Sakinį „saviškiai šaudė į savus“ Socialistinio liaudies „Fronto“ lyderis teigė paėmęs iš viešai naudojamų šaltinių – buvusio Krašto apsaugos departamento direktoriaus Algirdo Butkevičiaus interviu bei rašytojo Vytauto Petkevičiaus knygos
Pradėjus nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje A. Paleckis kaltinamas radijo laidoje „Raktas“ menkinęs Sausio 13-osios aukas ir dalyvius, pirmas prabilo „Fronto“ lyderis.
Į teisėjo Antano Virbalo klausimą, kodėl jaunasis politikas atėjo į laidą, A. Paleckis atsakė negalėjęs nesutikti: „Privalėjau dalyvauti diskusijoje, jog Lietuva nėra teisinė valstybė. Mėginau paaiškinti, jog iš tautos atimta teisė žinoti, kas vyko 50 metų. Tai „kastruojama“ ir makaluojama jau 20 metų. Vėliau kalba nukrypo prie Sausio 13-osios įvykių“.
A. Paleickis savo kalboje teigė naudojęs viešus šaltinius: „Citavau savo kalboje buvusio Krašto apsaugos ministro Algirdo Butkevičiaus ir rašytojo Vytauto Petkevičiaus ištraukas iš interviu, knygų, kur kalbėta, jog Sausio 13-osios įvykius organizavo buvęs Sąjūdžio lyderis Vytautas Landsbergis ir prie bokšto „saviškiai šaudė į savus“.
Anot „Fronto“ lyderio, jam teko ne kartą bendrauti su įvykių liudininkais, mačiusiais, kaip persirengę Lietuvos pasieniečiai lipo į TV bokštą: „Iš ten ir buvo šaudyta iš viršaus į susirinkusius minioje“.
Kaltinimų nesuprato
A. Paleckis sakė, kad iš dalies supranta jam keliamus kaltinimus, iš dalies – ne. Į prokuroro klausimą, kurioje dalyje nesupranta kaltinimo, jis atsakė: „Niekada neturėjau tikslo menkinti Sausio 13-osios agresijos aukų, neužgauliojau.“
Paprašytas paaiškinti žodį „saviškiai“ A. Paleckis paaiškino turėjęs galvoje, jog tai buvo žmonės bokšto apačioje.
„Liudytojai matė, kaip trasuojančios kulkos pakirsdavo žmonės, matė juos smunkančius ant žemės: „Jie pasakojo, kaip perrengti augaloti vyrai ragino susirinkusius eiti arčiau tankų“. – pasakojo teismui A.Paleckis.
Apie tai, anot jo, nagrinėjant Mykolo Burokevičiaus bylą, dešimtys liudytojų pasakojo apie šūvius iš medžioklinių šautuvu guminėmis, mažo kalibro kulkomis, šratais. Apie tai byloja ir iš lavonų išimtos kulkos.
Nesivadovavo emocingais pasakojimais
Po politiko A.Paleckio pasisakymo prieš teismą iškviestas kalbėti šio ikiteisminio tyrimo iniciatorius, konservatorius ir Seimo narys Kęstutis Masiulis. Jis teigė apstulbęs išgirdęs savo partijos kolegės Vilijos Aleknaitės Abramikienės emocinius išgyvenimus po radijo laidos: „Nesivadovavau tik jos emocijomis, perklausiau radijo laidos stenogramą ir vėliau pateikiau teismui “.
Kreipiausi raštu į Generalinę prokuratūrą prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl A. Paleckio teiginių apie tai, jog „saviškiai šaudė į savus“.
Po kurio laiko, anot K. Masiulio, jis gavęs atsakymą, jog tyrimas pradėtas.
Ginklavosi medžiokliniai šautuvais
Seimo narį pakeitęs buvęs Krašto apsaugos departamento direktorius Algirdas Butkevičius
tikino, jog rusakalbio laikraščio „Obzor“ žurnalistė iškraipė jo žodžius: „Ji neatrodė adekvati. Niekada nesakiau, jog tyčia pasiryžome“.
Pasak jo, negalima traktuoti ir kaip tiesą rašytojo Vytauto Petkevičiaus knygos ištraukas: „Tai tik kūryba“.
A. Butkevičius neneigė, jog savanoriai ir pasieniečiai buvo ginkluoti medžiokliniais šautuvais: „Tada neturėjome tiek ginkluotės, kiek dabar turi kiekvienas vaikėzas. Asmeniškai atsinešiau savo ginklų arsenalą norėdamas apginkluoti gynėjus“.
Sausio šeštą dieną A. Butkevičius disponavo 2400 žmonių pajėgomis, 1000 pasieniečių.
Buvęs Krašto apsaugos departamento direktorius tikino, jog A. Paleckis spekuliuoja teiginiais, jog saviškiai šaudė į savus ir pabrėžė esą priešai : „Nesutapo mūsų nuomonės bei pažiūros“.
Rusija gins „Fronto“ lyderio interesus
Teismo salėje buvęs Rusijos federacijos Visuomeninės palatos narys Aleksandras Brodas užtikrino apginsiąs A. Paleckio teisę į nuomonę: „Jis mums žinomas kaip rusakalbių interesų gynėjas, antifašistas. Nesuprantama, kodėl jis persekiojamas tik todėl, kad išsakė nuomonę, juk nekurstė veiksmams“.
A. Brodas teigė nesuprantąs, kodėl A. Paleckio pasisakymus vadina nusikalstama veika: „Nebuvo jokių kurstymo bei ekstremizmo elementų. Susidaro įspūdis, jog procesas išpūstas dirbtinai“.