• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Likus mėnesiui iki JAV prezidento rinkimų dienos įtampa tarp demokratų ir respublikonų stovyklų pasiekė kulminaciją. Apie 70 milijonų žmonių stebėjo spalio 3-ąją vykusius S. Palin ir J. Biden debatus, kurie padėjo galutinai suformuoti būsimųjų viceprezidentų įvaizdžius. Tad kas yra šie du išrinktieji, kokią įtaką jie darys JAV politikai ir kokius rinkėjus į savo pusę jie ketina pritraukti?

REKLAMA
REKLAMA

Sarah Palin – staigus skrydis į šlovę

Kai John McCain pareiškė, jog Sarah Palin yra jo būsimoji viceprezidentė, daugelis amerikiečių nuščiuvo: „kas tokia?". Išties Sarah Palin ilgą laiką nebuvo žymi ir žinoma plačiajai JAV visuomenei. Priežasčių yra įvairių: viena vertus, ji yra Aliaskos valstijos, kurią nuo JAV skiria Kanada, gubernatorė; iš kitos pusės, ši respublikonė padarė greitą ir efektingą karjerą, tokią greitą, kad niekas nė nespėjo pastebėti. 1996 metais ji tapo savo gimtojo miesto mere, vėliau 2003 ir 2004 metais ji vadovavo Naftos ir Dujų išlaikymo komisijai, kuri reguliuoja Aliaskos gamtinių išteklių – dujų ir naftos - saugojimą, kol galiausiai 2006 metais ji tapo jauniausia Aliaskos gubernatore šios valstijos istorijoje.

REKLAMA

Kartu toks J. McCain pasirinkimas buvo labai rizikingas, atsižvelgiant į mažą S. Palin patirtį, juolab kad pats J. McCain kritikavo B. Obama, esą šiam trūksta kompetencijos. Kita vertus „ji turi daug potencialo suvienyti respublikonus dėl jos konservatyvių nuostatų socialiniais bei fiskaliniais klausimais," – teigia The Financial Times - „ jos nepalaužiamas priešiškumas abortams ir sprendimas auginti penktą vaiką, nepaisant to, kad jam konstatuotas Dauno sindromas, daro ją potencialia protestantų heroje".

REKLAMA
REKLAMA

Rinkdamasis S. Palin J. McCain turėjo aiškią viziją: pritraukti kuo daugiau moterų iš demokratų stovyklos, kurios nusivylė ir pasipiktino Hillary Rodham Clinton pralaimėjimu. Apklausos rodo, kad ketvirtadalis buvusių H. Clinton šalininkų ruošiasi balsuoti už respublikonų kandidatą. Pati S. Palin teigia, kad jos taikinys yra „mėlynos spalvos, balti vyrai" – tai yra demokratai, kurie žavisi S. Palin asmenybe (ji yra medžiotoja, mėgsta žvejoti, jaunystėje žaidė krepšinį ir dalyvavo vietos grožio konkurse).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi gubernatorė yra jauna, o taip pat yra žinoma kaip reformų šalininkė Aliaskoje, tai sudaro sąlygas J. McCain varžytis su B. Obama „pertvarkymo" klausimu. Analitikai teigia, kad toks respublikonų pasirinkimas – asmens su menka patirtimi užsienio bei vidaus politikoje – akivaizdžiai nurodo, kas dominuos Baltuosiuose rūmuose: John McCain. Tai - puikus kontrastas G. W. Bush administracijai, kurioje reikšmingą vaidmenį vaidino viceprezidentas Dickas Cheney.

The Financial Times konstatuoja: „Demokratai ruošėsi pavaizduoti potencialų respublikonų viceprezidentą – nesvarbu, ar Mitt Romney, ar Tim Pawlenty - kaip „sekantį Cheney", bet dabar tai atrodo neįmanoma."

REKLAMA

Joseph Biden – Senato vilkas


Barack Obama, rinkdamasis senatorių Joseph Biden, gerokai sustiprino savo „patirtį“ užsienio politikos bei saugumo klausimais, bet verčia suabejoti jo, kaip „pokyčių atstovo", įvaizdžiu. Tad toks sprendimas gali tiek sustiprinti B. Obama pozicijas, tiek ir joms pakenkti. Kaip?

Joe Biden jau trečią dešimtmetį priklauso Senatui. Jis vadovauja Užsienio reikalų komitetui, prieš dešimtmetį buvo Teisingumo komiteto pirmininku. Jo patirtis išties įspūdinga: anot JAV žiniasklaidos statistikos, J. Biden dukart skrido oficialiu vizitu į Afganistaną ir Pakistaną, taip pat net aštuonis kartus į Iraką. Žiniomis J. Biden (ypatingai užsienio reikalų klausimais) niekuo nenusileidžia J. McCain. „Jis pažįsta J. McCain geriau nei kas kitas. Jis baugina J. McCain labiau nei kas kitas,"- sako J. Biden patarėja Celinda Lake, – „Jis gali mesti iššūkį J. McCain įvairiomis temomis geriau nei bet kas kitas".

REKLAMA

Politikos analitikai teigia, kad J. Biden, kaip liberalusis demokratas, yra populiarus tarp partijos narių, turi mažai priešų, puikiai sutaria su profsąjungomis, kurios yra pagrindinės demokratų rėmėjos.

Vis dėlto kaip tik čia ir kyla tikroji grėsmė demokratų kandidatui B. Obama. Tiesa, kad Joe Biden turi daug neįkainojamos patirties užsienio politikoje, bet tai tampa lazda su dviem galais, mat B. Obama, atrodo, užsienio politikos klausimus perleis viceprezidentui ir taip susiaurins savo paties kompetenciją. Be to, J. Biden trisdešimties metų patirtis Senate neabejotinai atsilieps B. Obama „pokyčių" siekiui, nes jis sieks nuosaikesnių sprendimų. Nereikėtų pamiršti ir faktų, kad senatorius pasisakė už karą Irake, o per demokratų kandidato pirmalaikius rinkimus stipriai kritikavo tą patį B. Obama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuris iš jų?

Lyginti Sarah Palin ir Joseph Biden yra gana sunku dėl paprastos priežasties: jie radikaliai skirtingi. Gubernatorė S. Palin turės mažesnės įtakos JAV politikai nei senatorius. Kadangi S. Palin turi nedaug patirties politikoje, ji labiau tinka J. McCain kaip savotiškas „aksesuaras", atjauninantis garbingo amžiaus respublikonų kandidatą. Joseph Biden darys kur kas didesnę įtaką B. Obama vykdomai politikai. Jo įtaka demokratų pretendentui, panašu, analogiškai prilygs D. Cheney „svoriui“ dabartinėje Baltųjų Rūmų administracijoje. Kita vertus, kyla pagrįstas klausimas: jei S. Palin neturi reikiamos patirties, kas bus, jei, neduok Dieve, J. McCain sušlubuotų sveikata ir supervalstybės vairą tektų perimti gubernatorei?

REKLAMA

Gubernatorė pritraukė daugiau dėmesio nei senatorius, taip atitraukdama dalį dėmesio nuo demokratų stovyklos ir sustiprindama respublikonų pusę. Kol viena po kitos keisdavosi laikraščių antraštės apie vis naujesnius faktus apie S. Palin, J. Biden ir B. Obama atsidūrė paraštėje. S. Palin taip pat pritraukė daugiau dėmesio duodama interviu žurnalistams savo konservatyviais pasisakymais. J. Biden tuo tarpu yra laikomas „savu vyruku", apie kurį nieko naujo nesužinosi.

REKLAMA

Vis tik daugiausiai atgarsių sulaukė neseniai įvykę kandidatų į viceprezidento postą debatai. Per šiuos debatus J. Biden patvirtino savo kaip nepriekaištinga kompetencija pasižyminčio politiko įvaizdį. Jis šnekėjo atvirai ir konstruktyviai, nevengė provokacijų ir tiksliai atsakinėjo į klausimus. Savo ruožtu Sarah Palin vengė provokuojančių klausimų, atsakinėjo tik į jai patogius klausimus. Ji daugiau apeliavo į amerikiečių patriotizmą, jų sąžinę, nei bandė siūlyti pokyčius ar konkrečius sprendimus. Pasak analitikų Davido Gergeno ir Hilary Rosen, Joseph Biden pasirodė nepriekaištingai ir įrodė, jog B.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Obama kartu su J. Biden sukurtų „geresnę Ameriką", tuo tarpu Sarah Palin pasirodė neprastai ir „geriau nei tikėtasi".

Galvojant apie tai, kuris iš šių viceprezidentų „duoda daugiau naudos“ kandidatams į prezidentus, atsakymas galėtų būti toks: Sarah Palin yra pranašesnė nei Joe Biden rinkimų kampanijos metu, nes sulaukia žymiai daugiau žiniasklaidos dėmesio ir tokiu būdu gali pritraukti daugiau rinkėjų; bet žvelgiant iš porinkiminės perspektyvos, valdant valstybę, Joseph Biden savo politiniu „stuburu“ – kompetencija bei patirtimi -  kur kas labiau lenkia gubernatorę ir yra reikalingesnis demokratų partijai bei kandidatui B. Obama.

Vilius Bartninkas

Autorius yra Visuomeninio jaunimo klubo narys

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų