Klaipėdos valdžios palaimintiems Lietuvos jūrų muziejaus planams šalia delfinariumo Kopgalyje įkurti visoje Europoje unikalų poilsio ir sveikatingumo kompleksą, kuriame būtų teikiama pagalba neįgaliems vaikams, pagalius į ratus kiša Žuvininkystės tyrimų laboratorija.
Žuvivaisininkai per teismus siekia įrodyti, kad muziejininkams skirtas didžiulis apleistas baseinas priklauso jiems, rašo „Respublika“.
Turi savų planų
Vakar Klaipėdos apygardos administracinis teismas išnagrinėjo Lietuvos valstybinio žuvivaisos ir žuvininkystės tyrimų centro, kuriam priklauso Kopgalyje (Smiltynė) esanti Žuvininkystės tyrimų laboratorija, ieškinį.
Žuvivaisininkai prašo panaikinti šių metų birželio 6 d. priimtą uostamiesčio tarybos sprendimą „Dėl žemės sklypo Smiltynės g.3 ir šalia esančios teritorijos detaliojo plano patvirtinimo“.
Sprendimą teismas žada skelbti kitą savaitę.
Mokslininkų teigimu, teritorijos detalųjį planą Kopgalyje palaiminę Klaipėdos politikai nekreipė dėmesio į tai, kad jame esantis didžiulis betoninis baseinas priklauso laboratorijai. Be to, sprendimas priimtas pažeidžiant procedūras – neva pastarosios atstovai apie detalųjį planą nieko nežinojo.
Žuvininkystės tyrimų laboratorijos direktoriaus Šarūno Toliušio teigimu, centras turi savo viziją. Nuo 1984 m. nenaudojamame 200 metrų ilgio, 60 metrų pločio ir 6 metro gylio baseine norima įkurti Jūrinės akvakultūros centrą, kuriame būtų veisiamos vertingos Baltijos jūros žuvys – menkės ir otai.
„Siekiame, kad būtų tvarka. Mes turime savo interesų, Jūrų muziejus – savo. Man atrodo, kad savivaldybė turėtų abi puses vertinti vienodai. Yra visi dokumentai, kad baseinas priklauso mums. Tik žemės statusas nuo 1994 m. yra nenustatytas. Detalusis planas su mumis derintas nebuvo“, – sakė Š.Toliušis.
Pasipriešinimo nesitikėjo
Tokie žuvivaisininkų veiksmai nustebino Jūrų muziejaus direktorę Olgą Žalienę.
„Kaip jie galėjo nieko nežinoti? Detaliojo plano byloje yra pono Toliušio parašas. Jis dalyvavo viešojo svarstymo susirinkime. Planas patvirtintas, nes perėjo visas procedūras ir visus patikrinimus. Kopgalyje esanti žemė priklauso valstybei. Tiek mes, tiek laboratorija, ją valdo pagal panaudos sutartį. Tiesa, pastaroji net neturi jos pasirašiusi su apskritimi“, – teigė „Respublikai“ O. Žalienė.
Vietos politikai teritorijos Kopgalyje detalųjį planą patvirtino po trejus metus trukusių įvairiausių ginčų, nesutarimų ir derinimų. Šiam sumanymui uostamiesčio valdžia pritarė jau seniai, tačiau jam aktyviai priešinosi Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba. Kompromisas rastas tik muziejui pakoregavus savo planus.
Vėliau atsirado galimybė kreiptis į Europos Sąjungos struktūrinius fondus ir teikti paraišką finansuoti projektavimo darbus, o paskui ir vykdyti statybas.
Užmojai dideli
Šio projekto vertė – per 70 milijonų litų. Jis suskirstytas į kelis etapus. Pirmasis turėtų būti įgyvendintas iki 2013 m. – rekonstruotas ir išplėstas delfinariumas, įrengta daugiau baseinų bei delfinų terapijos centras, kuriame būtų teikiama pagalba įvairią negalią turintiems vaikams.
Vėliau bus atstatomas Kopgalio kaimas, kuriame žada įrengti nedidelius etnografinės architektūros šeimyninius viešbučius, maitinimo įstaigas, vaikų žaidimo aikšteles bei klojimą etnografiniams renginiams.
Mintis apie Baltijos jūros teikiamų pramogų, poilsio ir sveikatingumo komplekso atsiradimą gimė siekiant išplėsti sėkmingai muziejaus vykdomą ir labai didelę paklausą turinčią delfinų terapijos programą.
Šio projekto galimybių studijai ir techniniams dokumentams parengti iš ES PHARE programos gauti 236 tūkstančiai eurų, parengtas 13 hektarų dydžio teritorijos, iš kurių 11,8 ha užima muziejus, detalusis planas.
Darius Čiužauskas