REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė dėl savo konflikto su šalių susitarimu atleistu buvusiu Viešojo saugumo tarnybos vadu Ričardu Pociumi ir dėl prieš metus vykusių riaušių valdymo klaidų greičiausiai susilauks parlamentinio tyrimo. Bent jau taip žada opozicija, pajutusi „kraujo“ kvapą arba, kitaip tariant, pajutusi, kad ministrės pozicijos nėra stiprios. 

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė dėl savo konflikto su šalių susitarimu atleistu buvusiu Viešojo saugumo tarnybos vadu Ričardu Pociumi ir dėl prieš metus vykusių riaušių valdymo klaidų greičiausiai susilauks parlamentinio tyrimo. Bent jau taip žada opozicija, pajutusi „kraujo“ kvapą arba, kitaip tariant, pajutusi, kad ministrės pozicijos nėra stiprios. 

REKLAMA

Ketvirtadienį A. Bilotaitė turėjo aiškintis Seime, kur apsilankė opozicinių frakcijų posėdyje. Tačiau posėdis virto tiesioginiu ministrės ir buvusio premjero, buvusio vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio susidūrimu. Abu politikai šaukė vienas ant kito, o S. Skvernelis nė nebandė valdytis demonstruodamas nepasitenkinimą A. Bilotaitės sprendimu atsisveikinti su R. Pociumi bei jos vengimu atsakyti į klausimus. 

Konfliktas posėdyje kilo S. Skverneliui nusprendus sužinoti, kaip ministrė dvejus metus vertino Viešojo saugumo tarnybos vado R. Pociaus veiklą, kaip vadovė. Paprastai pagal Vidaus tarnybos statutą kiekvienais metais statutinių tarnautojų veikla yra vertinama labai gerai, gerai, patenkinamai arba nepatenkinamai.

REKLAMA
REKLAMA

Kai pareigūnas įvertinamas gerai, niekas nesikeičia, kai labai gerai – didinamas darbo užmokestis. Jeigu įvertinimas yra tik patenkinamas, tada siūloma arba tobulinti kvalifikaciją, arba mažinamas atlyginimas, o jeigu darbas vertinamas nepatenkinamai – siūloma arba perkelti pareigūną į žemesnes pareigas ir tobulinti kvalifikaciją, arba jei tai antras kartas iš eilės – atleisti pareigūną. 

REKLAMA

Visą konflikto vaizdo įrašą rasite siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

S. Skvernelis pirmiausia nusistebėjo, kad A. Bilotaitė į posėdį atsivedė ne tik vidaus reikalų viceministrą Vitalijų Dmitrijevą, bet ir Policijos generalinį komisarą Renatą Požėlą. „Keista matyti čia generalinį komisarą, depolitizuotos institucijos vadovą. Mes nekvietėme generalinio komisaro, apie taktiką nekalbėsime“, – teigė politikas.

„Norėčiau paklausti labai paprastai: jūs turėjote unikalią galimybę ir pareigą du kartus vertinti generolo R. Pociaus tarnybinę veiklą. Gal galite pasakyti, kaip ji buvo įvertinta paskutinį kartą, balandžio mėnesį, kokį vertinimą siūlėte jūs ir koks galutinis vertinimas liko? Dvejus metus jūs turėjote galimybę tą padaryti, tai šiuo atveju tiesioginio vadovo atliktas pareigūno vertinimas atspindi, įdomu, kaip jis yra įvertintas dvejus metus ir ypatingai paskutinius metus?“, – klausė S. Skvernelis.

REKLAMA
REKLAMA

Vidaus reikalų ministrė nenorėjo atsakyti į šį S. Skvernelio klausimą, nes tiek 2020, tiek 2021 metais R. Pocius buvo vertinamas arba gerai, arba labai gerai. Apie tai paskelbė S. Skvernelis.

„Aš norėčiau taip pat paklausti jūsų...“ – pradėjo A. Bilotaitė.

„Bet dabar aš klausinėju“, – atitarė S. Skvernelis.

„Aš tiesiog apie procedūrinius dalykus ir apie vertinimus. 2018 metais buvo atliktas tarnybinis patikrinimas ministerijoje...“, – savo atsakymą pradėjo A. Bilotaitė. 

Ji mintyse turėjo vidaus reikalų ministro Eimučio Misiūno laikais atliktą tarnybinį patikrinimą R. Pociaus atžvilgiu, kurio metu nustatyta, kad buvęs Viešojo saugumo tarnybos vadas pažeidė poįstatyminius teisės aktus, nes atostogų metu naudojosi tarnybiniu transportu, naudojo jam nepriskirtą automobilį, naudodamas tarnybinį transportą vyko į Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centro Trakų filialą reabilitacijos ir gydymo tikslais. Tačiau nuobaudų tuomet R. Pocius išvengė. Šaltinių teigimu, vidaus reikalų ministras nekišo rankų prie buvusio Viešojo saugumo tarnybos vado, nes žinojo, kad jis yra S. Skvernelio žmogus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš klausiu, kaip jūs vertinote, kaip jūs vertinote generolą R. Pocių“, – toną ėmė kelti S. Skvernelis.

„Leiskite man pabaigti. Mano atsakymo forma priklauso nuo manęs: kaip aš noriu, tokia forma pasirenku atsakyti“, – jam atsakė A. Bilotaitė. 

„Ne, jūs atsakinėjate į Seimo narių klausimus“, – atšovė S. Skvernelis.

„Aš galiu pasirinkti formą, kokia nuspręsiu atsakyti. Leiskite man atsakyti. Apie 2018 metais atliktą tarnybinį tyrimą Vidaus reikalų ministerijoje, kuris buvo perduotas Vyriausybei dėl generolo R. Pociaus tarnybinio pažeidimo naudojant tarnybinį transportą savo vestuvėms. Kodėl šitas sprendimas nenukeliavo į Vyriausybę, nebuvo priimtas? Jūs dangstėte savo kolegą?“ – klausė A. Bilotaitė.

REKLAMA

„Jūs čia tokius klausimus... Mes pakalbėsime atskirai nesąmones šnekėdami. Atsakykite į klausimą, kaip jūs įvertinote generolą R. Pocių 2020 ir 2021 metais?“, – nesustojo S. Skvernelis.

„Kol mes neturėjome tokių situacijų buvo atitinkamas įvertinimas...“, – kalbėjo ministrė. 

„Prašau atsakyti į klausimą“, – jau šaukė S. Skvernelis, o viceministras V. Dmitrijevas ramino A. Bilotaitę prašydamas „nesinervuoti“.

„Aš jums sakau, vertinimas buvo toks, kokia buvo situacija. Pasikeitus situacijai, įvertinimas keitėsi“, – atsakė ministrė.

„Kaip yra įvertinta generolo R. Pociaus tarnybinė veikla už 2020 ir 2021 metus. Prašau atsakyti į klausimą. Jūs esate tiesioginė to vadovo vadovė ir niekas kitas, tik jūs, rašydama išvadą, siūlėte jį vertinti ir po to įvertino komisija. Kaip tai buvo padaryta?“ – spaudė ministrę S. Skvernelis. 

REKLAMA

„Mano vertinimas galėjo pasikeisti, mano pačios asmeninis vertinimas...“, – sakė A. Bilotaitė.

„Atsakymą pasakykit! Atsakymą, galit pasakyti? Tai jūs nežinote, kaip jūs vertinote? Tai pasakykite“, – užriko S. Skvernelis. 

„Kokią tai turi reikšmę, kad jis nėjo į darbą! Kad jo aš neradau darbe! Kaip tau galėjo pakeisti situaciją, kad aš jį įvertinau gerai, o paskui jis nebuvo darbe?“ – beveik su ašaromis jau atsakinėjo A. Bilotaitė. 

„Tai jeigu jis neatėjo į darbą, turi būti atliekamas tarnybinis patikrinimas. Aš klausiu, kaip buvo vertinamas pareigūnas 2020 ir 2021 metais“, – toliau klausė S. Skvernelis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jis nebuvo vertinamas blogai, bet ką tai keičia, jeigu jis neatėjo į savo darbą? Ar tai keičia?“, – klausė ministrė. 

Kai kurie opozicijos atstovai pradėjo komentuoti, kad ministrė turėtų valdyti savo toną, kalbėdama su kolegomis, bet A. Bilotaitė jau buvo įpykusi: „Koks tonas su manim, toks ir mano tonas!“

„Kaip jūs įvertinote? Atsakykite į paprastą klausimą, ką turi žinoti elementarus ministras ir vadovas, vertindamas pagal įstatymą. Tarnybinės veiklos vertinimas yra pareigūno, surašoma išvada ir jis yra įvertinamas. Kaip jis įvertintas?“, – rėkė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas.

REKLAMA

„Mes jį įvertinome gerai“, – kalbėjo A. Bilotaitė. 

„Ne gerai. Kuriais metais „gerai“?“ – toliau tardė S. Skvernelis. 

„Jūs „labai gerai“ įvertinote. Aš jus pataisau. Šiais metais jūs siūlėte „labai gerai“ įvertinti, komisija įvertino „gerai“. Praeitais metais įvertino „labai gerai“. Tai apie ką jūs kalbate, kas pasikeitė nuo to, kad pradėjote pareigūnui mobingą taikyti? Jūs net nežinote savo pareigų. Vertinimas yra oficialus dokumentas, kuris yra byloje ir yra įvertintas „labai gerai“. Netgi jūs paskutinį vertinimą siūlėte „labai gerai“ įvertinti ir pirmą kartą istorijoje komisija nepakluso ministro valiai bei įvertino „gerai“, – viską išaiškino S. Skvenelis.

REKLAMA

Ministrė savo ruožtu sakė, kad tai nieko nekeičia, mat generolas neatėjo į darbą spalio 10 dieną, jo nebuvo įmanoma pasiekti, jo pavaduotojas sakė netiesą apie susitikimą su Vokietijos ambasados atstovais, darbotvarkėje informacija irgi buvo nurodyta klaidinga. A. Bilotaitė sako anksčiau netikrinusi R. Pociaus lankymosi darbe, bet nuolat sklandė gandai, kad generolas nesirodo darbe. Ji teigia nurodžiusi patikrinti dėl generolo buvimo darbe, kai R. Pocius tapo retu svečiu kiekvieną pirmadienį vykstančiuose statutinių įstaigų vadovų susitikimuose arba nepaprastųjų situacijų komisijų posėdžiuose. 

Pats R. Pocius interviu tv3.lt aiškino, kad visuose posėdžiuose, jeigu jis atvykti negalėdavo, dalyvaudavo vado pavaduotojas. Buvęs Viešojo saugumo tarnybos vadas taip pat neigė, kad spalio 10-ąją nebuvo darbe. Pasak jo, pavaduotojas veikiausiai suklydo teigdamas, kad jis buvo susitikime su Vokietijos ambasados atstovais, darbotvarkė esą tikriausiai irgi buvo sudaryta klaidingai. Anot R. Pociaus, tą dieną jis buvo Kaune ir Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės vietoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bilotaitė: planas „Vėtra“ yra atgyvena

Dar viena šalių susitarimu atleisto buvusio Viešojo saugumo tarnybos vado R. Pociaus keliama tema buvo prastas riaušių valdymas 2021 m. rugpjūčio 10 d. Jis labiausiai kritikuoja, kad malšinant riaušes nebuvo įvestas planas „Vėtra“. Operacijai tuo metu vadovavo tuometinis Vilniaus apskrities policijos viršininkas Saulius Gagas, kuris ir nusprendė šio plano neįvesti. 

Bet, tarkime, A. Bilotaitė ketvirtadienį pareiškė, kad šis planas „Vėtra“ yra atgyvena ir kad jį reikia keisti. 

„Kalbant apie planą „Vėtra“, man atrodo, kad šitas planas apskritai yra atgyvena, sovietinis reliktas ir mes turime eiti moderniau, tą ir darysime. Matyt, peržiūrėsime ir to plano ateityje nebeliks“, - svarstė A. Bilotaitė. 

REKLAMA

A. Bilotaitei bėdų kyla ir dėl to, jog Viešojo saugumo tarnybos pajėgos riaušių dieną buvo pasitelktos žodiniu ministro įsakymu, kas yra leidžiama, bet tai nebuvo įforminta vėliau, nors turėjo būti. Ministrė teigė, kad už įsakymo įforminimą atsakingos institucijos, tai yra Policijos departamentas bei Viešojo saugumo tarnyba, nors opozicijos politikai dėl to labai nustebo, mat paprastai ministrų įsakymai forminami ministerijų. 

Lietuvos generalinis komisaras R. Požėla dabar sako, kad Viešojo saugumo tarnybos pasitelkimas be įforminimo buvo klaida. Po posėdžio su opozicinėmis frakcijomis atsakinėdamas žurnalistams jis pripažino, kad tuo metu policija koncentravosi į kitus dalykus, be to, koją pakišo tai, kad trūksta policijos pareigūnų, o rugpjūčio mėnesį nemažai jų buvo išleista į atostogas, nes buvo ruoštasi karštam rudeniui. 

REKLAMA

Tiesa, R. Požėlai posėdyje pasisakyti neleista, o kai jis bandė, buvo užtildytas S. Skvernelio: „Mes kalbame dabar su ministre. Jūs nelįskite į politiką, generole“. 

Andrius Mazuronis kėlė klausimą, kad gali nutikti taip, jog teisinė smulkmena dėl ministro žodinio įsakymo įforminimo gali padėti kaltinamiesiems riaušių byloje. A. Bilotaitė pradėjo atsakinėti, kad riaušių valdymo formalumai buvo jau nagrinėti parlamentiniuose komitetuose, pavyzdžiui, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete. Tačiau diskusiją moderavęs Lukas Savickas ministrę apkaltino „whataboutizmu“, tai yra, kai klausiama vieno, o atsakoma maždaug taip „Pažiūrėkit į save“. 

Agnės Bilotaitės komentarus apie Ričardą Pocių žiūrėkite čia:

Bilotaitė tiesiog stebina savo kietakaktiškumu ir nekompetencija
Urodes snukis
Bilotaite kaip papuga
Bilotaite kaip papuga
Nes Skvernelis klausia konkretaus klausimo, ji kaip papuga kartoja, kad tai su niekuo nesusije, jis dar karta klausia is jos atsakymo vel nera.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų