DIENOS PJŪVIS. Ketvirtoji koronaviruso banga: ar Lietuvai vėl reikės užsidaryti?

Lietuvoje vis dažniau kalbama apie tai, kad netrukus šalyje gali prasidėti ketvirtoji koronaviruso banga, bet Vyriausybė, panašu, laikosi pozicijos, kad bendrą šalies karantiną turėtų keisti lokalūs, t.y., veiklos būtų ribojamos ten, kur virusas imtu plisti sparčiau.

Kaip gali pasikeisti gyvenimas artėjant ketvirtajai koronaviruso bangai, kada ji galėtų ateiti, ką reiškia sparčiai plintanti Delta atmaina, ir, jei gresia lokalūs karantinai, tai ar Vilnius, Kaunas, Klaipėda bus tie miestai, kur jie prasidės pirmiausia, pokalbis su užkrečiamųjų ligų specialistu profesoriumi Sauliumi Čaplinsku ir Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentu Mindaugu Sinkevičiumi.

Prognozė: rugpjūčio pabaigoje Delta sudarys 90 proc. atvejų

Europos vaistų agentūra (EMA) ir Europos ligų prevencijos kontrolės centras (ECDC) 2021 m. liepos 14 d. paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame išvardina svarbiausius COVID-19 pandemijos suvaldymo elementus. 

Pasidalinęs šia žinia socialiame tinkle LSMU profesorius, Nepriklausomos ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas išskyrė svarbiausius punktus:

1. Vakcinacija yra viena iš geriausią apsaugą nuo COVID-19 suteikiančių priemonių.

2. EMA ir ECDC ragina Europos Sąjungos piliečius pasiskiepyti ir tai padaryti pagal pilną vakcinacijos planą (reikiamą vakcinos dozių skaičių).

3. ECDC prognozuoja, kad rugpjūčio pabaigoje Delta atmaina sudarys 90 proc. visų SARS-CoV-2 cirkuliuojančių virusų ES.

4. Delta atmaina yra 40-60 proc. labiau užkrečiamesnė nei Alfa atmaina ir ji gali turėti didesnę riziką hospitalizacijai.

5. Turimi pirminiai įrodymai teigia, kad reikia dviejų „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „Vaxzevria“ vakcinos dozių, kad gauti reikiamą apsaugą nuo Delta atmainos.

6. Šalys gali priimti savo lokalias strategijas dėl intervalų tarp pirmos ir antros vakcinų dozės, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją, vyraujančias viruso atmainas ir ateinančius mokslinius įrodymus apie vakcinų efektyvumą.

REKLAMA

7. Kol kas EMA ir ECDC susilaiko nuo aiškių rekomendacijų dėl skirtingų vakcinų maišymo pirmai ir antrai dozei. Tačiau duomenys iš Ispanijos, Vokietijos, JK rodo, kad toks vakcinų maišymas duodą gerą imuninį atsaką ir neturi jokių saugumo problemų.

8. Kol kas negalima patvirtinti, kad tikrai bus reikalinga trečia vakcinos dozė („booster“). Laukiama mokslinių duomenų, kad suprasti kiek ilgai išlieka vakcinų apsauginis poveikis.

9. Kitų priemonių, kaip kaukių naudojimas ir socialinė distancija, taikymas turi būti tęsiamas pakankamu lygiu, kad būtų sulaikomas Delta varianto plitimas, kol bus paskiepyta pakankama populiacijos dalis, kad išvengti atvejų didėjimo bei galimo hospitalizacijų ir mirčių augimo. 

10. EMA ir ECDC dar kartą pabrėžia būtinybę kaip galima daugiau pilnai vakcinuoti žmonių nuo COVID-19.


Rašyti komentarą...
M
Morta
2021-07-20 14:49:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Čiaplinski ir Sinkevičiau , jūs ne šūdą malkite su savo liežuviais, o eikite geriau valyti šaligatvius, kaukės mėtosi. Jūs prisisakėte, jūs ir dabar rinkite tas kaukes nuo šaligatvių. Profesoriai su........
Atsakyti
-11

A
Alina
2021-07-20 15:52:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jums visai protelis pasimaišė,gulkytės gyditis,o tai jau nusipezate i vienus vartus,kaip galima žinoti iš anksto kiek bus sergančiu,ir kam tada žmones nuodijate,jei rašote,kad90% sirgs,o kiek jau pasiskiepijusiu,nemalkyt š....
Atsakyti
-7

Žirgą galva
2021-07-20 14:52:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai vėl Skvernialio vyriausybė, korona pilnai ne sutvarkė? kaip čia dabar gali būti, tai vėl scenarijus reikia naujus rašyti? kur tas galingas šūkis"daugiau jegos"?
Atsakyti
-8

SKAITYTI KOMENTARUS (26)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų