"Darbietei" Romualdai Kšanienei gresia netekti Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkės posto - jos atstatydinimui neeiliniame posėdyje ketvirtadienį pritarė daugelis komisijos narių.
Už tokį verdiktą balsavo 7 parlamentarai, 3 balsavo prieš. Iš viso komisijoje yra 12 Seimo narių. Pati R.Kšanienė balsavime nedalyvavo.
Komisijai priėmus R.Kšanienei nepalankų sprendimą, politikės jos likimas poste priklausys nuo Seimo valios. Parlamentas gali ją atstatydinti pusės posėdyje dalyvavusiųjų balsais.
"Mes ilgai diskutavome ir svarbūs buvo du dalykai: pirmas, kad pažeistas statutas, kad neatsiklausus išvyko ir, antras dalykas, kad dalyvavo rinkiminėje spaudos konferencijoje. (...) Sėdėjo ir klausė, kaip žeminama valstybė, nepadarė jokio gesto - išeiti arba paneigti kai kuriuos akivaizdžiai neteisingus faktus", - komisijos išvadas žurnalistams komentavo konservatorius Antanas Matulas.
Tuo metu pati R.Kšanienė žurnalistams teigė mananti, jog jos atstatydinimas yra politinis susidorojimas, nes ji esą nenusižengė jokiam įstatymui.
"Aš galvoju, kad tai yra politinis susidorojimas. Nieko nepamyniau, jokių veiksmų neatlikau, išklausiau spaudos konferenciją, kalbėjausi su juo (Viktoru Uspaskichu - BNS). Įrodinėjom, kad jis privalo parvykti ir labai džiaugiuosi, kad tai įvyko. Galvoju, kad mūsų kelionė buvo neveltui, ar čia būtų Maskvoj, ar Briusely - man tas pats kur nuvažiuoti", - po balsavimo žurnalistams aiškino "darbietė".
Parlamentarė sakė mananti, jog Seimas veikiausiai pritars komisijos išvadoms, nes į komisiją savo atstovus deleguoja visos frakcijos, todėl tai esą apytiksliai atspindi viso parlamento poziciją.
"Dabartinė Etikos komisija yra mažas Seimas", - sakė R.Kšanienė.
Nemalonę R.Kšanienė užsitraukė rugsėjo pabaigoje nuvykusi į Maskvą pas tuomet dar besislapsčiusį nuo Lietuvos teisėsaugos savo partijos įkūrėją Viktorą Uspaskichą, kuris yra įtariamas finansinėmis machinacijomis, ir sudalyvavusi jo spaudos konferencijoje. Šią akciją daugelis Lietuvos politikų įvertino kaip nukreiptą prieš Lietuvos valstybę.
"Tai yra valstybės išdavimas", - konstatavo konservatorius Antanas Matulas.
R.Kšanienė neeilinimae Seimo Etikos ir procedūrų komisijos posėdyje ketvirtadienį teisinosi, jog Maskvon frakcijos nutarimu.
"Kiek žinau statutą, tai pažeidimo tikrai nėra, vyksta ir kiti Seimo nariai kur nori ir kada nori. Aš dalyvavau spaudos konferencijoje, nebuvo jokio nei balsavimo, nei ten klausimų uždavimo - tiesiog išklausymas. Tai jeigu išklausymas kitos nuomonės jau tampa pažeidimas, tai nežinau, tada ir spręskit", - posėdyje kalbėjo R.Kšanienė.
R.Kšanienės likimą etikos sargai norėjo svarstyti dar prieš dvi savaites, tačiau tuomet ji išskubėjo pas gydytoją. Į pavakarę parlamentarė vėl atvyko į Seimą ir aiškino, jog seniai buvo užsirašiusi pas gydytoją, todėl negalėjusi praleisti vizito.
Komisijai pritarus R.Kšanienės atstatydinimui, ji vis tik vadovaus jai iki Seimas galutinai apsispręs. Jei parlamentarai pritars ketvirtadienį priimtam etikos sargų sprendimui, tuomet bus ieškoma naujo vadovo, kurio vedama Etikos ir procedūrų komisija turėtų apsvarstyti visų likusių 13 "darbiečių" kelionės į Maskvą etiškumą.
Rusijos sostinėje rugsėjo 21-ąją V.Uspaskichas surengė spaudos konferenciją, kurioje žadėjo įrodyti, esą lietuviai pareigūnai norėjo jį pagrobti ar net nužudyti, tačiau jokių įrodymų nepateikė. Į spaudos konferenciją nuvyko ir 14 parlamentarų "darbiečių" bei dvi europarlamentarės nuo šios partijos.
Keliautojus viešai rezoliucija pasmerkė beveik visos Seimo parlamentinės frakcijos, išskyrus liberaldemokratus ir pačius "darbiečius".