Dėl skiepo nuo Covid-19 gyventojai pasiryžta viskam: vakcinuotis važiuoja kelis šimtus kilometrų

Kadangi ribojimo, kur skiepytis, nėra, gyventojai vakcinacijos vietą gali pasirinkti bet kurioje šalies savivaldybėje. Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dėl vakcinavimo keliauti tarp savivaldybių iki šiol nerekomenduoja. Tačiau kai kurie merai sako, kad dėl skiepo žmonės pasiryžta važiuoti net kelis šimtus kilometrų – buvo tokių, kurie iš Šiaulių skiepytis vyko į Vilnių.

Pagal galiojančią vakcinavimo tvarką, nėra nurodymų, kurioje savivaldybėje gyventojai turėtų vakcinuotis. Vakcinavimas yra asmens sveikatos priežiūros paslauga, tad gyventojai gali rinktis, kur ją nori gauti.

Tad, panašu, kad gyventojai renkasi. Merai pasakoja girdintys apie atvejus, kai vienų miestų gyventojai skiepytis važiuoja visai kitur.

Iš Šiaulių skiepytis vyko į Vilnių

Dar tada, kai dėl sudėtingos situacijos Vilniuje, gautos vakcinos buvo perskirstytos ir nukreiptos sostinės vakcinavimo centrams, kilo didžiulis merų pasipiktinimas. Šiaulių miesto meras Artūras Visockas dar tada sako sulaukęs šiauliečių skambučių. Miesto gyventojai esą pranešė, kad vietoje to, jog skiepytųsi Šiauliuose, išvyko vakcinuotis į Vilnių.

Meras sako žinantis konkrečius žmones, kurie iš Šiaulių važiavo kelis šimtus kilomentų į sostinę, kad ten galėtų pasiskiepyti.

„Įsivaizduokite, taigi tie patys žmonės čia būtų pasiskiepiję, o dabar reikėjo važinėti. Taigi nelogiška. Labai norėtųsi, kad tai būtų sustabdyta, nes išsibalansuoja ir amžių grupės“, – tv3.lt komentuoja A. Visockas ir priduria, kad vyresniems nei 45 m. amžiaus asmenims keliauti šalyje ir dėl skiepo nuvykti į sostinę nėra problema.

Būtent ši, vyresnių nei 45 m. amžiaus asmenų grupė jau pradėta skiepyti Vilniuje. Netrukus skiepijamų žmonių amžių planuojama dar mažinti.

„Vilniaus ėjimas per grupes iš tikrųjų iššauks žmonių važiavimą į Vilnių vien dėl to, kad Vilnius turės tą grupę, o kiti miestai neturės. Vadinasi, čia reikia apgalvoti, ką daryti“, – sako A. Visockas.

REKLAMA

Be to, kaip sako meras, savivaldybėms kyla problemų vėliau planuojant tolimesnį vakcinavimo procesą. Jei dalis gyventojų pasiskiepija kitose savivaldybėse, toms, kuriose jie yra registruoti, sunku atsekti, ar jie jau pasiskiepiję. Taip pat neaišku, kiek vakcinos dozių atidėti antram gyventojų vakcinavimui.

Šiaulių miesto mero teigimu, yra dvi išeitys – arba sukurti vientisą vakcinavimo sistemą, kurioje visos savivaldybės galėtų matyti, kurie gyventojai pasiskiepijo, arba leisti vakcinuotis tik tose savivaldybėse, kuriose žmonės gyvena.

„Siūlau, jei kalbame apie Vilnių, ir rištis prie Vilniuje deklaruotų arba kitaip įrodančių gyvenamą vietą, kad jiems ta žinutė iš karto pasakytų, kad čia yra speciali akcija, norint paskiepyti daugiau vilniečių, kad kitų miestų žmonės nevažiuotų, bet jie taip nepasakė“, – sako A. Visockas.

Iš Palangos atvažiuoja į Klaipėdą

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas sako apie masines keliones skiepytis iš Klaipėdos į Vilnių nežinantis.

„Negirdėjau tokių masinių reiškinių, kad kažkas būtų važiavęs skiepytis autobusais, nors pajuokaujant ar pasamprotaujant, kad taip galėjo būti, tikrai girdėjau“, – tv3.lt sako V. Grubliauskas.

Tačiau kad žmonės iš aplinkinių Klaipėdos savivaldybių vyktų vakcinuotis į uostamiestį, pasitaiko.

„Kiek tenka girdėti, į Klaipėdą atvažiuoja skiepytis iš Palangos ir kitų savivaldybių, ypatingai savaitgaliais, kada tose savivaldybėse vakcinavimo procesai nevyksta arba vyksta labai mažomis apimtimis“, – pasakoja Klaipėdos meras.

V. Grubliauskas sako, kad tokiu atveju, kai žmonės pasiskiepija kitose savivaldybėse negu yra registruoti, turėtų būti įtraukiami į miesto, kuriame jie pasiskiepijo vakcinavimo statistiką. 

„Natūralu, kad atvažiuoja pasiskiepija Klaipėdoje, bet po to statistiką gerina savo gimto rajono. Natūralu, kad ne visiškai tikra informacija arba ta informacija ne visiškai realiai atspindi situacijos. Yra tam tikras laukas tobulėjimui, bet tikiuosi, kad tobulumui ribų nėra ir jeigu tas žmogus pasiskiepijo Klaipėdoje, tai jis turėtų eiti į Klaipėdos statistiką, o ne pasiskiepijo Klaipėdoje, bet pliusą uždeda ten, iš kur jis atvykęs. Manau, tokių tobulintinų dalykų yra nemažai ir tikiuosi, kad juos patobulins iki kol vakcinavimas baigsis“, – sako V. Grubliauskas.

REKLAMA

30 tūkst vakcinos dozių – ne Vilniaus miesto gyventojams

Statistikos departamentas trečiadienį skelbė, kad pirma doze yra paskiepytas 151 081 Vilniaus miesto gyventojas. Antrą dozę gavo 66 400 gyventojų. Sudėjus šiuos abu skaičius, išeina, kad Vilniaus gyventojams paskiepyti iki trečiadienio buvo sunaudota 217 481 dozė.

Tačiau kitame Statistikos departamento svetainės laukelyje nurodoma, kad Vilniaus miesto savivaldybėje esančiuose skiepijimo centruose sunaudotos 247 886 vakcinos dozės.

Atėmus antrąjį skaičių iš pirmojo lieka 30 405 vakcinos dozės.

Nesutapimas skaičiuose, kaip aiškina Statistikos departamento statistikos sklaidos ir komunikacijos skyriaus patarėja Eglė Vankevičė, atsiranda dėl to, kad prie paskiepytų Vilniaus miesto gyventojų yra priskiriami tik Vilniuje gyvenantys žmonės.

Sunaudotų vakcinų skaičius, kaip sako specialistė, rodo, kiek vakcinų buvo sunaudota savivaldybėje esančiuose sveikatos priežiūros įstaigose, vakcinavimo centruose. Ten gali būti skiepijami ne tik vilniečiai, bet ir kitų savivaldybių gyventojai. Tai reiškia, kad daugiau nei 30 tūkst. vakcinos dozių  galimai buvo sunaudota skiepyti ne Vilniaus miesto gyventojams.

Pirmadienį vykusioje spaudos konferencijoje Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius sakė girdintis apie atvejus, kai ne Vilniuje gyvenantys žmonės vyksta skiepytis į sostinę. Meras sakė neturintis informacijos, ar daug tokių žmonių yra.

„Turiu duomenų apie tai, kad 30-mečiai neva važiuoja į rajonus kai kuriuos aplink Vilnių, kur ypatingai prastai su skiepais, į Šalčininkus ar kitur nuvažiuoja ir pasiskiepija be jokių problemų, nes ten kažkaip kitaip galioja tarsi. Turiu gandus, kad kažkas organizuojasi iš kitų rajonų atvažiuoti skiepytis į Vilnių.

Visur yra tam tikro pagrindo, apribojimų nėra, tai yra nustatyta sveikatos apsaugos ministro, kaip nustatyta, taip mes laikomės. Tikrinimų dėl gyvenamosios vietos nedarome, kaip yra nustatyta, taip ir laikomės, kviečiame visus vilniečius pirma registruotis“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė R. Šimašius.

REKLAMA

SAM keliauti dėl vakcinų nerekomenduoja

SAM teigia, kad ribojimo, kur gyventojams reikėtų skiepytis, niekad nebuvo. Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėja Birutė Kavaliauskienė sako, kad to teisės aktai niekad neribojo.

„Vakcinacija – asmens sveikatos priežiūros paslauga, taigi, galioja paciento teisė rinktis paslaugos teikėją. Teisės aktai paciento pasirinkimo niekada neribojo“, – tv3.lt komentuoja B. Kavaliauskienė.

Tačiau SAM kartu skatina gyventojus laikytis epidemiologinių apribojimų ir neskatina perteklinio judėjimo tarp savivaldybių.

„Vakcinavimo vietos pasirinkimas pateisinamas tais atvejais, kai pacientai nori suderinti skiepijimą su darbu kitoje savivaldybėje arba kitais atvejais, kai neišvengiamai tenka būti kitoje savivaldybėje (pvz., slaugos ir globos įstaigose teikiamos paslaugos ne gyvenamosios vietos savivaldybėje arba asmuo karantino metu gyvena pas artimuosius ir pan.). Kitaip tariant, kad asmeniui nereikėtų vien dėl pasiskiepijimo vykti į gyvenamosios deklaruotos vietos savivaldybę“, – sako B. Kavaliauskienė.

Statistikos departamento ketvirtadienio duomenimis, bent viena vakcinos nuo Covid-19 doze yra paskiepyti beveik 26 proc. šalies gyventojų.


Rašyti komentarą...
r
raminkites
2021-05-08 18:06:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kas jums yra???atvaziavo pora zmoniu, o nuteike lyg tukstanciais plustu, cia tokia skiepu reklama?
Atsakyti
-2

k
klausimas
2021-05-08 18:57:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Buvo atveju maziau, buvo savivaldybes uzdarytos, parduotuves, dabar Vilniuj didziausias sergamumas, leidzia vaziuoti ir platinti virusa.Labai prasau atsakykit, kokia ta musu vyriausybes logika ir ar verta kita karta klausyti ju nurodymu, kad jie visiskai neadekvatus, be jokios logikos.Nieko tas karantinas nepadejo ir nepadeda, patys dabar isitikino, viska paleido ir niekas nesikeicia.
Atsakyti
-2

P
Proto
2021-05-08 17:25:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
N...e...p...i...s...k...i...t !!!!
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (28)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų