2007-ieji metai. G. Kirkilas tampa socialdemokratų partijos vedliu: perima pirmininko postą iš tuometinio bendražygio Algirdo Mykolo Brazausko.
G. Kirkilas – ilgametis socialdemokratų partijos narys, parlamentaras. Nuo 2006-ųjų iki 2008-ųjų G. Kirkilas ėjo Ministro Pirmininko pareigas, buvo ir Krašto apsaugos ministru: įkūrė dar vieną kariuomenės rūšį – Specialiųjų operacijų pajėgas. Aktyviai reiškėsi užsienio politikoje ypač Lietuvai siekiant narystės NATO ir Europos sąjungoje: sugebėjo pašalinti pagrindinę stojimo kliūtį: susiderėjo su Rusija dėl tranzito į ir iš Kaliningrado.
Pasak policijos, G. Kirkilo kūnas buvo surastas šeštadienį ryte namuose be išorinių smurto žymių. Politikas ėjo 73-iuosius metus.
Gedi Kirkilo bendražygiai
„Visada pagauna žmogų, kad tu tą žmogų nesenai matei, bendravai, buvai laidoje net kartu ir staigiai gauni žinią, kad jo jau nebėra. Gailestis, pasimetimas“, – sako Seimo narys Algirdas Sysas.
„Ta žinia buvo labai netikėta. Tikrai pakankamai jaunas žmogus, kurį ištinka staigi karališka mirtis“, – sako Rasa Budbergytė.
Bendražygiai pažymi, kad G. Kirkilas buvo išskirtinis politikas.
„Pirmiausia Gediminas buvo kūrėjas, buvo labai didelis diplomatas, kai mažumos Vyriausybei reikėjo išlaviruoti. Ne kiekvienas karštakošis tą galėtų padaryti, o Gediminas buvo labai subalansuotas, ramus ir diplomatiškas žmogus. Mėgo ne tik politikuoti, bet ir pasportuoti, pažvejoti“, – pasakoja A. Sysas.
„Labai stebėdavausi gerąja prasme kaip Gediminas sugebėdavo surasti konsensusą tarp įvairių politinių jėgų. Visada ir strategiškai mąstydamas, ir labai diplomatiškai, ir stengdamasis rasti sprendimą, kuris būtų teisingas“, – prisimena R. Budbergytė.
Užuojautą dėl Kirkilo mirties pareiškė ir valstybės vadovai. Pasak Gitano Nausėdos, G. Kirkilas buvo išmintingas, garbingas, vakarietiškų pažiūrų politikas. O Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen akcentavo, kad G. Kirkilas gerbė savo politinius oponentus.
„Lietuvos politika neteko labai intelektualaus, labai gilaus, labai daug Lietuvai padariusio politiko. <...> Mes su Gediminu Kirkilu turėjom ne vieną progą, kai jis buvo aktyvioje politikoje kartu dirbti ir diskutuoti, kartais nesutarti. Ir dabar, kai jis jau buvo pasitraukęs iš aktyvios politikos, mes neretai susitikdavome pasikalbėti tiesiog ir aš labai vertinau jo intelektą, labai vertinau jo valstybiškumą, valstybinį požiūrį į Lietuvos saugumą į geopolitiką“, – sako premjerė Ingrida Šimonytė.
Europarlamentaras Andrius Kubilius G. Kirkilą laiko ir politiniu oponentu, ir bendražygiu.
„Kartais labai kritiškai vertindavom vienas kitą ir partijas, ginčydavomės ir taip toliau, bet kartu buvom ir tokie bendraminčiai, bendražygiai, bendrakeleiviai. <...>
Tikrai buvo progų sutarti dėl pačių svarbiausių valstybės klausimų, kažkada teko vadovaujant opozicijai esančiai Tėvynės sąjungai, paremti Gedimino Kirkilo tapimą Ministru Pirmininku“, – sako A. Kubilius.
Gediminas Kirkilas Seimo nariu buvo nuo 1992-ųjų iki 2020-ųjų. 2017 metais pasitraukė iš socialdemokratų ir įkūrė naują partiją, kuriai pirmininkavo iki 2021-ųjų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
- ir vis jiems baisausia buvo, kad jis dirbo LKP CK, o ten tokiu,-- visisku debiliu laborantu ozio siknalaiziu ir broileriu ant kumeles, net valytojais nepriimdavo..