Politinės partijos susitikime pas Seimo pirmininką preliminariai sutarė, kad gerai besimokantys studentai bus atleidžiami nuo studijų įmokos iškart, arba sumokėta įmoka bus grąžinama vėliau. Taip pat suderėta, jog studijų įmokų dydis skirtingų specialybių studentams bus nevienodas, praneša Lietuvos radijas.
Premjeras Gediminas Kirkilas tikisi, kad partijų susitarimas dėl aukštojo mokslo reformos bus pasirašytas ketvirtadienį.
Tačiau Darbo partijos pirmininkas Kęstutis Daukšys teigia, kad jie nepasirašys ir pataisyto dokumento, mat jame esą nėra aiškios aukštojo mokslo strategijos.
Naujoji sąjunga, pritarti ar ne reformos susitarimui, spręs ketvirtadienį. Greičiau pradėti reformą ragina Tėvynės sąjunga bei Liberalų ir centro sąjunga.
Tuo metu Seimo pirmininkui abejonių kelia nuostata, kad labai gerai ir gerai besimokantys studentai gali būti atleisti nuo studijų mokesčio.
„Tačiau ar bus išlaikytas socialinis teisingumas, jei šie kriterijai bus taikomi tik vienos specialybės, ar fakulteto mastu? Ar neatsitiks taip, kad vienos specialybės ar net aukštosios mokyklos „gerai besimokantys“ studentai bus daug silpnesni nei kitų specialybių vidutiniai ar silpni studentai?“, – klausė jis.
V. Muntiano, diskutuojant apie aukštojo mokslo reformą, turėtume vis garsiau kalbėti ir apie pačių studentų atsakomybę, pasirenkant būsimą profesiją ir siekiant gilių akademinių žinių. "Ar nešvaistome valstybės lėšų, sudarydami sąlygas studentams, kurie nesiruošia dirbti pagal pasirinktą specialybę ir studijuojančių tik dėl to, kad gautų išsilavinimą patvirtinantį dokumentą ir visų mokesčių mokėtojų sąskaita turėti galimybę baigti aukštąsias studijas?", – klausė Seimo Pirmininkas.
Valstiečių liaudininkų pirmininkė Kazimira Prunskienė mano kitaip: anot jos, nuo mokesčių turėtų būtų atleisti gerai ir labai gerai besimokantys studentai.
„Yra visai nelogiška žmogų stumti į skolą, jeigu jis turi konstitucinę teisę studijuoti nemokamai“, – teigia K. Prunskienė.
Prezidentas Valdas Adamkus pabrėžia, kad jau treji metai mūsų visuomenėje ir ypač jos akademiniuose sluoksniuose vyksta diskusija, jog iš esmės būtina reformuoti Lietuvos aukštąjį mokslą ir skatina politikus kuo greičiau pasirašyti susitarimą dėl reformos.
Lietuvos Konstitucijoje įrašyta, kad „gerai besimokantiems piliečiams valstybinėse aukštosiose mokyklose laiduojamas nemokamas mokslas“.
Dėl studentų ateities žemės ūkio ministrė Kazimira Prunskienė ginčijasi su švietimo ir mokslo ministre Roma Žakaitiene