Dėl planuojamų koncertų naujienų portalas tv3.lt gavo skaitytojos laišką, kuriame ji pasipiktino vienos įmonės organizuojamais koncertais.
„Kreipiuosi į TV3 redakciją dėl dviejų Legacy INN (80’s Legendos Lietuva – Facebook) organizuojamų koncertų turų Lietuvoje.
Viename iš numatomų turų pasirodys Pupo, Gazebo ir Joy.
Kitame Thomas Anders, Jason Donovan ir Lian Ross.
Keturi iš šių atlikėjų (Pupo, Gazebo, Joy ir Lian Ross) pasirodė 25-o/26-o lapkričio pernai metais vykusiame Retro FM festivalyje Maskvoje.
Visą informaciją bei jų pasirodymus galima surasti internete.
Rusijos karo kontekste su Ukraina, šių atlikėjų apsilankymas Maskvoje, sakyčiau daugiau negu gėdingas, todėl manau, kad tokie atlikėjai Lietuvoje turėtų būti nepageidaujami.
Tikiuosi, kad į tai bus atsižvelgta ir bus imtasi atitinkamų veiksmų“, – rašo Birutė.
Kaip rodo viešai prieinama informacija, pernai lapkričio 25–26 d. Pupo, Gazebo, Joy ir Lian Ross tikrai koncertavo radijo stoties Retro FM festivalyje „Retro FM legendos“ Maskvoje ir Sankt Peterburge.
Vienas iš jų, italų muzikos legenda Pupo, apie ketinimus dainuoti Rusijoje Italijoje neskelbė, bet festivalio dieną internete ėmė plisti vaizdo įrašai, kaip miniai žiūrovų Maskvos VTB arenoje jis sušuko: „Aš myliu tave, Rusija!“, o paskui tą patį pakartojo rusiškai.
Koncertavo karo dainų festivalyje Kryme
Italų atlikėjo Pupo vizitu taip pat piktinosi teisininkas, rašytojas Justinas Žilinskas.
„UPD: Narsieji organizatoriai nusiėmė tagą. Beje, įmonė registruota Visvaldybėj. Tai jaučiu dar ir Viči produkcijos svečiui pasiūlys.
Grįžtame prie rimtesnių dalykų. Išgirdau, kad į Šiaulius ruošiasi atvykti toks itališkas vatos gabalas – Pupo, apie tai jau rėkia reklamos.
Kodėl jį taip negražiai vadinu? Nes jis, panašu, sugebėjo nusivilkti į Krymą 2023 m., į Rusijos karo dainų festivalį! T.y. Rusijai jau pilnai vykdant karą prieš Ukrainą – į karo dainų festivalį. Kryme. Ukrainoje jis yra įtrauktas į nepageidaujamų atlikėjų sąrašą. Sužinojęs, kad atsidūrė šiame sąraše, jis pareiškė, kad niekas jam nesutrukdys ir toliau nešti savo dainų.
Ar galima kažką dėl to padaryti? iš Gustuko pitserijos mentaliteto ir dabartinės merijos Šiauliuose nieko nesitikiu. Šiaulių arena gal susidomėtų, ką kviečiasi? Bilietai.lt, gal nebenorėtumėte pardavinėti bilietų? Ir, organizatoriai, (80's Legendos Lietuva) žinote, ką kviečiate, a? Gold FM ir kitos stotys – gal nebetransliuotumėte reklamų?
Deja, kadangi Pupo neabejotinai yra ES pilietis, nėra jokių diplomatinių priemonių apriboti jo patekimo. Užsienio reikalų ministerija, o gal?“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė J. Žilinskas.
Nepageidaujamas Ukrainoje
Pupo iš tiesų 2023 m. pavasarį koncertavo Rusijos okupuotame Kremliaus publikai. Gegužės 2 d. italų dainininkas dalyvavo festivalyje „Kelias į Jaltą“ („Дорога в Ялту“), kuriame atliekamos rusiškos karo dainos.
„2023 m. į festivalį kaip žiuri narys atvyks ypatingas svečias iš Italijos – dainininkas Pupo“, – prieš renginį skelbta oficialiame festivalio puslapyje.
Tiesa, šiais metais festivalis „dėl saugumo“ iš Krymo buvo perkeltas į Maskvą, kur Pupo kartu su kitais Vladimiro Putino režimą palaikančiais atlikėjais koncertavo Kremliaus grietinėlei. Finalinis koncertas įvyko rusų minimos Pergalės dienos išvakarėse.
Pupo ne kartą viešai išreiškė palaikymą Rusijai ir jos vykdomai karinei operacijai Ukrainoje. Už tai, kad 2021 m. italas dalyvavo karo dainų festivalyje Kryme, Ukraina jį įtraukė nepageidaujamų asmenų sąrašą. Vis tik šis sprendimas Pupo nesustabdė.
„Gaila! Tačiau aš nesustosiu. Toliau vežiosiu savo muziką po pasaulį. Nuo Rusijos iki Australijos ir visur, kur tik man bus suteikta laisvė dainuoti savo nekenksmingas dainas. Todėl kitų metų (2022 – red. past.) balandį vėl grįšiu į Krymą. Tai darysiu su įsitikinimu ir be jokios baimės", – 2021-aisiais socialiniuose tinkluose rašė Pupo.
Renginių organizatoriai: mes nesekame kiekvieno atlikėjo
Koncertų organizatorius „80’s Legendos Lietuva“ teigia, kad turi aiškią poziciją dėl Rusjos vykdomos politikos ir rusų atlikėjų nekviečia, tačiau išvardytų muzikantų negali neįsileisti, nes jie yra ES piliečiai.
„Mūsų kaip organizatoriaus pozicija dėl Rusijos atlikėjų atžvilgiu yra aiški, niekad nekvietėme Rusijos atlikėjų koncertuoti Lietuvoje ir to nežadame daryti ateityje. Mes nesekame kiekvieno atlikėjo, kai kurių kontroversiškų pasisakymų ir komentuoti neturime teisės.
Mums kaip organizatoriui buvo žinoma, kad atlikėjas 2023 buvo atsisakęs aplamai vykti į Rusiją. Atsisakymas parodė jo poziciją šiuo klausimu.
Atlikėjas nėra Rusijos pilietis. Jis yra Europos sąjungos (Italijos) pilietybę turintis atlikėjas, todėl gali laisvai judėti be jokių suvaržymų po visą Europą.
Atlikėjo būsimų koncertų sąraše 2024 m. nematome jokių įrašų, jog planuotu koncertuoti Rusijoje“, – nurodoma „80’s Legendos Lietuva“ atsiųstame komentare.
Vis dėlto viešos deklaracijos ir koncertų tvarkaraščiai ne visuomet parodo tiesą. Kaip minėta, apie savo pastarąjį koncertą Rusijoje Pupo Italijoje neskelbė, kol italų žiniasklaida nepradėjo viešinti vaizdo įrašų iš jo pasirodymo Maskvoje.
„80’s Legendos Lietuva“ pripažįsta, kad renginių sukūryje „gali pasitaikyti įvairių atvejų“, todėl iš šalies valdžios norėtų aiškesnių gairių, ką kviestis į Lietuvą, o ko ne.
„Dėl renginių gausos aplankančių atlikėjų įvairovės gali pasitaikyti įvairių atvejų. Visgi, už renginio turinį yra atsakingas renginio organizatorius. Tokiais atvejais norėtųsi ateityje ir valstybės pagalbos, kuri galėtų skelbti nepageidaujamų asmenų sąrašą, kuriuo vadovaujantis ateityje renginių organizatoriai ir koncertų erdvės galėtų lengviau įvertinti atlikėjų atitikimą mūsų vertybėms“, – pažymi „80’s Legendos Lietuva“ administracija.
Kreipėsi į institucijas
Situaciją pakomentavo Kultūros ministerija. Jos atstovų teigimu, Kultūros ministerija negali uždrausti atlikėjams atvykti į Lietuvą, tačiau gali kreiptis į kitas institucijas.
„Vyriausybės nutarime dėl užsieniečių, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvos Respubliką, nacionalinio sąrašo sudarymo ir tvarkymo taisyklių patvirtinimo, yra baigtinis skaičius institucijų, kurios teikia duomenis, motyvuotas išvadas arba kitą informaciją dėl to, ar užsienietis gali kelti grėsmę valstybės saugumui ar viešajai tvarkai, tačiau Kultūros ministerijos tarp šių institucijų nėra. Taigi Kultūros ministerija negali drausti arba leisti konkrečiam asmeniui atvykti į Lietuvą ir neformuoja nepageidaujamų atvykti asmenų sąrašo“, – nurodoma ministerijos atsiųstame komentare.
Kaip ir kitais panašiais atvejais, dėl Pupo, Gazebo ir Joy Kultūros ministerija kreipiasi į Užsienio reikalų ministeriją bei Vidaus reikalų ministeriją dėl galimybės įtraukti minėtus asmenis į nepageidaujamų asmenų sąrašą. Dėl vieno iš jų – atlikėjo Pupo – Kultūros ministerija į minėtas institucijas yra kreipusis ir anksčiau, kaip teigia, vos pasirodžius informacijai apie jo koncertą.
Taip pat laukiami tolesni Vyriausybės kanceliarijos žingsniai dėl Seimo Kultūros komitete iškeltų idėjų sudaryti specialią komisiją rusų atlikėjams vertinti, nurodo Kultūros ministerija.
Kol kas belieka viena išeitis – koncertus tiesiog... boikotuoti.
„Kultūros ministerijos nuomone, šiame kontekste yra ypač svarbus ir visuomenės vaidmuo: ministerija kviečia nepirkti bilietų į prokremliniškų atlikėjų koncertus, neremti jų koncertinės, leidybinės ar kt. veiklos. Išnykusi paklausa galėtų būti pati efektyviausia prevencinė priemonė“ – teigia ministerija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Šitiek rusakalbių prisileidom tai ir linksmintojus įleidžia .
Far kartą įrodo , kad saugumu nesirūpinama.
Lietuviai nepraraskite orumo nėra ko lankyti tokius renginius.
Laikas Lietuvoje kalbėti tik lietuvių kalba, kas nemoka tai jų problema