REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 

 

Dar pavasarį pradėtas svarstyti naujas partijų finansavimo modelis Seime antradienį įžiebė aršias diskusijas. Opozicija įstatymo pataisas išvadino kyšiu „socdarbiečiams“ už valstiečių paramą bei akivaizdžia politine korupcija.

Po svarstymo 62 Seimo nariai balsavo už, 40 – prieš, 7 susilaikė. Seimas dar balsuos dėl įstatymo priėmimo.

Siūlomos pataisos nuo 2020 m. iš esmės keistų politinių partijų finansavimą – biudžeto dotaciją jos gautų ne pagal per rinkimus gautų balsų, o gautų mandatų skaičių. Iš naujojo modelio eliminuojami Europos Parlamento rinkimų rezultatai. Tautinėms mažumoms atstovaujančioms partijoms valstybės biudžeto asignavimai būtų didinami 1,5 karto.

Pataisas įvertinę ekspertai pateikė išvadą, kad jis neprieštarauja Lietuvoje įtvirtintam politinių partijų finansavimo modeliui bei egzistuojančiai užsienio šalių skirtingai praktikai, tačiau „šioje projekto stadijoje sunkoka įžvelgti, kuo įstatymo projektas būtų tobulesnis, jį lyginant su šiuo metu esamu teisiniu reguliavimu“.

REKLAMA
REKLAMA

Išvadino politine korupcija

Kritikuodamas įstatymo pataisas, Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas piktinosi, kad pagal naująją tvarką būtų vertinamas ne rinkėjų partijoms skirtas balsų skaičius, o frakcijų dydis, o tai – „visiška manipuliacija“.

REKLAMA

„Dabartinis politinių partijų finansavimas numato finansuoti tas partijas, kurios gavo daugiau kaip 3 proc. rinkėjų balsų. Teoriškai gali būti, kad partija Seimo rinkimuose gavo 4,99 proc. balsų ir neturi mandatų Seime, bet gali gauti finansavimą. O šis pasiūlymas sako, kad rinkėjų nuomonė, balsų skaičius – nesvarbūs“, – Seime kalbėjo politikas.

Jis taip pat pareiškė manantis, kad šis pasiūlymas – politinės korupcijos apraiškos, o įstatymas turėtų būti skundžiamas Konstituciniam Teismui.

„Kai turiu valdžią, valdau finansinius srautus ir svertus, galiu nupirkti, pririšti tuos, kuriuos man reikia nupirkti biudžeto pinigais. Tai štai, kas čia vyksta“ – sakė E. Gentvilas.

REKLAMA
REKLAMA

Pataisos nepriimtinos atrodo ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnui Juozui Olekui.

„Manau, kad šį įstatymą reikėtų pavadinti Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos finansavimo įstatymu. Nes net ir taip vadinami nepriklausomi ekspertai, kurie nagrinėjo šį įstatymo projektą, aiškiai pasakė, kad įstatymas įsigalioja atbuline tvarka. <...> Partijos, kurios dalyvavo rinkimuose, ir negavo žmonių palaikymo, susiburia į darinį Seime ir paima iš biudžeto pinigus. Pavadinimas „politinė korupcija“ atitinka šio įstatymo projektą“, – ragindamas nebalsuoti už pataisas kalbėjo J. Olekas.

Kyšis už paramą valdantiesiems Tuo metu Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Jurgis Razma tiesiai šviesiai įstatymo pataisas pavadino kyšiu „socdarbiečiams“ už paramą valstiečiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Čia mes atviru būdu svarstome politinės korupcijos veiksmą. Svarstome, kokį kyšį skirti LSDDP, kad parėmė byrančią valstiečių partiją, kaip valdančiąją. Šiandien prisiviliojus dar vieną koalicijos dalyvį, ta koalicija jau yra egzistuojanti. Belieka uždėti tą vieną finansinį štrichą – atsiskaityti už paslaugą su vienu iš koalicijos dalyvių“, – pastebėjo J. Razma.

Konservatoriaus kritikos sulaukė ir pasiūlymas dotacijas 1,5 karto didinti tautinių mažumų atstovams.

„Jeigu liktų įrašas dėl tautines mažumas atstovaujančių partijų, tai visos pagrindinės partijos labai greitai priimtų pareiškimus, kad jos atstovauja tautinėms mažumoms“, – svarstė parlamentaras.

REKLAMA

J. Razma taip pat patikino, kad, jei įstatymas bus priimtas, prezidentė sulauks prašymo jį vetuoti. Taip pat prašymo nagrinėti įstatymą sulauktų iš Konstitucinis Teismas.

Kritika senajai tvarkai

LSDDP narys Juozas Bernatonis pašiepė prieš pasiūlymą sukilusią opoziciją, pareikšdamas, kad Seimas jaustų tikrą pažangą, jei opozicija taip aktyviai diskutuotų visais klausimais. Kalbėdamas apie partijų finansavimo pokyčius, Seimo narys sakė manantis, kad dabartinėje finansavimo sistemoje egzistuoja netikslingi ribojimai. Dabar valstybės dotacijos skiriamos partijoms, kurios yra gavusios ne mažiau kaip 3 proc. balsų per pastaruosius Seimo, savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimus. Pinigai paskirstomi proporcingai visų surinktų balsų skaičiui.

REKLAMA

„Yra vidinis prieštaravimas pačiame įstatyme kalbama, kad biudžetinis finansavimas politinėms partijoms paskirstomas pagal rinkimų rezultatus. Rinkimų rezultatai yra mandatų paskirstymas, o ne balsų paskirstymas. Dabar egzistuojanti sistema yra paskirstoma ne pagal rinkimų rezultatus, o pagal rinkimų procesą“, – pastebėjo Seimo narys.

J. Bernatonis taip pat akcentavo, kad naujai susikūrusi LSDDP pastaruosiuose Seimo rinkimuose irgi gavo rinkėjų balsų, tačiau ne kaip partija, o kaip pavieniai politikai.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų