Tauragiškio sukauptą kolekciją pirmadienio pavakarę išsivežė policija. Dėl galimai neteisėto ginklų, sprogmenų ir šaudmenų laikymo pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Susidomėjo ginklais
Pasigrožėti A.Samoškos gyvenamojo namo rūsyje Bažnyčių gatvėje keletą metų kaupta ir eksponuota kolekcija užsukdavo dažnas tauragiškis. Dalį kolekcijos matydavo visi A.Samoškos klientai, atėję į šiame rūsyje jo įkurtą skėčių ir avalynės taisyklą.
Visus norinčiuosius apžiūrėti kolekciją A.Samoška palydėdavo už pertvaros – ten ant sienos buvo sukabinti Antrojo pasaulinio karo laikų vokiečių kareivių naudoti šautuvai, automatai, pusė kulkosvaidžio. Lankytojams A.Samoška leisdavo šiuos eksponatus ir nufotografuoti. Keletas tokių fotografijų atsidūrė vienoje interneto svetainėje. Čia jas pastebėjo Šiaulių policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai, ieškantys nusikaltimų virtualioje erdvėje (užsiimantys prevencija).
Teisėsaugininkams kilo įtarimų, kad šiose nuotraukose užfiksuotas nežinia kaip sukauptas nelegalus didžiulis ginklų arsenalas. Naudodamiesi elektronine erdve ir policijos duomenų bazėmis pareigūnai operatyviai nustatė fotografijų autoriaus asmenybę ir išsiaiškino, kad patalpa su įspūdingomis interjero detalėmis yra Bažnyčių gatvėje Tauragėje.
Grėsmės aplinkai nebuvo
Radinius apžiūrėję Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras„ išminuotojai konstatavo, kad tarp kolekcionieriaus eksponatų rastos išardytų sprogmenų dalys pavojaus aplinkai nekelia – jos be sprogstamosios medžiagos. Pareigūnai iš rūsio paėmė įvairius vokiškus šautuvus ir pistoletus, peilius, kulkosvaidžio vamzdį, artilerijos sviedinio sprogdiklius, granatų dalis, kitą amuniciją. Ar rastieji ginklai yra tik surūdijusio metalo krūva, ar dar tinkami naudoti, turės nustatyti specialistai.
Ekspozicijos šeimininkas A.Samoška po apklausos Tauragės rajono policijos komisariate išleistas į namus, įtarimai jam nepateikti. Pareigūnai teigia, kad tauragiškis nusižengė įstatymui, nes norint kolekcionuoti ginklus, reikia gauti leidimą, kiekvienas ginklas turi turėti įsigijimo dokumentus, ginklai turi būti pripažinti netinkamais naudoti. A.Samoška įsitikinęs, kad jokie leidimai jo kolekcijai nereikalingi.
„Ginklams kolekcionuoti gal ir reikia leidimo, tačiau aš ginklų ir nekolekcionavau, – teigė A.Samoška „Respublikai“. – Mano ekspoziciją sudarė tik muliažai, kurie kitados buvo ginklai. Visi šie buvę ginklai yra netinkami naudoti, surūdiję ir specialiai sugadinti, kaip to reikalauja įstatymai„.
Sukūrė jubiliejinius durklus
A.Samoška „Respublikai“ teigė ginklais domėjęsis visą gyvenimą, o kolekcionuoti netinkamus naudoti ginklus pradėjęs bene prieš aštuonerius metus. Dalį surūdijusių senienų kolekcionieriui atnešdavo apie jo aistrą sužinoję pažįstami, dalį tauragiškis įsigijo Latvijos turguose, kur susirenka visų Pabaltijo šalių kolekcionieriai ir legaliai mainosi šiomis senienomis, jas perka bei parduoda.
„Aš žinojau, kad policija kada nors ateis, tačiau savo kolekcijos neslėpiau, – prisipažino „Respublikai„ A.Samoška. – Esu įsitikinęs, kad visi eksponatai, kuriuos išsivežė policija, man bus sugrąžinti. Jei ginklas yra nepataisomai sugadintas, tai jis – joks ne ginklas, o tik kolekcinė vertybė“.
Tauragėje A.Samoška žinomas ne tik kaip senienų kolekcionierius, bet ir kaip nagingas meistras, sukūręs ir išgraviravęs durklus, skirtus Lietuvos vardo paminėjimo 1000–mečiui ir Žalgirio mūšio 600–osioms metinėms. Šiuos durklus iš tauragiškio įsigijo vienas kolekcionierius.