Kavos virėjai, laiškų skaitytojai ir susitikimų su parlamentarais rengėjai per vieną Seimo kadenciją valstybės kišenę patuština beveik 48 mln. litų. Regis, Seimas - geriausia darbo birža.

Vienas Seimo narys kiekvieną mėnesį savo padėjėjams-sekretoriams išlaikyti gali skirti po 7020 litų. Sudėjus visų tautos išrinktųjų talkininkų paslaugas per mėnesį, gauname 989 tūkst. 820 litų, o per metus - 11 mln. 877 tūkst. 840 litų. Per visą vienos kadencijos sezoną parlamentarų padėjėjams išleidžiama net 47,5 mln. litų.

Kava, arbata, paštas

Ką už tokią sumą iš mokesčių mokėtojų kišenės gauna įstatymų leidėjai, tautos deleguoti į Seimą? Ką ir kada dirba jų padėjėjai-sekretoriai, kurių kai kurie parlamentarai turi net po penkis, o teoriškai kiekvienas galėtų išlaikyti ir dvylikos talkininkų būrį?

“Kas yra padėjėjo-sekretoriaus darbas? Laiškai, faksai, “emeilai” (elektroninio pašto laiškai - aut. past.), kava, arbata - kaip koks darbas išdalijamas padėjėjams, - neslėpė Seimo narys Arminas Lydeka. - Susidarai grafiką, kada ir kur tau padėjėjas reikalingas, paskiri darbus. Tai gali būti ir rytais, ir vakarais”.

Būtent šiam parlamentarui ką tik talkino net keturi padėjėjai - viena jų Seimo narį paliko išeidama motinystės atostogų. A.Lydekos padėjėjas-sekretorius Artūras Laktionkinas patarnauja ir kitam liberalcentristui Žilvinui Šilgaliui. Abu Seimo nariai noriai naudojasi buvusio futbolininko bei vieno sostinės restorano padavėjo paslaugomis.

REKLAMA

Ir Seime, ir klinikoje

“Aš tikrai atstovauju dviem Seimo nariams, - sakė A.Laktionkinas, dar einantis ir Jaunųjų liberalų aljanso prezidento pareigas. - Kuriam iš jų labiau? Abiem. Jei reikia kokios pagalbos vienam - padedu, jei kitam - taip pat. Ne tik jiems, dar ir kitiems frakcijos Seime nariams. Atlyginimą gaunu iš abiejų parlamentarų”.

Neseniai Seimo nariui talkino visa Laktionkinų šeimyna - Ieva Laktionkinienė taip pat dirbo pas A.Lydeką. Koks buvo šios moters darbo krūvis - suprasti sunku. Nes parlamentaras sako, kad “iki dekretinių atostogų” ji teturėjo 0,75 etato, o A.Laktionkinas - kad tik 0,5 etato.

“Kai dirbo Seime, žmona derino darbą su veikla privačioje odontologijos klinikoje, nes daugiausiai

A.Lydekai ji padėjo per rinkimų į Europos Parlamentą ir Seimą kampanijas, - teigė A.Laktionkinas. - Atlyginimus žmona gavo ir iš Seimo, ir iš privačios įmonės, bet visa tai buvo suderinta su Seimo nariu. Jeigu parlamentarui tinka, kodėl ne?”

A.Lydeka “Respublikai” tvirtino, kad esant ekonominei krizei, galima mažinti padėjėjų-sekretorių skaičių, o patiems parlamentarams dirbti daugiau.

“Aš ir esu toks pavyzdys - beveik vienas mano talkininko etatas neužimtas, - sakė A.Lydeka. - Seimo narys, jeigu nori, gali žmones priimti trimis etatais. Jeigu nėra vieno jų, vadinasi, pinigai lieka biudžete. Aš taip ir darau - taupau valstybės pinigus! Kokia tai suma? Reikia klausti finansininkų. Į svetimas kišenes niekada nelendu. Nėra ji labai didelė - toks biurokratinis “atlyginimukas”.

Tiesa, A.Lydeka gal pamiršo, kad vienos talkininkės jis neturi ne iš taupumo ir rūpinimosi valstybės kišene, o tik todėl, kad padėjėja-sekretorė susiruošė tapti mama.

Paklaustas, kaip galėjo ši talkininkė dirbti ir Seime, ir privačioje klinikoje, A.Lydeka teigė, kad toks darbų derinimas priklauso ne nuo parlamentaro, o tik specialaus Seimo kanclerio leidimo.

Darbdavys - seimūnas

Seimo kancleris Gedeminas Aleksonis “Respublikai” paaiškino, kad priimant į darbą parlamentarų padėjėjus-sekretorius, kanceliarija atlieka tik techninį darbą.

REKLAMA

“Kanceliarija tikrai nežiūri į Seimo nario padėjėjo-sekretoriaus tinkamumą, - sakė G.Aleksonis. - Tačiau jeigu parlamentaro padėjėjas ketina dirbti ir kitą darbą, gavusi tokį prašymą jau nagrinėja kanceliarijos komisija. Jei tas darbas nesikerta su viešaisiais ir privačiais interesais, išduodamas specialus leidimas”.

Daugiausiai - net po penkis talkininkus - turi įstatymų leidėjai Rima Baškienė ir Algis Kašėta. Tik skirtingai nei Seimo vicepirmininkas A.Kašėta, R.Baškienė tėra eilinė parlamentarė.

“Kodėl turiu tiek daug talkininkų? Pagrindinė priežastis - mano rinkimų apygarda yra per du rajonus, turiu du priimamuosius. Ten dirba mano talkininkai. Jų reikia ir Vilniuje”, - teisinosi A.Kašėta.

Parlamentaras abejoja, ar sunkmečiu yra teisinga parlamentarų padėjėjams mėtyti milijonus ir pripažino, kad šis klausimas bus svarstomas rudens sesijoje. Jeigu bus pasiūlyta mažinti Seimo narių padėjėjų-sekretorių etatus, A.Kašėta tokiai idėjai pritartų. Tiesa, įstatymų leidėjas teigė balsuosiantis tik už vieno padėjėjo etato panaikinimą.

Padėjėjų “krepšelis”

Seimo kancleris G.Aleksonis “Respublikai” teigė, kad parlamentarų padėjėjų-sekretorių atlyginimai svyruoja nuo 2280 litų (neatskaičius mokesčių) iki 2710 litų (neatskaičius mokesčių).


Rašyti komentarą...
A
Arijas
2009-08-17 12:47:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Cia irgi sluotos reiketu,padejejais tegul eina dirbt politikos mokslu bakalaurai o ne stomotologai,ir padejejo po viena uztektu.
Atsakyti
0

p
pateptieji...
2009-08-17 12:56:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
...mumi esame "patepti" ir niekam neprivalome atsiskaityti, tik mes zinome, kaip jums bus geriau, ir kiek "baksiso" mums reikia, net mes patys nezinom, vis reikia ir reikia...
Atsakyti
0

S
Sigita
2009-08-17 13:40:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kiek kainuoja tokių Seimo narių su visa padėjėjų armija išlaikymas, kai seimūnas neišsilavinęs, politikon atėjęs dėl susiklosčiusių konjunktūrinių situacijų, migruojantis per partijas ir frakcijas, išrinktas visai ne rinkėjų o atslinkęs per sąrašą? Dar įsidėmėtina, kokia yra seimūno šeima, kiek vaikų, ar visi išlaikomi, ar jie padorūs ar smukę moraliai ir išmelžia visus seimūno pinigus? Būtina nagrinėt šeiminę situaciją, tai turi būt viešas interesas, kai seimūno duktė su kokiu čiurbanu vaikų prisidirba ir simūnas juos finansuoja, išeia kad visi mes mokesčių mokėtojai duodame išlaikymą degradavusioms mergoms, prisidirbusiom vaikų nuo babajų.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų