Kauno rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Janina Dabašinskienė gynė pavaldinės Andželikos Vežbavičiūtės veiksmus nutraukiant fizinį ir psichologinį smurtą prieš mergaitę, kuomet ji buvo perduodama motinai Laimutei Stankūnaitei.
„Manau, skyriaus darbuotoja Andželika Vežbavičiūtė pasielgė teisingai, kai nutraukė antstolės veiksmus, dėl kurių mergaitė patyrė fizinį, psichologinį ir emocinį smurtą. Susidariusioje situacijoje ji padarė viską teisingai, juk Vaiko teisių apsaugos tarnyba privalo ginti vaiko teises, o ne jos motinos, kuriai ketinta prievarta atiduoti mergaitę“, – portalui Balsas.lt sakė Kauno rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Janina Dabašinskienė.
Tuo tarpu surengtoje spaudos konferencijoje Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė informavo, kad atlikus tyrimą dėl Kauno rajono skyriaus darbuotojos veiksmų kovo 23 dieną vykdant antstolės Sonatos Vaicekauskienės nurodymą perimti mergaitę iš D. Kedžio tėvų namų, paaiškėjo, jog Andželika Vežbavičiūtė netinkamai atliko savo pareigas.
„Pusvalandžio, per kurį mergaitė turėtų būti pripratinta prie mamos, nepakako. Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotoja suabejojo teismo sprendimu ir netinkamai vykdė pareigas dėl žinių stygiaus“, – žurnalistams sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.
Anot kontrolierės, parengtoje pažymoje, kuri bus įteikta Generalinei prokuratūrai, yra surašyti tyrimo duomenys: „Pagrindinis pažymos tikslas – informacijos stygius. Skaudu ir baisu, kad baudžiamoji bylą dėl seksualinės prievartos iki šiol neišnagrinėta.“
Įkalinta namų valdų teritorijoje
Tyrimo objekto esmė – mergaitės teisių užtikrinimas, sakė E. Žiobienė. Kontrolierė stebėjosi, kad iki tol, kol buvo priimtas sprendimas jėga paimti mergaitę, vaikas su motina bendravo be jokių kliūčių, lankė mokyklą, keliavo: „Susitikimai buvo sėkmingi, tuomet nekildavo abejonių, kad mergaitė nenori bendrauti su mama. Dabar mažametei trukdoma bendrauti su bendraamžiais, ji negali socializuotis, mokytis. Mergaitė įkalinta dviejų namų valdų teritorijoje.“
E. Žiobienė pabrėžė, kad laikinoji globėja Neringa Venckienė privalo grąžinti vaiką į biologinę šeimą, kas užtikrintų vaiko teisę gyventi su mama: „N. Venckienė atskyrė mergaitę, atsisakė priimti psichologinę pagalbą.“
Darbuotoja nekontroliavo situacijos
Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad kovo 23 dieną Vaiko teisių skyriaus darbuotoja negalėjo kontroliuoti situacijos, pati ėmėsi diktuoti taisykles nutraukiant antstolio veiksmus.
E. Žiobienės įsitikinimu, perduodant vaiką neturėjo dalyvauti mergaitės giminaičiai: „Policija privalėjo pašalinti kliūtis, o antstolė perduoti vaiką. Vaiko teisių apsaugos skyrius nėra ta institucija, kuri galėtų kažką aptarti ir sakyti. Dėl šios priežasties įpareigojome Kauno rajono savivaldybę skirti Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai drausminę nuobaudą.“
Skyriaus darbuotoja A. Vežbutavičiūtė nebuvo emociškai pasirengusi veikti tokioje ekstremalioje situacijoje.
Privalo būti panaikinta laikinoji globa
Pažymoje taip pat teigiama, kad N. Venckienei privalo būti panaikinta laikinoji globa: „Dėl to kreipėmės į Seimą prašydami taisyti teisės aktus, susijusius su vaikų perdavimu.“
Valstybės institucijos, anot E. Žiobienės, privalo priimti kokybiškai naujus sprendimus dėl vaiko teisių apsaugos šalyje padėties gerinimo, darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo bei išaiškinimo, kaip turi būti vykdomi teismo sprendimai perduodant vaikus tėvams.
Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos vadovė apgailestavo, kad tokių atvejų Lietuvoje daugėja, kai tenka priverstinai atimti vaikus.
Lietuvai gresia bauda
E. Žiobienė susirūpino, kad valstybei gresia didelė bauda už teismo sprendimo nevykdymą: „Įvykiai Lietuvoje jau pasiekė Žmogaus Teisių Teismą Strasbūre, kas nėra naudinga mūsų valstybei.“
Paklausta, ar Europa labiau rūpinasi vaiko ar jos motinos interesais, pareigūnė užtikrino: „Teismas nustatė gyvenamąją mergaitės vietą, kuri yra L. Stankūnaitės butas.“
Tačiau apie tai, kur yra butas, nežinoma, nes tai yra slapta informacija. Šiuo metu L. Stankūnaitė yra saugoma policijos pareigūnų.
„Apsaugą pagal Liudytojų apsaugos programą bus vykdyta ir mergaitei nepaisant to, kad jos motinos gyvybei gresia pavojus. Pareigūnai privalo užtikrinti apsaugą“, – sakė E. Žiobienė.
Ar pareigūnai, saugojantys L. Stankūnaitę gyvens kartu su motina viename bute, kontrolierė negalėjo atsakyti: „Tai yra programa, o kaip ji vykdoma – nežinau.“
Vaikas patyrė smurtą
Šiurpą keliantys vaizdai užfiksuoti kovo 23 dieną Garliavoje, kuomet antstolė Sonata Vaiciekauskienė atvyko vykdyti teismo sprendimą ir perduoti mergaitę motinai Laimutei Stankūnaitei.
Nesuderinus tarnybos veiksmų, L. Stankūnaitės apsaugininkas griebė mergaitę ir ją sužalojo.
Perdavimo metu sužaloti mažametės artimieji, mergaitė patyrė fizinį, emocinį ir psichologinė smurtą.
Dėl šio fakto Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą. Jo metu paaiškėjo, kad pareigūnai nefilmavo mergaitės perdavimo procedūros – tai darė tik žiniasklaidos ir visuomenės atstovai, kurie, anot E. Žiobienės, sumontavo vaizdus.