Renginių industrijos asociacijos (RIA) valdybos pirmininkas Valdas Petreikis portalui tv3.lt pasakojo, kad prašymai iš anksto pranešti apie karantino sąlygas vasaros renginiams liko neišgirsti.
Renginių organizatorius kausto nežinomybė dėl ateities
„Renginių profesionalai su institucijomis šnekasi nuo antro karantino paskelbimo. Visą laiką buvo prašoma, kad tie reguliavimai būtų skelbiami <...> mėnesį ar porą mėnesių į priekį, kaip darė kai kurios kitos šalys. Deja, taip nėra daroma Lietuvoje ir tie reguliavimai keičiami kas savaitę“, – dalinosi V. Petreikis.
Jo teigimu, dėl valdžios delsimo paprasčiausiai nebeliko laiko suorganizuoti festivalių. RIA valdybos pirmininkas paaiškino: „Renginys nėra kažkokia paprasta įstaiga: ar kirpykla, ar nagų salonas, kurį, pakeitus reguliavimą, galima atidaryti už keleto dienų. Tas visas procesas trunka ženkliai ilgiau.“
V. Petreikio teigimu, iš vienos pusės džiugina, kad Lietuvoje įvesti vieni švelniausių renginių reguliavimų Europos Sąjungoje, visgi tai buvo padaryta per vėlai.
„Labai liūdna, kad tie reguliavimai buvo paskelbti tik kelios dienos prieš vasarą. Tai realiai sąlygojo praradimą didžiausių festivalių, pavyzdžiui „Devilstone“ arba „Granatos“, kurie šiais metais vėl neįvyks, nors galėjo vykti“, – apgailestavo V. Petreikis.
Pasak jo, kad festivaliai vyktų, būtų pakakę pranešimo apie galimą masinių renginių veiklą dar gegužės pradžioje. „Šita veikla turi būti planuojama ilgesnis laikotarpis iki reguliavimo, kad mes galėtume žinoti bent ketvirtį (metų – aut. past.) į priekį“, – pridūrė RIA atstovas.
V. Petreikio teigimu, festivalio komunikacija trunka pusmetį ar bent jau 3–4 mėnesius, kad žinia apie renginį pasiektų visus dalyvius.
„Planavimas tokio didelio projekto yra atsakingas visomis prasmėmis: ir atlikėjų grafikų, ir saugumo elementų, ir lankytojų srautų. Tai didžiulis kompleksiškas dalykas“, – nurodė jis.
Kaip pasakojo RIA valdybos pirmininkas, jau dabar organizatoriai kelia klausimą, kaip jiems reikės elgtis rudenį. Dar nėra numatyta, koks likimas laukia teatro renginių ar nedidelių koncertų, kurie turėtų vykti uždarose erdvėse.
„Organizatoriai planuoja sezonais, dviem sezonais į priekį, metus, dvejus metus į priekį. Dabar vis dar ta nežinomybė yra didžiulė“, – situaciją apibūdino V. Petreikis.
Karantino reikalavimams trūksta aiškumo
Pasak V. Petreikio, tiek renginių organizatorius, tiek dalyvius trikdo sparčiai besikeičiantys saugumo reikalavimai. „Informacija yra tokia fragmentuota. Labai sudėtinga planuoti dalykus, kai yra išskiriamas reguliavimas su (Galimybių – aut. past.) pasu ir be paso, galvojant apie tai, kad bet kuriuo atveju renginiai lauke yra visiškai saugūs“, – akcentavo jis.
Galimybių pasas, V. Petreikio nuomone, renginių organizatoriams teiktų daugiau naudos, jei būtų atsiradęs kiek anksčiau. „Galimybių pasas, jis būtų buvęs nuostabus instrumentas, jeigu būtų įvestas, pavyzdžiui, kovą ar balandį.“ Tačiau paso tikslingumas šiandien yra sąlyginis, nurodė pašnekovas.
RIA atstovas sako matantis nelogiškų karantino ribojimų aspektų: „Turime neribotą kiekį žmonių lauke, bet kažkodėl tiems renginiams, kurie organizuojami be paso, nėra leidžiama turėti maitinimo paslaugų. Šitie visi dalykai labai trikdo ir komplikuoja.“
Pasak V. Petreikio, daugelis žmonių nėra įsitikinę, kuriuose renginiuose galioja Galimybių pasas, kaip ir kiek laiko galės juo naudotis.
„Reikėtų daugiau dėmesio skirti edukacijai ir mokyti žmones ligos prevencijos nei fragmentuotai daryti daug reguliavimų, kurie yra sunkiai suprantami ir sunkiai įgyvendinami. Reikia daugiau aiškumo, daugiau paprasto aiškumo žmonėms“, – komentavo V. Petreikis.
„Granatos Live“ organizatoriai: festivalis per mėnesį neatsiranda
Vienas festivalio „Granatos Live“ organizatorių Vaidas Zdancevičius apgailestavo, kad teko antrą kartą nukelti mėgstamiausią projektą. Pasak jo, dėl šio sprendimo išgyveno visas kolektyvas: „Į jį įdėta daug širdies, daug darbo, <...> lėšų, laiko, valandų, kad (renginys – aut. past.) taptų toks, koks tapo. Jis tik pradėjo įsivažiuot ir dabar po pauzės labai sunku.“
Vaidas Zdancevičius portalui tv3.lt pasakojo, kad dvejų metų pertrauka sukūrė didžiulį vakuumą festivalio organizatorių veikloje. Pasak jo, kai vasarį skelbta apie karantino ribojimų naikinimą nuo birželio 21 d., atsirado viltis, kad festivaliai vyks.
Tačiau lūkesčiams nepasiteisinus, organizatoriams ėmė stigti laiko festivalių planavimui. „Paskui buvo toks laikas, kad mes fiziškai nebegalėjome nieko daryti“, – teigė V. Zdancevičius.
„Nesuspėsime, tai yra labai daug darbo: nespėsime pasiruošti, nespėsime parduoti bilietų, nespėsime vykdyti komunikacijos. Festivalis nei per mėnesį, nei per du neatsiranda“, – pridūrė jis.
V. Zdancevičius dalinosi, kad įprastai rengiant festivalį „Granatos Live“, atlikėjų, o ypač užsienio artistų, paieška prasideda nuo spalio mėnesio: „Jeigu šių metų festivalis būtų įvykęs, tai mes jau būtumėme pradėję planuoti praeitų metų spalį.“
2020 metų festivalis „Granatos Live“ atšauktas dar kovo mėnesį, todėl pagrindiniai užsienio atlikėjai jau buvo įtraukti į renginio tvarkaraštį, todėl beliko parduoti bilietus ir užsiimti komunikacija.
„Dar nuo šių metų kovo vidurio sakėme, kad, jei dirbsime po 12 valandų į dieną, dar pavyks galbūt (suorganizuoti festivalį – aut. past.). Bet atlaisvinimai mus pasiekė tiktai gegužę“, – teigė jis.
Su valdžia bandė tartis dar nuo sausio
Vaidas Zdancevičius teigė, kad renginių organizatoriai nuo šių metų sausio bandė derėtis su Kultūros ir Sveikatos apsaugos ministerijomis dėl vasarą laukiančių renginių likimo. „Kas savaitę turėjome vos ne pokalbius, klausinėjome, aiškinome, kad vasarą vis vien vasarą bus galima dirbti, nes bus vakcinacija“, – prisiminė pašnekovas.
„Matėme Izraelio pavyzdį, kaip vyko sparti vakcinacija ir visi (užsikrėtimo – aut. past.) atvejų smarkiai mažėjo. Sakėme: juk akivaizdu, kad vasarą bus viskas gerai, kodėl negalite pasakyti, kad vasarą galėsime gyventi?“, – nurodė V. Zdancevičius.
Pasak jo, į renginių organizatorių prašymus nebuvo atsižvelgta. „Ten tik politikai visi su zuikio širdimi gyvena. <...> Tai dabar turime, ką turime“, – teigė jis.
Paklaustas, ko pritrūko, kad „Granatos Live“ įvyktų, V. Zdancevičius tvirtino: „Tik valdžios pasakymo, <...> kad vasarą bus galima renginius burti be apribojimų. Šitą mes būtume gavę informaciją jau vasario mėnesį, tai mes būtume įvykę.“
Festivalių teks laukti iki kitos vasaros
Šiuo metu paskelbta nauja festivalio „Granatos Live“ data – renginys vyks 2022 m. rugpjūčio 5 – 7 dienomis buities muziejuje Rumšiškėse. Numatyta, kad pasirodys du nauji užsienio atlikėjai: Zara Larsson ir Jonas Blue.
Masinis renginys „Granatos Live“ kasmet pritraukdavo iki 20 tūkst. žiūrovų. „Norėtume padaryti, kad festivalis būtų ne prastesnis negu buvo paskutinis“, – akcentavo „Granatos Live“ organizatorius.
Kitas meno ir ekstremalaus rokenrolo festivalis „Devilstone“, vykdavęs Anykščiuose, Dainuvos slėnyje, nukeltas į 2022 m. liepos 14–17 d. „Skaudus ir sunkus sprendimas – Devilstone šią vasarą nevyks. Bet rankų nenuleidžiame! Tikime mokslu, vakcinomis, žmonių sąmoningumu, tad sustabdę Devilstone 2021, visą dėmesį koncentruojame į 2022 metus“, – rašoma festivalio interneto svetainėje.
Vyriausybė nuo šių metų birželio 1 d. leido atvirose erdvėse veikti renginiams su neribotu skaičiumi žiūrovų, jei šie turi galiojantį Galimybių pasą.
Jei lauko renginyje neprivalomas Galimybių pasas, tuomet dalyviai privalo dėvėti kaukes ir stebėti renginį iš sėdimų vietų. Šiuo atveju, renginyje dalyvių skaičius neribojamas, bet draudžiama prekiauti maistu ir gėrimais.