Į portalą tv3.lt kreipusis moteris dėl susidariusios situacijos neslėpė emocijų.
„Esu kupina emocijų, bet kitaip turbūt ir būti negali. Man artimas žmogus susirgo šlapimo pūslės vėžiu. Išoperavo, tačiau reikalingas cheminis gydymas, nes negalėjo visko išoperuoti. Atstatėme organizmą, stipriname, ruošiamės cheminiam gydymui.
Jau pagaliau, atrodo, matome šviesą tunelio gale, šiandien turėjo pradėti lašinti: vakar pas gydytojus atlikti kraujo tyrimai parodė, kad tyrimas geras, galime pradėti gydymą. Pagaliau turime aiškumo.
Atvažiuojame į onkologijos skyrių, į vaistinę... ir kaip pliauska per veidą! Vakar (liepos 1-ąją) valdžios sprendimu iš kompensuojamų vaistų sąrašo išbraukti vieni iš reikiamų gydymui vaistų. Pakeitė kitais, kurie bus tik po dviejų mėnesių“, – kelių dienų senumo įvykius dėstė ji.
Norėjo susimokėti, bet vaisto negavo
Moteris pasakojo, kad nusprendė pirkti nekompensuojamus vaistus, tačiau vėl patyrė akibrokštą. „Gerai, sakom. Imam nekompensuojamus, nieko nepakeisim. Onkologijai du mėnesiai – per ilgas laiko tarpas. Sako, neturim.... Ieškom kitur. Skubiai tariamės su gydytoja, nes receptas vardinis. Reikia keisti, kitaip neparduos.
Bet lieka tumulas gerklėj... Kaip taip eksperimentuoti su vaistais onkologines ligas turintiems žmonėms! Tai kiek tokių, kaip mano artimas žmogus, nebegalės tęsti ar pradėti gydymo?
Negana, kad dažnu atveju atlaukiamos ilgos eilės, dar ir vaistų gauti neįmanoma, nes atsakingi asmenys nesugeba pasitikrinti situacijos dėl vaistų... Apgailėtina ir skaudu“, – piktinosi kaunietė.
Sutrikus vaisto tiekimui jį keičia kitu
Valstybinės ligonių kasos (VLK) specialistai visų pirma priminė, kad vaistai iš kainyno lyg niekur nieko „neiškrenta“.
„Kas pusmetį sudarant naują kompensuojamųjų vaistų kainyną, į jį įrašomi vaistai, laikantis tam tikrų svarbių kriterijų. Vieni iš jų yra: vaistas turi atitikti paciento priemokos reikalavimus (maksimali paciento mokama priemoka negali viršyti 25 proc. vaisto bazinės kainos ir būti didesnė kaip 5,87 euro) ir jo tiekimas negali būti sutrikęs“, – nurodė ligonių kasos.
Valstybinė vaistų kontrolė tarnyba (VVKT) patvirtino, kad kartais galimi vaistų, įtrauktų į kompensuojamų preparatų sąrašą, tiekimo sutrikimai.
„Atvažiuojame į onkologijos skyrių, į vaistinę... ir kaip pliauska per veidą!“ – sakė ji.
„Kiekvienu atveju, gavę informacijos, kad sutriko kokio nors vaisto tiekimas, jei tas vaistas yra įtrauktas į kompensuojamų vaistų kainyną, įvertiname visos tų vaistų grupės atsargų lygį ir nustatę, kad tiekimo sutrikimas yra ilgesnis nei užteks esamų kompensuojamų vaistų atsargų, apie tai informuojame VLK“, – nurodė VVKT atstovė Aistė Tautvydienė.
Ji priminė, kad su vaistų tiekimo sutrikimu susiduria visos šalys. Sutrikimų priežastys dažniausiai būna susijusios su gamybos problemomis, pavyzdžiui, kai trūksta veikliųjų ar kokių nors kitokių medžiagų. Vaistų tiekimas gali sutrikti ir dėl logistikos problemų, padidėjusio vaistų poreikio, taip pat ir dėl komercinių priežasčių.
„Apie vaisto tiekimo sutrikimą gamintojas privalo pranešti mums, jį tai daryti įpareigoja Farmacijos įstatymas“, – pridūrė VVKT atstovė.
Nuo spalio 1 d. laukia naujovė
VLK, paklausta, kaip tokiose situacijose reaguojama, jei išties fiksuojamas vaisto, įtraukto į kainyną, tiekimo sutrikimas, nurodė, kad jei toks vaistas vienas, jis išbraukiamas iš sąrašo.
„Jei vaistas yra vienintelis kompensuojamųjų vaistų kainyne ir to vaisto tiekimas sutrinka, apie tai praneša Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba ir vaistas yra išbraukiamas iš kompensuojamųjų vaistų kainyno, o į jo vietą įrašomas kitas, tuo metu rinkoje esantis vaistas su ta pačia veikliąja medžiaga“, – komentavo VLK Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjas Evaldas Stropus.
„Jei konkretaus vaisto kainyne nėra, gydytojui išrašant kompensuojamąjį vaistą, gydymo įstaigos informacinė sistema parodo, kad vaistas nekompensuojamas“, – nurodė ligonių kasos.
Jis taip pat nurodė, kad prieš mėnesį iki naujojo kompensuojamųjų vaistų kainyno įsigaliojimo, jis paskelbiamas Teisės aktų registre, taigi gydytojai gali su juo susipažinti.
„Be to, jei konkretaus vaisto kainyne nėra, gydytojui išrašant kompensuojamąjį vaistą, gydymo įstaigos informacinė sistema parodo, kad vaistas nekompensuojamas.
Jei vaistas yra kainyne, bet šiuo metu yra sutrikęs jo tiekimas, kol kas to gydytojai pamatyti negali. Tačiau šiuo metu modernizuojama elektroninių receptų administravimui skirta ESPBI sistema, kuri, planuojama, nuo spalio 1 d. leis gydytojams matyti ir vaistų tiekimo sutrikimus“, – apie naujoves pranešė E. Stropus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!