Anksčiau apie grįžimą į Lietuvos politiką viešai kalbėti vengusi eurokomisarė Dalia Grybauskaitė nedviprasmiškai prasitarė, kad galėtų padėti mūsų šaliai įveikti ekonominius sunkumus.
Grįš ar negrįš visų įmanomų visuomenės apklausų viršūnėse karaliaujanti eurokomisarė D.Grybauskaitė į Lietuvos politiką? Jei grįš, į kokį svarbų postą - prezidentės ar premjerės? Nors pati eurokomisarė kol kas tvirtina neketinanti tėvynėje šturmuoti valdžios olimpo, iš kai kurių užuominų galima įtarti, kad ji, palankiai susiklosčius aplinkybėms, sutiktų stoti prie vienos ar kitos institucijos vairo.
Šios kalbos patinka toli gražu ne visiems Lietuvos politikams. Atrodo, jie baiminasi konkurencijos su griežtais vertinimais garsėjančia ir žodžio kišenėje neieškančia D.Grybauskaite.
Lauks plano
Po kai kurių šiuo metu Lietuvoje viešinčios D.Grybauskaitės kalbų darytina išvada, kad eurokomisarė neatmeta galimybės grįžti į Lietuvos politiką. Vis dėlto apie tai ji teigia diskutuosianti tik su ta politine jėga, kuri turės planą, kaip Lietuvoje tvarkytis, kad būtų pažabota artėjanti ekonominė krizė.
„Apie postus iš viso nekalbu, nes valdžios dalybos ir postai man asmeniškai visai neįdomūs. Tai nėra mano gyvenimo prioritetai“, - vakar po susitikimo su finansų ministru Rimantu Šadžiumi sakė D.Grybauskaitė.
(LŽ nuotr.)
Eurokomisarė prognozuoja, kad bet kuri politinė jėga ar partijų koalicija, ateisianti į valdžią, viena negalės įveikti numatomų sunkumų. D.Grybauskaitės teigimu, Seime turės būti pasiektas bendras visų pagrindinių partijų susitarimas, kaip tai padaryti. Eurokomisarės nuomone, reikės paskelbti bent vienų metų moratoriumą visiems naujiems finansiniams įsipareigojimams.
„Kai išgirsiu kurią nors politinę jėgą kalbant, kaip Lietuvoje tvarkytis su ateinančia ekonomine krize, tada su ja šnekėsime. Dabar girdžiu tik kalbas apie valdžios dalybas, todėl atsakymo negaliu duoti“, - tvirtino G.Grybauskaitė, paklausta, ką mano apie kai kurių politikų svarstymus, kad ji būtų tinkamiausia premjerė.
Postų užteks visiems
Daugiausia rinkėjų balsų daugiamandatėje rinkimų apygardoje gavusios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Andrius Kubilius šiuo metu minimas kaip vienas realiausių kandidatų į premjerus. LŽ kalbintas politikas D.Grybauskaitę vertina kaip itin išmintingą specialistę, einančią aukštas pareigas ir turinčią autoritetą. „Man pačiam yra tekę drauge su ja dirbti ir pakviesti į finansų viceministres 1999 metais. Tai turbūt buvo pirmos tokios jos politinės pareigos“, - vadovavimo Vyriausybei metą prisiminė A.Kubilius. Jo nuomone, naujasis ministrų kabinetas turi daug ir labai įvairių galimybių bendradarbiauti su D.Grybauskaite.
Paklaustas, ar pats sutiktų jai užleisti premjero kėdę, A.Kubilius tikino postų nesilaikąs. „Turime visokių minčių, planų ir tikrai vertiname D.Grybauskaitę. Tų postų Lietuvoje yra ne vienas, tad galima kalbėtis, koks bendradarbiavimas būtų vertingiausias“, - aiškino A.Kubilius.
Orakulas nebus
Tuo metu buvęs ilgametis premjeras, Lietuvos socialdemokratų partijos garbės pirmininkas Algirdas Brazauskas, LŽ paklaustas, ar Lietuvai būtų naudinga tokia premjerė kaip D.Grybauskaitė, pareiškė nenorintis kalbėti šia tema. „Ji - buvusi mano darbuotoja, ministrė. Kaip dabar galiu ką nors komentuoti? Nenoriu prisiimti nei orakulo, nei kunigo vaidmens“, - tvirtino A.Brazauskas.
Pasiteiravus, ar tiki, kad į valdžią ateisianti partija ar partijų koalicija sugebės pateikti planą, kaip Lietuvai išbristi iš krizės, A.Brazauskas teigė nematantis jokios krizės. „Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, padėtis tikrai tapo sunkesnė, ypač finansų rinkoje. Tačiau neatrodome blogiau negu kiti“, - tikino buvęs ilgametis premjeras. Pasak jo, išeitį galima rasti iš bet kokios padėties. „Praeis pora metų ir išbrisime iš krizės, kaip ir visa Europa. Gyvenime veikia objektyvūs dėsniai ir reikia juos suprasti. Vienas, kitas ar trečias vadovas nei išgelbės, nei paskandins“, - filosofiškai dėstė A.Brazauskas.
Naujausios apklausos rodo, kad rinkėjai, jei tai priklausytų nuo jų valios, premjero postą atiduotų D.Grybauskaitei arba SEB banko prezidento patarėjui Gitanui Nausėdai. Prezidente eurokomisarę norėtų matyti 24,9 proc. respondentų.
Apie tai, jog laimėję rinkimus į premjerės postą siūlytų D.Grybauskaitę, dar prieš rinkimus buvo pareiškusi Arūno Valinsko vadovaujama Tautos prisikėlimo partija ir Algirdo Paleckio suburtas „Frontas“.