Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinė sąjunga (LAASDPS) kaltina aplinkos ministrą K. Trečioką žaidžiant dvigubus žaidimus. Anot aplinkosaugininku, susitikimuose su profesinių sąjungų atstovais ministras žadėjo, kad jokie svarbūs su sistemos reformomis susiję sprendimai nebus priimami be pastarųjų žinios. Visgi, tikrovė yra ne tokia graži – apie reformas ir planuojamus gausius atleidimus aplinkosaugininkai sužino ministrui jau pasirašius įsakymus.
„Taip jau buvo nutikę ne kartą. Pastarasis akibrokštas buvo gegužės mėnesio pradžioje. Mūsų organizacijos nariai, dirbantys Valstybinėje miškų tarnyboje, gavo įspėjimus apie atleidimą. Iš viso 19 žmonių. Tik pradėję domėtis situacija sužinojome, kad gegužės 2 dieną ministras K. Trečiokas išleido įsakymą, kuriuo patvirtinta nauja Valstybinės miškų tarnybos administracijos struktūra ir panaikinti du teritoriniai tarnybos poskyriai – Šiaulių ir Marijampolės.
Apie jokias planuojamas reformas profesinės sąjungos informuotos nebuvo, nors tai ir turėjo būti padaryta“, – portalui tv3.lt pasakojo LAASDPS pirmininkas Vaidas Laukys.
Pasak V. Laukio, aplinkosaugininkų profsąjunga jaučiasi apgauta, mat prieš tai, kai K. Trečiokas pasirašė įsakymą dėl Valstybinės miškų tarnybos padalinių panaikinimo, aplinkosaugininkams žadėjo, kad profesinių sąjungų atstovai bus aktyviai įtraukti į aplinkosaugos reformų planavimo ir įgyvendinimo procesus.
„Kita vertus gal ir neturėtumėme tuo labai stebėtis. Ministras K. Trečiokas jau ne kartą parodė, kad šioje ministerijoje svarbūs sprendimai kartais priimami meluojant į akis“, – teigė V. Laukys.
Grasina teismu
Anot V. Laukio, po sprendimo panaikinti Valstybinės miškų tarnybos Šiaulių ir Marijampolės poskyrius, tapo visiškai neaišku, kas laukia jų darbuotojų.
„Kai kuriems žmonėms įteikė atleidimo lapelius, kai kuriems neįteikė, kai kuriems davė iš karto pasirinkimą pereiti dirbti į kitą padalinį. Kol kas neaišku, kiek žmonių atleis“, – pažymėjo LAASDPS pirmininkas.
Anot jo, Valstybinėje miškų tarnyboje dirba 185 darbuotojai, o įspėjimo lapeliai buvo įteikti mažiausiai 19 tarnautojų iš jų. Tai reiškia, pasak V. Laukio, jog įspėjimus apie būsimą atleidimą gavo daugiau nei dešimtadalis visų tarnybos darbuotojų, o tokiu atveju, pagal Darbo kodeksą, darbdavys privalo vykdyti informavimo ir konsultavimo procedūras, o prieš įteikiant įspėjimo apie būsimą atleidimą lapelius, būtina apie tai pranešti teritorinei darbo biržai.
„Yra įstatyme numatyta, kad reikia informuoti apie pertvarkas. Tai ši esminė nuostata nėra įgyvendinama – priiminėjami tie klausimai be profesinės sąjungos. Tai mes negalime tinkamai žmonėms atstovauti, nes mums nepateikia informacijos, mes negalime pasakyti išankstinių nuogąstavimų.
Nebūtų taip skaudu, jei tos reformos neliestų žmonių. Šiandien sugalvojo, pasiūlė žmonėms dirbti kitą darbą, nors direktorius sako, kad niekas nepasikeitė. Tai, palaukite, jeigu dirbai viename RAAD‘e, o dabar dirbi kitame RAAD‘e, tai iš principo pasikeitė ne tik darbo pobūdis, specifika, bet ir jo vieta – iš pradžių važiavau į Šiaulius, o dabar važiuoti reikės į Kauną.
Tą valstybinę tarnybą per visą Lietuvą ir taip norima suspausti, kad būtų mažiau darbuotojų, bet aplinkos apsaugoje darbų nemažėja, darbo krūviai net didėja, nes ir dėmesys žmonių į aplinką yra didesnis.
„Jei ministras neatšauks įsakymo, kreipsimės į teismą, skųsime sprendimą teisme tvarka“, – teigė V. Laukys.
Jis priminė, kad dėl Aplinkos ministerijos sprendimų, pertvarkant regionų aplinkos apsaugos departamentus (RAAD), į teismą jau kreipėsi Alytaus ir Vilniaus RAAD atstovai.
Ministras: tai yra nepadoru
Aplinkos ministras K. Trečiokas ramino aplinkosaugininkų profsąjungas, pažymėdamas, jog dėl Valstybinės miškų tarnybos Šiaulių ir Marijampolės padalinių prijungimo prie kitų padalinių darbo neteks tik vienas žmogus. Tiesa, jis pripažino, kad apie reorganizaciją profsąjungoms galėjo būti ir nepranešta.
Padaliniai buvo ne panaikinti, o apjungti. Atleidžiamas bus tik vienas žmogus. Normaliai lapeliai yra įteikiami, yra pasiūloma kita vieta dirbti žmogui. Nėra jokio sujudimo ar tokio masto, kad reikėtų masinio atleidimo, kaip jie bando pristatyti, kad reikėtų derinti su profsąjunga, tai taip nėra.
Matyt, kad nebuvo pranešta (apie reorganizaciją – tv3.lt). Aš pats tame procese nedalyvauju“, – portalui tv3.lt kalbėjo K. Trečiokas.
Anot jo, Valstybinės miškų tarnybos padalinių pertvarkos reikia todėl, kad dalis tų padalinių dirba neefektyviai.
„Ta konsolidacija lėtai, bet daroma todėl, kad tuos padalinių skaičius neduoda efektyvumo. Mums svarbu, kad būtų veiklos efektyvumas“, – lakoniškai pertvarkos argumentus pateikė K. Trečiokas.
Ministras neslėpė nuostabos dėl aplinkosaugininkų profsąjungų pasipiktinimo. K. Trečioko teigimu, šios pačios, o ne jis elgiasi keistai.
„Dabar vyksta derybos dėl kolektyvinės sutarties ir yra dviprasmiška situacija. Profsąjungos sėda prie stalo, tariamės, o išėję už durų jie deklaruoja visai ką kita, sako, mes su niekio nesutinkame. Tai yra ieškojimas būti parodyti, kad jie yra aktyvūs, kad veikia, gal savo nariams nori parodyti, kad veikia“, – teigė K. Trečiokas.
„Pirmyn, pirmyn. Čia ir yra ta poza prieš rinkimus. Manau, kad tai yra net nepadoru. Pirmiausia, man turėtų pareikšti bet kokias pretenzijas. Man asmeniškai – absoliučiai nieko, o išeina į spauda, savo tinklapyje paskelbia tiesos neatitinkančią publikaciją, tai, jeigu jau kalbėti apie teismą, tai jie būtų silpnoji pusė. Bet tikrai nesiūlau, nerekomenduoju to daryti“, – į žinią, kad aplinkosaugininkai ketina kreiptis į teismą, reagavo aplinkos ministras.