REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentei Daliai Grybauskaitei vetavus Seimo birželį priimtą Darbo kodeksą, BNS pateikia esminius šalies vadovės siūlomus pakeitimus.

Prezidentei Daliai Grybauskaitei vetavus Seimo birželį priimtą Darbo kodeksą, BNS pateikia esminius šalies vadovės siūlomus pakeitimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nulio valandų darbo sutartys: D.Grybauskaitė siūlo atsisakyti nenustatytos apimties sutarčių, kurios garantuoja mažiausiai aštuonių valandų per mėnesį darbą.

REKLAMA

Terminuotos darbo sutartys: Prezidentė siūlo tokias darbo sutartis sudaryti tik tada, kai dėl jų susitarta kolektyvinėje sutartyje, paliekant saugiklį, jog terminuotos darbo sutartys būtų sudaromos su ne daugiau nei 20 proc. įmonės darbuotojų.

Išeitinės kompensacijos I: Šalies vadovė siūlo išeitinę kompensaciją padidinti iki aštuonių vidutinių darbo užmokesčių, kai darbuotojas atleidžiamas darbdavio valia. Seimas buvo numatęs šešių darbo užmokesčių išeitinę kompensaciją.

REKLAMA
REKLAMA

Išeitinės kompensacijos II: Prezidentė siūlo nustatyti dviejų vidutinių darbo užmokesčių išeitinės išmokos dydį, kai darbo sutartis nutraukiama darbuotojo iniciatyva dėl svarbių priežasčių - pavyzdžiui, sulaukus pensijinio amžiaus dirbant pagal neterminuotą darbo sutartį, darbuotojo ligos ar neįgalumo.

Garantijos socialiai jautrioms grupėms: Prezidentė siūlo ilginti įspėjimo terminus socialiai jautrioms grupėms, atleidžiant iš darbo darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės. Siūloma, jog auginantiems vaikus iki 14 metų darbuotojams būtų taikomas trijų mėnesių įspėjimo terminas. Taip pat D.Grybauskaitė siūlo trijų mėnesių įspėjimo terminą taikyti darbuotojams, auginantiems neįgalų nepilnametį vaiką. Šios grupės darbuotojams taip pat siūloma numatyti ilgesnes 27 darbo dienų kasmetines atostogas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už viršvalandžius mokėti dažniau: Siūloma numatyti, jog apskaitinis laikotarpis, skaičiuojant viršvalandinį darbą, būtų vienas mėnuo. Tai reiškia, kad užmokestį už viršvalandžius darbuotojai gaus kas mėnesį, o ne kas tris, kaip nustatė Seimas.

Už darbą per laisvadienį - dviguba alga: Prezidentė siūlo numatyti dvigubą apmokėjimą darbuotojui už darbą per poilsio dieną, kai darbdavys apie tokį darbą įspėja prieš dvi dienas.

Panaikinti „protingą terminą“: Prezidentė siūlo, kad apie darbo sąlygų pasikeitimus darbuotojas turi būti informuotas ne per „protingą terminą“, kaip nustatė Seimas, o ne vėliau nei prieš tris darbo dienas.

REKLAMA

Individualios darbo sąlygos - tik daugiau uždirbantiems: D.Grybauskaitė siūlo leisti individualiai tartis du darbdaviu dėl lankstesnių darbo sąlygų, netaikant privalomų Darbo kodekso nuostatų, tiek tiems darbuotojams, kurie uždirba ne mažiau nei tris vidutinius Lietuvoje darbo užmokesčius. Šiuo metu tokia suma siekia 2244 eurų. Seimas buvo nustatęs, kad tartis dėl lankstesnių darbo sąlygų gali darbuotojai, uždirbantys du vidutinius darbo užmokesčius.

Neribotas netesybų dydis: D.Grybauskaitė siūlo grąžinti neribotą netesybų dydį tais atvejais, kai darbo santykiams pasibaigus darbdavys delsia atsiskaityti su darbuotoju ne dėl jo kaltės. Seimas priimdamas darbo kodeksą numatė tris vidutinius darbo užmokesčius kaip tokių netesybų lubas.

REKLAMA

Papildomos atostogos lojaliems darbuotojams: Šalies vadovė siūlo, kad už nepertraukiamą darbą toje pačioje darbovietėje ar už ypatingą darbų pobūdį, esant nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų, būtų suteikiamos papildomos kasmetinės atostogos, kurių trukmę, suteikimo sąlygas ir tvarką nustatytų Vyriausybė.

Apsauga profesinėms sąjungoms: D.Grybauskaitė siūlo grąžinti apsaugą nuo atleidimo profesinių sąjungų lyderiams, o ne tik jų pirmininkams.

Darbo tarybos: Siūloma atsisakyti privalomų Darbo tarybų, jas leidžiant rinkti tik tada, kai darbovietėje nėra veikiančios profesinės sąjungos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Streikų sąlygos: Prezidentė siūlo į Darbo kodeksą grąžinti nuostatas, įtvirtinančias darbdaviui draudžiamus veiksmus paskelbus streiką. Būtų draudžiama jo metu priimti naujus darbuotojus, trukdyti visiems ar paskiriems darbuotojams ateiti į darbo vietas, atsisakyti suteikti jiems darbą ar darbo įrankius.

Trišalė taryba: Į Darbo kodeksą D.Grybauskaitė siūlo grąžinti nuostatą, kad Trišalė taryba sudaroma socialinių partnerių susitarimu iš vienodo skaičiaus lygiateisių narių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų