Noras gimdyti namuose iki šiol sulaukia dviprasmiškų nuomonių. Vieniems rūpi būsimos mamos sveikata, kitiems – teisė rinktis, kur labiausiai šeima norėtų susilaukti vaikelio. Lietuvoje įstatymai nedraudžia gimdyti namuose, tačiau kilus komplikacijoms – medikai ištiesti pagalbos ranką galėtų tik pažeisdami įstatymus.
Prokurorų tyrimas
Vilniaus apygardos prokuratūra šią savaitę priminė, kad vyksta ikiteisminis tyrimas dėl kūdikių neteisėtų gimdymų ne gydymo įstaigose.
„Vilniaus apylinkės prokurorai vadovauja ikiteisminiam tyrimui dėl kūdikių gimdymo ne gydymo įstaigose, kai po gimdymo namuose mirė vaikai, gimdyvėms buvo padaryti sunkūs sveikatos sutrikdymai.
Įtarimai sunkiu sveikatos sutrikdymu, dokumentų suklastojimu, antspaudo, spaudo ar blanko suklastojimu, neteisėtu vertimusi ūkine, komercine ar profesine veikla, piktnaudžiavimu bei nesunkiu sveikatos sutrikdymu įteikti keturioms lietuvėms“, – paskelbė prokurorai.
Pasak prokurorų, įtariama, kad dvi iš keturių moterų, neturėdamos licencijos verstis medicinine praktika, šia veikla užsiėmė Lietuvoje ir už jos ribų nuo 1992 m. Tiriama daugiau kaip 400 tokių veikų.
Taip pat įtariama, kad vaikai įregistruoti panaudojus suklastotas pažymas. Tikrinami atvejai, kai nėra motinos nėštumo dokumentų, t. y. ji nėštumo metu nesilankė jokiose medicininėse įstaigoje, todėl kyla abejonių, ar tikrai moteris buvo nėščia ir pagimdė. Pastebėti atvejai, kai užsieniečiai atvyko į Lietuvą, o iš jos išvyko su gimusiais vaikais. Įtariama, kad jų gimimo faktą tvirtino suklastotomis pažymomis.
Kol prokurorai atlieka ikiteisminį tyrimą, rankų sudėjusi nesėdi ir antra pusė. Strasbūro teismui buvo pateiktas skundas prieš Lietuvą dėl teisės pasirinkti gimdymo vietą neužtikrinimo. Šis skundas buvo priimtas nagrinėti pagreitinta tvarka.
Balsas.lt pateikia vienos iš moterų, kuriai pareikšti įtarimai, advokato Kristupo Ašmio komentarą:
„Problemos dėl gimdymų namuose prasidėjo nuo prokurorų inicijuoto ikiteisminio tyrimo. Kelios pribuvėjos neturėjo medicininio išsilavinimo, tačiau priiminėjo gimdymus privačiuose namuose. Pareigūnai pasiklausė mano atstovaujamos pribuvėjos telefoninių pokalbių. Tada kaip tik skambino dvi būsimos mamytės. Klausė, ar klientė gali joms padėti. Ši sutiko. Taip ją ir „prikabino“.
Lietuvoje nėra reglamentuotos galimybės gimdyti namuose. Todėl gydytoja-akušerė turi licenciją teikti paslaugas ligoninėje. Bet už ligoninės ribų teikti šios paslaugos nebegali. Kalbėjau su prokurore, klausiau, kodėl įžvelgiate problemą. Jau daug tūkstančių metų taip gimdė, gimdo ir gimdys. Ką tada daryti su gimdyve, kuri nori gimdyti namuose? Antrankiais jos nesurakinsi ir neatveši į ligoninę.
O jei toks variantas, kai būsima mama nesutinka gimdyti ligoninėje, gal tada geriau, kad tokiu atveju dalyvautų patyręs gydytojas? Juk mažai suprantantis būsimas vaiko tėvas tampa labiau kliūtimi nei pagalba. Dabar gydytojai negali vykti į namus, jie negali prisiliesti prie tavęs. To neleidžia įstatymai.
Prieš kurį laiką panaši situacija susiklostė Bulgarijoje. Ten buvo keliama problema dėl teisės į privatų gyvenimą. Bulgarija pralaimėjo tą bylą Strasbūre. Todėl lietuvės taip pat parašė skundą tam teismui ir jis tą prašymą nagrinės be eilės.
Anot prokurorų, jei susilauki kūdikio gydymo įstaigoje, tavimi rūpinasi visa gydytojų komanda. Jie patvirtina, kieno tas vaikas, išduoda pažymą, kad tokiai ir tokiai motinai gimė vaikas. O kadangi moteris gimdo namuose, be medikų, tada ta mamytė turi kone įrodyti, kad vaikas yra jos. Tačiau moteris ateina į gydymo įstaigą, gydytojas apžiūri kūdikį ir vis tiek išduoda tą pažymą. Prokurorams kliūva tai, kad gydytojas nematė paties gimdymo proceso. Bet juk gydytojui aišku, atėjusi moteris gimdė ar ne.
Sveikatos apsaugos ministerija aktyviai dalyvauja šiame procese. Ir jie pasisako griežtai prieš gimdymą namuose. Nesuprantu, kokie jų interesai. Gal viskas susiję su finansavimu? Galima tik spėlioti. Bet visi puikiai supranta, kuri mama rizikuos vaiko gyvybe? Jei žinos, kad rizikinga gimdyti namuose, ji tikrai to nedarys.
Mano klientei pareikšti įtarimai dėl vertimosi ūkine veikla be licencijos. Nors tokios licencijos iš viso nėra ir jos gauti negalima. Mano klientė namuose priėmė gimdymus gal tik du ar tris kartus. Prokurorai kalba apie sužalojimus ir mini kūdikių mirčių atvejus. Bet mano klientei dėl to jokių priekaištų.
Mano klientė serga vėžiu. Atliekamas gydymas, kuris labai nualina organizmą. Todėl atliekamas tyrimas ir metami kaltinimai tik dar labiau kenkia jos sveikatai. Pikčiausia, kad pribuvėjos buvo paverstos monstrėmis. Prieš jas paleido visą valstybės aparatą.“