Portalui tv3.lt vilnietė Vilma (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) pasakojo, kad įtarusi peršalimą ir turėjusi atlikti odontologine procedūras suko galvą, kaip nuvykti į mobilų punktą pasitikrinti dėl koronaviruso.
Kaip sako ji, tam puikiai pasitarnavusi pastarąją transporto paslauga.
„Maniau, kad peršalau darbe – per karščius tikrai gana stipriai patalpos buvo vėsinamos kondicionieriais ir jaučiau, kad sušalau. Išvykau dirbti iš namų, nes tikrai tą galiu daryti, bet netrukus man pradėjo skaudėti ir dantį, tad teko kreiptis ir pagalbos į odontologus.
Po kelių kolegų ir medikų klausimų, ar tyriausi dėl Covid-19, paskambinau kaštosios linijos telefonu pasikonsultuoti. Buvo sekmadienis. Kaip paaiškėjo, sloga jau yra simptomas, na ir kas, kad jau praeinanti“, – sakė ji.
Nors moteris gerai jautėsi, buvo informuota, kad turi tuoj pat grįžti namo.
„Nors tuo metu buvau parke, buvau įspėta su niekuo nebendrauti ir su niekuo nesusitikti, neiti į parduotuves, vaistines, kavines. Nesvarbu, kad maniau jau esanti pasveikusi.
Tokio režimo turėjau laikytis iki tol, kol gausiu testo rezultatą. Testą turėjo atlikti trečiadienį, o atsakymą žadėjo pateikti per 1–5 paras. Buvau registruota kaip turinti simptomų, testo negalėjau atsisakyti, tad skambinau paklausti, ar kas atšaukė ankstesnį laiką ir man pasisekė – rado vietą testą atlikti pirmadienį“, – pasakojo Vilma.
Nustebo galinti važiuoti su taksi
Moteris stebėjosi, kad jau galima vykti testo darytis į mobilųjį punktą su „Bolt“, taksi ar pavėžėjais, tik reikia vairuotoją informuoti iš anksto ir gauti jo žodinį sutikimą.
„Pačiai teko dėvėti apsaugos priemones – kaukę ir pirštines. Testas užtruko kelias minutes, paėmė tepinėlį iš burnos ir nosies, tikrai neskaudėjo, aišku, nebuvo ir labai malonu, bet galima tverti.
Tepinėlis iš burnos – visiškai paprastas, kaip einant pas šeimos gydytoją, tarsi apžiūrima gerklė su mediniu pagaliuku, tepinėlis iš nosies – tarsi ilgu ausies krapštuku paimama medžiagos iš nosies. Tuo metu svarbu kvėpuoti pro burną, bet medikai pasako tiksliai, kaip ir ką kada daryti. Atsakymą gavau dar tą pačią dieną – testas neigiamas, kadangi tuo metu jau buvo išnykę ir simptomai, galėjau grįžti prie įprasto gyvenimo“, – pasakojo ji.
SAM draudžia naudotis tokiomis paslaugomis
Vis dėlto SAM, paklausta, ar galima atlikti tyrimo vykti su taksi ar pavėžėju, atsakymas buvo aiškus – negalima.
„Į mobilų punktą galima atvykti tik nuosavu automobiliu. Kai asmuo skambina į 1808, jam aiškiai nurodomos elgesio taisyklės – kad turi izoliuotis, negali naudotis viešuoju transportu ir t.t. Jei žmogus neturi nuosavo automobilio, jis turi kreiptis į savivaldybę, kad jam suorganizuotų pavežėjimą“, – informavo SAM atstovė.
Šiek tiek lankstesnę tvarką dėl atvykimo į mobilųjį punktą penktadienį spaudos konferencijos metu įvardijo pats sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga:
„Kai pats žmogus neturi savo automobilio, tai tikrai negalima viešuoju transportu važiuoti. Tačiau laikantis visų saugumo reikalavimų, ir dėvint veido kaukę, ir pirštines, galima pasiprašyti, tikrai sunkiai įsivaizduoju, kad Lietuvoje neatsiras artimo žmogaus, kuris, aišku, nėra rizikos grupėje, ir kuris negalėtų padėti nuvykti iki mobilaus punkto. Tikrai nereikėtų rizikuoti kitų žmonių sveikata atvykstant.“