• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moterims, jaunesnėms nei 60 metų, po „AstraZeneca“ vakcinos būtina stebėti savo būklę ir pastebėjus galimus šalutinius poveikius 3-16 dieną po skiepo, skubiai vykti į gydymo įstaigą.

Moterims, jaunesnėms nei 60 metų, po „AstraZeneca“ vakcinos būtina stebėti savo būklę ir pastebėjus galimus šalutinius poveikius 3-16 dieną po skiepo, skubiai vykti į gydymo įstaigą.

REKLAMA

Europos vaistų agentūra pareiškė, kad neįprastų kraujo krešulių susidarymas turėtų būti pažymėtas kaip „labai retas“ „AstraZeneca“ vakcinos šalutinis poveikis, ir pažymėjo, jog šių skiepų nauda ir toliau nusveria galimą riziką.

Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas Marius Strioga komentavo, į ką moterims reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį ir kada vykti į ligoninę.

Jis vardijo, kad per pirmąsias 2-3 dienas po skiepo galimi gana įprasti šalutiniai poveikiai yra karščiavimas, bendras negalavimas ir to sureikšminti nereikėtų.

Sunkesnės komplikacijos, kurios pasireiškia retai, galimos nuo 3 dienos po skiepo ir jos yra: stiprėjantis galvos skausmas, sutrikusi rega, neurologiniai pokyčiai, galūnių nutirpimai, pusiausvyros sutrikimai, kalbos sutrikimai.

REKLAMA
REKLAMA

„Vien pakaktų to, kad nepraeinantis, stiprėjantis galvos skausmas su bet kokiais neurologiniais simptomais – kreiptis į medicinos įstaigą. Kitas požymis – atsirandančios mėlynės, kas gali būti susiję su sumažėjusiu trombocitų skaičiumi“, – vardijo M. Strioga.

REKLAMA

Pasak jo, kreipusis į medicinos įstaigą, gydytojai žinos, kokius tyrimus atlikti ir kokį gydymą atlikti.

M. Strioga aiškino, kad taip pat reikia atkreipti dėmesį į stiprius pilvo skausmus ar dusulį, tuomet taip pat reikia kreiptis į gydymo įstaigą. Visgi, jis ramino, kad tokie šalutiniai poveikiai yra labai reti.

„Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir apskritai Rytų Europoje tokių atvejų nebuvo fiksuota, na, dažniau jie pasitaiko moterims, jaunesnėms nei 60 m. Senjorai ir vyrai, parodykite savo jėgą ir drąsą šioje srityje, taip prisidėsite prie pandemijos suvaldymo“, – dėstė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, ar prieš, ar po vakcinos reiktų vartoti kraują skystinančius vaistus, M. Strioga sakė, kad šiuo klausimu vieningos nuomonės nėra ir šiuo metu tas nėra rekomenduojama.  

Onkoimunologas Strioga: „AstraZeneca“ gali sukelti retus krešėjimo sutrikimus

„AstraZeneca“ ar „Vaxzevria“ vakcina gali sukelti tam tikrus retus krešėjimo sutrikimus, tačiau jos neketinama atsisakyti Lietuvoje. Moterims, jaunesnėms nei 60 metų, reikės atkreipti dėmesį į galimą riziką dėl patologijos tarp 3 ir 16 dienų po vakcinacijos ir pastebėjus nors mažiausius galimų komplikacijų požymius iškart kreiptis į ligoninę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paaiškėjo vis tik, kad „AstraZeneca“ ar „Vaxzevria“ vakcina gali sukelti tam tikrus retus krešėjimo sutrikimus. Tai nėra nieko naujo medicininių preparatų plotmėje, kadangi, kokia medicininę procedūrą mes bepasirinktume, nuo pačios paprasčiausios kaip danties rovimas, iki sudėtingo, kardiochirurginių, neurochirurginių operacijų, mes visada prisiimame tam tikrą riziką“, – kalbėjo Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas Marius Strioga.

REKLAMA

Pasak jo, iš pradžių pasirodę pranešimai esą buvo mažai tikėtini, bet vakarų mokslininkų, ypač Norvegijos mokslininkų yra išaiškinamas galimas mechanizmas, kuris sukelia šias patologijas.

Jau yra pasiūlyta diagnostikos ir gydymo metodika, o M. Strioga komentavo, kad ši komplikacija gali pasireikšti itin retai, pavyzdžiui, ES iš 25 mln. paskiepytų žmonių užfiksuoti 86 atvejai galimų komplikacijų atvejai, kurių mirtimi baigėsi 18.

Pasak jo, galimas komplikacijas, pastebėjus laiku, galima suvaldyti ir yra žinoma, kaip tai daryti.

REKLAMA

„Šios vakcinos indėlis į jos sugebėjimą suvaldyti pandemiją išlieka“, – dėstė jis.

„AstraZeneca“ vadina tiesiog skirta vyresniems nei 60-ies

M. Strioga komentavo, kad atsisakyti šios vakcinos per pandemiją būtų pats kvailiausias dalykas, kurį galima būtų padaryti siekiant visuomeninio imuniteto.

Pasak jo, nors iš pradžių dėl šios vakcinos efektyvumo mažiau tirta vyresnių asmenų, dabar turimi naujausi duomenys rodo, kad taikant „AstraZeneca“ vakciną po pirmos dozės efektyvumas apsaugant nuo simptominės ligos yra 76 proc., o antros dozės jis padidėja iki 8a2 proc. Bet JAV atliktas tyrimas parodė, kad imunitetas bendroje populiacijoje po šios vakcinos taip pat siekia 76 proc., bet vyresniems padidėja iki 85 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai reiškia, kad vyresnių žmonių populiacijoje ši vakcina yra dar efektyvesnė, negu jaunesniems nei 60 metų žmonėms. Mano rekomendacija būtų, taip, ja vakcinuotis gali visi, įvairaus amžiaus grupių asmenys, jei kalbėti apie moteris, jaunesnes nei 60 metų, joms prieš vakcinaciją bus suteikta informaciją į ką atkreipti dėmesį tarp 3 ir 16 dienų, į kokius požymius, ir iš karto kreiptis į ligoninę, nepaisant to, kad greičiausia nebus diagnozuota ta patologija. <...> Galima bus suteikti visokeriopą pagalbą ir tai nesibaigs net neabejotina mirtimi.

REKLAMA

Bet aš norėčiau paraginti vyresniuosius mūsų populiacijos gyventojus, senjorus, panašu, kad ši vakcina yra, na, tiesiog jums skirta, lyginant su jaunesniaisiais. Nes nebuvo pastebėta nei sunkių atvejų, kurie iš principo yra labai reti, ir efektyvumas yra didesnis“, – kalbėjo M. Strioga.

Pasak jo, rizika dėl krešėjimo sutrikimų yra kur kas didesnė, jei žmogus suserga COVID-19.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad kai kurios šalys pasirinko neskiepyti „AstraZeneca“ jaunesnių žmonių.

REKLAMA

PSO: ryšys tarp „AstraZeneca“ vakcinos ir kraujo krešulių – „galimas“, bet nepatvirtintas

Ryšys tarp „AstraZeneca“ vakcinos nuo koronaviruso ir retų kraujo krešulių susidarymo atvejų yra galimas, bet nepatvirtintas, trečiadienį pareiškė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vakcinų ekspertai, pabrėždami, kad toks šalutinis poveikis pasireiškia „labai retai“.

Tuo metu Europos vaistų agentūra (EVA) anksčiau trečiadienį pareiškė, kad neįprastų kraujo krešulių susidarymas turėtų būti pažymėtas kaip „labai retas“ „AstraZeneca“ vakcinos šalutinis poveikis, ir pažymėjo, jog šių skiepų nauda ir toliau nusveria galimą riziką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EVA taip pat pabrėžė, kad nenustatyta konkrečių rizikos veiksnių neįprastiems kraujo krešuliams susidaryti naudojant „AstraZeneca“ vakciną.

PSO Pasaulinio patariamojo vakcinų saugos komiteto COVID-19 pakomitetis trečiadienį surengė pasitarimą, skirtą apžvelgti naujausią informaciją iš EVA, Jungtinės Karalystės vaistų ir sveikatos produktų priežiūros agentūros (MHRA) ir kitų vaistų priežiūros agentūrų.

„Remiantis dabartine informacija, priežastinis ryšys tarp vakcinos ir kraujo krešulių susidarymo esant mažam trombocitų kiekiui laikomas galimu, tačiau jis nėra patvirtintas“, – nurodoma PSO Pasaulinio patariamojo vakcinų saugos komiteto pranešime.

REKLAMA

„Norint iki galo suprasti galimą ryšį tarp vakcinacijos ir galimų rizikos veiksnių, reikalingi specializuoti tyrimai“, – priduriama jame.

„Nors ir kelia nerimą, vertinami atvejai yra labai reti: iš beveik 200 mln. asmenų, visame pasaulyje gavusių „AstraZeneca“ vakciną nuo COVID-19, pranešta apie nedaug“ retų kraujo krešulių susidarymo atvejų, sakoma pranešime.

Komitetas pranešime teigė, kad retas šalutinis poveikis turi būti vertinamas atsižvelgiant į mirties nuo COVID-19 riziką ir vakcinų galimybes užkirsti kelią užsikrėsti koronavirusine infekcija ir sumažinti mirčių skaičių.

REKLAMA

PSO ekspertai pažymi, kad šalutinis poveikis dvi ar tris dienas po vakcinacijos yra „tikėtinas ir dažnas“.

„Tačiau asmenys, kuriems pasireiškia sunkūs simptomai... maždaug 4–20 dienų po vakcinacijos, turėtų skubiai kreiptis medicininės pagalbos“, – sakoma pranešime.

Pasaulinis patariamasis vakcinų saugos komitetas „kitą savaitę vėl susitiks apžvelgti papildomų duomenų ir esant reikalui paskelbs tolesnių rekomendacijų“, nurodoma jo pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų