• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors Lietuvoje, jei tikėsime oficialia statistika, sergamumas tuberkulioze nedidėja, gydytojai stebi labai pavojingą tendenciją – daugėja tų, kuriems ši liga išaiškinama labai pavėluotai ir smarkiai išplitusi. Būna, kad tik po mirties nustatoma, jog žmogus sirgo tuberkulioze.

REKLAMA
REKLAMA

Toks atvejis prieš porą mėnesių užfiksuotas ir Panevėžio rajone. Smilgių seniūnijos gyventoją 48 metų vyrą kaimynai rado negyvą savo namuose. Atlikus skrodimą paaiškėjo, kad jis sirgo tuberkulioze, ji ir buvo mirties priežastis.

REKLAMA

Vyriškis skųsdavosi silpnumu, kosuliu, tačiau į medikus dėl jį varginusių negalavimų nesikreipė. Pernai Panevėžio infekcinės ligoninės, kur gydomi ir sergantieji tuberkulioze, pulmonologai nebegalėjo padėti ir 33 metų vyriškiui. Jis pagalbos kreipėsi pavėluotai, liga jau buvo sutrikdžiusi gyvybiškai svarbių organų veiklą.

„Deja, ir šiais laikais nuo tuberkuliozės mirštama“, – „Sekundei“ sakė šios ligoninės plaučių ligų gydytoja Zenona Baranauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pernai ši liga nusinešė 16 apskrities gyventojų gyvybes. Mirusiųjų amžius – nuo 33 iki 88 metų.

Pulmonologė patvirtino, kad Panevėžyje ir rajone, kaip ir visoje šalyje, daugėja užleistų ir sunkiai gydomų tuberkuliozės atvejų.

„Galbūt sunkmečio prispausti žmonės dar mažiau rūpinasi savo sveikata“, – spėja ji.

Praėjusiais metais, palyginti su užpraeitais, sergamumas tuberkulioze Panevėžio mieste ir rajone nedidėjo – išaiškinama maždaug tiek pat naujų šios ligos atvejų. Pavyzdžiui, 2009 metais mieste buvo nustatyti 69, rajone – 31 naujas susirgimas tuberkulioze, o 2008 metais – atitinkamai 67 ir 33. Lietuvoje pernai nustatyti 1658 nauji susirgimai tuberkulioze. Maždaug tiek pat buvo ir užpernai. Tačiau pulmonologai pernelyg nedžiūgauja, kad padėtis stabili. Mat gali būti, kad negaluojantieji nesikreipia į medikus, todėl sergamumas ir nedidėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu su fluorografu pervažiuotume Lietuvą, ligoniams suguldyti neužtektų visų šalyje esančių ligoninių“, – šiemet vienam žurnalui yra pareiškusi didelę patirtį turinti vilnietė gydytoja Elena Ulevičienė.

Medikus daryti prielaidą, kad sergamumas tuberkulioze nedidėja dėl prasto jos išaiškinamumo, skatina ir faktas, jog pastaruoju metu pas juos patenka daug ligonių, kuriems nustatomos įsisenėjusios tuberkuliozės formos.



Gydo priverstinai

REKLAMA

Panevėžio infekcinėje ligoninėje sergantiesiems tuberkulioze skirta 50 lovų. Dažniausiai beveik visos jos užimtos. Nemažai daliai ligonių dėl užleistos ligos stacionare tenka užsibūti, kol gydytojams pavyksta stabilizuoti sveikatos būklę.

Pasak Z.Baranauskienės, yra tokių, kurie savanoriškai nesigydo. Tuomet tenka imtis prievartos. Medikai kreipiasi į teismą, kad tokie užkrato platintojai būtų priverstinai gydomi. Panevėžiečiai gydytojai į Alytų, kur veikia specializuota gydymo įstaiga nepaklusniesiems džiovininkams, jau išsiuntė ne vieną pacientą, geranoriškai nesutikusi gydytis. Anksčiau sergančiuosius tuberkulioze valstybė skatino gydytis – dovanodavo jiems maisto paketus. Dabar tokios labdaros nebedaro.



Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų