Siūloma visiems biudžetininkams atlyginimus mažinti ne, kaip anksčiau planuota, 10 proc., bet 8 proc. Kaip po susitikimo su Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos atstovais sakė Premjeras Andrius Kubilius, tai leistų sutaupyti apie 2 mlrd. litų.
"Yra sutarta, kad vidutinis biudžetinių organizacijų darbuotojų sumažėjimas turi siekti 8 proc. Ne 10 proc. kaip valstybės tarnyboje, bet 8 proc., suprantant biudžetinių organizacijų darbuotojų atlyginimų problematiką", - kalbėjo A. Kubilius.
Jis pridūrė, kad ankstesnės Vyriausybės pasirašytos Pedagogų atlyginimų didinimo programos įgyvendinimas bus atidėtas iki 2010 metų gruodžio 31 dienos. Be to, rudeniui turėtų būti parengti esminių struktūrinių pertvarkų viešuosiuose sektoriuose projektai.
Švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus teigimu, mokytojų atlyginimai būtų mažinami juos diferencijuojant, atsižvelgiant į pedagogo kvalifikaciją.
"Nelengvu laikotarpiu tai, kas buvo pasiekta ir iškovota, nedideliu laipsniu turėtų būti sumažinta. (...) Skirtingos kategorijos būtų paliestos skirtingu laipsniu. Jautriausias, pažeidžiamiausias švietimiečių grupes tai paliestų mažiau nei 8 proc. Ta linkme ieškosime sutarimo. Mano supratimu, sprendimas, kurį reikėtų daryti dabar, jeigu nenorime tokio masto mažinimo, kokie yra pasiekę Latvijos pedagogus", - sakė G. Steponavičius.
Pasak ministro, situacijai šalyje pasikeitus ir pradėjus augti ekonomikai, vėl būtų grįžtama prie pedagogų atlyginimų didinimo.
Tuo tarpu, anot Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijos (LŠMPSF) pirmininkės Rūtos Osipavičiūtės, pedagogų bendruomenė yra prieš siūlymą mažinti algas, bet supranta, kad reikia atsižvelgti į dabartinę valstybės situaciją. Pedagogai mano ir siūlo Vyriausybei taupyti ne tik mažinant atlyginimus, bet ir švietimo sistemoje randant rezervų. Anot jų, taupyti galima peržiūrint švietimo struktūrą, pasižiūrint, ar racionaliai naudojamos lėšos įvairiems projektams, mokytojų kvalifikacijos kėlimui.
"Kaip pavyzdį galima pateikti bendrąsias naująsias programas, kur per šį laikotarpį buvo labai daug dykai iššvaistyta lėšų rengiant seminarus, kurie mokytojui kainavo apie 100 litų ir daugiau. Mokytojai per prievartą buvo suvaromi į tuos seminarus. Iš tikrųjų visi mokytojai turi aukštąjį išsilavinimą, puikiai moka skaityti dokumentus ir manau, kad jie savo jėgomis pajėgūs išsiaiškinti. Nereikėjo skirti tiek lėšų ruošiant konsultantus ir organizuojant seminarus", - kalbėjo LŠMPSF vadovė.
R. Osipavičiūtė atkreipė dėmesį, kad penktadienį buvo tik pirmas švietimiečių susitikimas su valdžia, ir išreiškė viltį, kad ir toliau vyks derybos.
"Sėsime prie derybų stalo derėsimės, ar iš viso įmanoma mažinti mėnesinę bazinę algą mokytojams ir ar bus sprendžiama taip, kad tai bus sprendžiama per koeficientus", - teigė pedagogų atstovė.
Biudžetininkų atlyginimams sumažinti nereikia Seimo pritarimo. Tam pakanka Vyriausybės nutarimo.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže