seimas.

Šiemet iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai pateko per 4,2 tūkst. migrantų, tačiau rugpjūtį pasieniečiams pakeitus taktiką į šalį neįleisti dar beveik 6 tūkst. asmenų.

Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl to Lietuvoje paskelbta ekstremali situacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų