Antrą dieną vykstančioje Europos Vadovų Tarybos sesijoje šiandien buvo priimti sprendimai dėl energetikos ir klimato kaitos paketo bei Europos ekonomikos atgaivinimo plano. Europos Vadovų tarybos sesijoje dalyvavę Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus ir ministras pirmininkas Andrius Kubilius palankiai įvertino šį susitarimą.
Premjeras Andrius Kubilius BNS patvirtino, kad Vadovų Taryba pritarė visiems Lietuvos prašymams ir pasiūlymams.
„Išties klimato kaitos pakete yra išskirta Ignalinos problema ir ji yra išspręsta su papildomų emisijų kvota - tai leidžia tvirtinti ES solidarumą, galima tikėtis atsakymų, kaip bus sprendžiamos trumpalaikės problemos“, - kalbėjo A. Kubilius.
Pasak prezidento, rengiant minėtą susitarimą buvo parodytas Europos Sąjungos solidarumas ir dėmesys atskirų narių problemoms. Kaip teigiama prezidentūros išplatintame pranešime, naujajame dokumente atspindėta išskirtinė Lietuvos padėtis po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo.
„Svarbu, kad Europos Sąjunga suprato ir įvertino mūsų problemas, kurios iškils galutinai sustabdžius Ignalinos jėgainės reaktorius. Europos Vadovų Taryba savo atskiru sprendimu suteikė Lietuvai papildomas anglies dvideginio taršos kvotas, tuo iš esmės palengvindama Lietuvos gyventojų ir verslo padėtį po 2009 metų“, – sakė Lietuvos vadovas.
Taršos kvotos Lietuvai bus suteiktos atsižvelgus į jos pramonės ir gyventojų poreikius. A. Kubilius anksčiau sakė, kad Lietuvai reikėtų 4-6 mln. tonų papildomų taršos leidimų, dabar jos metinė kvota yra daugiau nei 8 mln. tonų.
Skirstant taršos kvotas buvo įvertinti ir kiti Lietuvai svarbūs dalykai. Tai – energetinės „salos“ statusas, žemesnis bendrojo vidaus produkto lygis, pasiekta pažanga, mažinant klimato kaitos padarinius, sakoma prezidentūros pranešime.
Europos Vadovų Taryboje taip pat buvo patvirtintas Europos ekonomikos atgaivinimo planas, kuriame numatoma skirti papildomų ES lėšų energetikos infrastruktūros plėtrai ir jos efektyvumui didinti.
Prezidento teigimu, Lietuva turi atkakliai stengtis, kad iki 2015 m. būtų nutiestos Baltijos energetikos jungtys iš Lietuvos į Švediją ir Lenkiją. „Dabar, kai Europos Sąjunga, pripažinusi mūsų išskirtinę padėtį, tam skirs lėšų, tampame atsakingi už šio strateginio uždavinio spartesnį įgyvendinimą“, – teigė V. Adamkus.
Ekonomikos atgaivinimo plane papildomų lėšų iš ES biudžeto infrastruktūros numatoma skirti ir plačiajuosčio interneto plėtrai. Kartu bus supaprastintos struktūrinių fondų įsisavinimo procedūros, vykdomos valstybių narių ekonomikų struktūrinės reformos, skatinamos investicijos į mokslinius tyrimus, švietimą ir kitas sritis.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.