• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Uostamiesčio savivaldybės administracijos vadovybė savo sprendimą leisti ar ne gegužės 9-ąją organizuoti maršą Pergalės dienos proga uostamiesčio gatvėmis žadėjo paskelbti vakar, tačiau ir vėl apsiribojama tik abstrakčiais pasvarstymais be jokių konkrečių sprendimų.

REKLAMA
REKLAMA

Anot savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Viačeslavo Karmanovo, skubėti neverta, nes pagal teisės aktus atsakymą privaloma duoti ne vėliau kaip likus 48 val. iki renginio.

REKLAMA

"Gavome daug laiškų ir tautininkų, politinių kalinių, tremtinių, paprastų piliečių, kurie ragina neleisti žygiuoti Pergalės dienos proga", - po vakarykščio posėdžio sakė jis.

Priminsime, kad žalią šviesą analogiškai akcijai uždegė ir Vilniaus miesto savivaldybė, tačiau net aukščiausio rango politikai spėjo pasmerkti tokį sostinės vadovų elgesį.

Matyt, reaguodami į tai, vakar vilniečiai pareiškė rekomenduojantys Pergalės dieną švęsti Antakalnio kapinėse ir atsisakyti eitynių, nors leidimas joms rengti ir neatšauktas.

REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdoje eitynes organizuoja Lietuvos Rusų sąjungos atstovai, miesto Tarybos nariai Viačeslavas Titovas ir Jurijus Šeršniovas. Maršas turėtų vykti nuo Atgimimo aikštės, Liepų ir Kristijono Donelaičio gatvėmis iki Skulptūrų parke esančio karių memorialo.

Šioje vietoje tradiciškai renkasi karo veteranai, kurie, beje, pasisakė prieš maršą.

Savo atsaką yra numatę ir Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos Klaipėdos filialo atstovai, kurie ketina protestuoti tikindami, kad Antrojo pasaulinio karo pabaiga Lietuvai buvo ne išvadavimas nuo okupantų, o naujos okupacijos pradžia, kurią vainikavo masiniai trėmimai, kankinimai, žudymai.



Atgarsiai Vilniuje

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sostinės meras Vilius Navickas teigė, kad karo veteranams žygiuoti Gedimino prospektu nebus leista: maršas vyks nuo Katedros aikštės iki Mindaugo tilto.

Vilniečiai, kaip ir klaipėdiečiai, taip pat baiminasi, kad parado metu gali būti naudojama uždrausta Lietuvoje sovietinė simbolika.

"Mes jokios simbolikos neturėsime, tik anglų, amerikonų, lietuvių, rusų vėliavėles - tų, kurie dalyvavo Antrajame pasauliniame kare. Ne veltui mūsų akcija vadinsis Taikos žygiu: žmonės prisimins ir kitiems primins, kad buvo karas, buvo siaubas, fašizmas, o visokių jaunuolių nacionalistų nebijome, jie visur, kur gali kišasi ir drumsčia tvarką", - komentavo Lietuvos rusų sąjungos pirmininkas Sergejus Dmitrijevas.

REKLAMA

Tuo tarpu V. Navicko partijos bičiuliai itin skeptiškai įvertino sprendimą leisti žygiuoti Vilniaus gatvėmis.

Seimo narys Kęstutis Masiulis reikalavo net nesvarstyti galimybės rengti Vilniuje sovietmečiu minėtos Pergalės dienos eitynių.

"Tokie svarstymai - tai tarsi spjūvis į veidą mūsų istorijai, mūsų partizanų, visų pokario rezistentų atminimui. Eitynėse sunku išvengti provokacinių sovietinių simbolių naudojimo, o po tokių provokacijų galima tikėtis šių veiksmų eskalavimo net tarpvalstybiniu lygiu. Mane glumina tai, kad per 20 Nepriklausomybės metų pirmą kartą norima išduoti leidimą tokioms eitynėms. Tai klaida", - teigė K. Masiulis.

REKLAMA

Valdžia nerimauja

Seimo pirmininkė Irena Degutienė vakar pareiškė, kad Gegužės 9-osios eitynėmis nereikėtų minėti.

"Žvelgiant į susiklosčiusias ilgametes gražias tradicijas, jokių eitynių nebuvo, ir nemanau, kad jas reikia rengti. Gegužės 9-ąją pagerbiami žuvusieji per Antrąjį pasaulį karą. Tą dieną einama į kapines ir tyloje kalbant maldą atiduodama pagarba. Manau, kaip ir buvo tradicija Antakalnio kapinėse pagerbti karo veteranus, uždegti žvakutes, padėti vainikus, ta tradicija graži ir susiklosčiusi, ir nereikėtų rengti kokių nors paradų bei eitynių", - svarstė parlamento vadovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Juoba kad gegužės 9-oji paskelbta Europos diena, ir ta proga Vilniuje rengiama Europos šalių mugė.

Anot I. Degutienės, eitynių reikėtų atsisakyti ir dėl galimų provokacijų.

"Esame priėmę įstatymą, kad negalima naudoti sovietinės simbolikos. Niekas negali paneigti, kad per eitynes atsiras žmonių, kurie galbūt piktavališkai panaudos tą simboliką, pareigūnai turės reaguoti, atsiras priešprieša", - kalbėjo politikė.

Dėl eitynių sureagavo ir Užsienio reikalų ministerija (URM), kuri priminė, kad pagal Atmintinų dienų įstatymą Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo diena yra minima gegužės 8-ąją.

REKLAMA

"Atsižvelgiant į tai, kad kai kuriose kitose valstybėse gegužės 9 dieną minima Antrojo pasaulinio karo pabaiga Lietuvoje priimama daugiau nei dviprasmiškai, Lietuvos rusų sąjungos organizuojamos eitynės Vilniaus miesto centre gali sukelti neigiamą atgarsį visuomenėje ir išprovokuoti įvairias protesto akcijas bei sutrukdyti šeštus metus vyksiantiems Europos šalių mugės renginiams", - teigiame URM pranešime.

Pažymima, kad nors Lietuvos Respublikos Konstitucijos 36 straipsnis garantuoja susirinkimų laisvę, tačiau tas pats Konstitucijos straipsnis teigia, kad tokie susirinkimai gali būti ribojami siekiant "apsaugoti visuomenės saugumą, viešąją tvarką, žmonių sveikatą ar dorovę arba kitų asmenų teises ir laisves".

REKLAMA

"Turi būti garbinga"

Anatolijus KROTKOVAS, Rusijos Federacijos generalinis konsulas Klaipėdoje:

Tą maršą organizuoja Klaipėdoje veikiančios visuomeninės, politinės organizacijos, todėl mes kaip ir neturime jokių ryšių su jomis. Tik tiek, kad tai - mūsų tautiečiai, bet jokios įtakos negalime turėti dėl maršo organizavimo. Jei jau jie sumąstė organizuoti tą renginį, turi įvertinti visas aplinkybes, kad tai būtų gražus, garbingas, jokiu būdu nejuodinantis šventės maršas. Būtina su visomis institucijomis suderinti, bendradarbiauti su vietine valdžia ir užtikrinti saugumą. Manęs į tą maršą niekas nekvietė, o jei ir būtų pakvietę, turėčiau viską suderinti su vadovybe Vilniuje. Mes minėsime Pergalės dieną tradiciškai - prie karių memorialo Skulptūrų parke.



"Nedidinkime įtampos"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Irena ŠIAULIENĖ, socialdemokratė:

Jei yra oficialiai užregistruota organizacija, ji turi teisę žygiuoti, susirinkti. Nemanau, kad veteranų eitynės sukeltų kokį nors pavojų visuomenei. Tačiau, žinoma, būtina užtikrinti, kad tame renginyje nebūtų agresyviai nusiteikusio jaunimo. Visgi reikėtų leisti jiems žygiuoti, išduoti leidimą ir nebedidinti įtampos. Kuo labiau įtariamai žiūrėsime, tuo daugiau nepasitikėjimo ir negerų insinuacijų bus.

* Antradienį vykusiame socialdemokratų partijos Klaipėdos skyriaus prezidiumo posėdyje buvo išreikštas skyriaus vadovybės nepritarimas taip vadinamam gegužės 9 paradui uostamiesčio gatvėmis

REKLAMA

"Vyksta politinis žaidimas"

Vytautas GRUBLIAUSKAS, liberalas:

Tikrai nesu prieš kokias nors eisenas ar demonstracijas, jei įstatymai tai leidžia daryti ir jie nėra pažeidžiami. Visgi Klaipėdoje organizuojamas maršas man atrodo labai politizuotas, kai kurios politinės jėgos kraunasi sau kapitalą. Juk ir patys karo veteranai sakė, kad nenori to maršo, o tai - aiškiausias indikatorius. Vyksta politinis žaidimas bandant pasirodyti labai reikšmingais, gal net įtikti rėmėjams, parodant savo jėgą. Tos eitynės - nekorektiškas, rizikingas kai kurių politikų veiksmas.

REKLAMA

"Aš - už taiką"


Evaldas JURKEVIČIUS, konservatorius:

Tokie maršai ar eisenos gali būti leidžiami, jei tai atitinka mūsų teisės aktus. Taip pat būtina užkirsti kelią bet kokioms galimoms provokacijoms. Kiek žinau, per 20 Nepriklausomybės metų dar nebuvo tokių maršų Pergalės dienos proga. Aš už taiką, už tą maršą, jei jis jau vadinasi "Taikos maršu". O jei įvyks provokacijos, turės už jas atsakyti mūsų specialiosios tarnybos, nes jos turi dirbti savo darbą.

Denisas NIKITENKA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų