Norėdama užtikrinant energetinį saugumą, Europos Sąjunga (ES) privalo apsirūpinti alternatyviais energetiniais ištekliais ir mažinti priklausomybę nuo energijos tiekimo monopolio, teigia užsienio reikalų (UR) ministras Vygaudas Ušackas.
Tai diplomatijos vadovas pabrėžė pirmadienį Briuselyje vykusioje ES Bendrųjų reikalų ir išorinių santykių taryboje (BRIST), pranešė Užsienio reikalų ministerija (URM).
„Apsirūpinimo energetiniais ištekliais alternatyvų užtikrinimas ir priklausomybės nuo tiekimo monopolio mažinimas turi būti ne tik skambūs šūkiai, bet ir konkretūs darbai, paremti aiškiu finansavimu. Tikiu, kad ES tinkamai parems prioritetinį Lietuvai Baltijos ir Švedijos elektros jungties projektą“, - sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Be to, UR ministro nuomone, ES turėtų teikti pirmenybę izoliuotų rinkų, tokių kaip Lietuva, integravimui į ES energetikos sistemą.
Pasak V. Ušacko, ES energetikos strategija turi būti vykdoma keturiomis pagrindinėmis kryptimis. Pirmiausia, ES turi plėsti vidaus energetikos infrastruktūros jungtis, antra - stiprinti konkurenciją ES vidaus rinkoje, trečia - didinti skaidrumą sudarant energetikos susitarimus su trečiosiomis valstybėmis, ketvirta - diversifikuoti energijos tiekimo šaltinius.
UR ministras BRIST taryboje taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Kaliningrado sritis turėtų tapti svarbia ES ir Rusijos dialogo tema.
„Manau, kad Kaliningrado sritis yra regionas, natūraliai jungiantis ES ir Rusiją (...)Reikia geriau išnaudoti ekonominių santykių potencialą, gilinti tiesioginius ryšius tarp žmonių, prie to prisidėtų ir vizų režimo liberalizavimas Kaliningrado gyventojams“, - sakė V. Ušackas.
Pirmadienį UR ministras taip pat susitiko su ES Tarybos generaliniu sekretoriumi Javieru Solana (Chavjeru Solana) aptarti ES ir Baltarusijos santykių perspektyvų. V. Ušacko nuomone, Baltarusijai reikėtų sudaryti galimybę priartėti prie ES.