• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis dažniau viešoje erdvėje pasigirsta pagyrų, kaip šauniai šalies valdžia tvarkosi, ar jau susitvarkė su finansine - ūkio krize.Vienoje radijo laidoje net buvo pasiūlyta premjero A.Kubiliaus Vyriausybę siųsti padėti bėdose skęstančiai Graikijai. Tiesa, vienas atsirado protingas ir perspėjo, kad graikai ne tokie nuolankūs kaip lietuviai, kuriuos smaugia, o jie nuoširdžiai džiaugiasi. Teko girdėti Kaune iš vienos moteries, kad kitaip ir negalima, nes krizė. Matomai profesoriaus V.Landsbergio pabarimai konservatorių vadovybei dėl viešųjų ryšių davė naudą, jau žmonės tiki. O šių eilučių autorius ne todėl, kad nusiteikęs iš principo prieš šią valdžią, neįtikintas.Neįtikintas todėl, kad ne taip daroma ir kas dar blogiau, sakoma netiesa, o liaudiškai išvertus tiesiog meluojama. Nieko gero nežada ir opozicijos pateikta alternatyvi programa. Esu įsitikinęs, kad valdžių kaitaliojimas nieko gero neduos.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinė problema, kad nei esantys valdžioje ir labai norintys ją gauti, neliečia keleto esminių šalies raidos problemų. Jas galima grupuoti į greitai įgyvendinamas ir ilgesnio įdirbio reikalaujančias. Šiandien panagrinėkime, o ką galima padaryti greitai, kas duotų apčiuopiamą rezultatą jau dabar.

REKLAMA

Pirmiausia reikia ryžtis ir pripažinti,kad pseudoliberalioji ekonomikos vystymosi kryptis patyrė krachą ir būtent ji privedė iki tokio mąsto krizės ir Lietuva ateityje nesivadovaus šiuo modeliu. Turima omenyje privačios nuosavybės galimybių suabsoliutinimas ir šalies valdžios nusišalinimas nuo dalyvavimo aktyvioje ūkio raidoje, tiek jį skatinant per privačią iniciatyvą, tiek ir kuriant bei valdant valstybines įmones. Būtina labai aiškiai apibrėžti privataus verslo vystymosi perspektyvą tik susiejus tai su griežčiausia atsakomybe ir naudos (pelno)siekimu ne bet kokia kaina, o įvertinant socialines šio siekimo pasekmes,bent valstybės mastu. To reikia vien tam, kad baigtųsi valstybei pražūtingi o žmonėms žalingi siūlymai ir bandymai ir toliau tęsti valstybinio turto „prichvatizavimą“, valstybinių miškų vagystes prisidengiant ta pačia logika, monopolinių ūkio sektorių išpardavimas. Tai  nutrauktų nevaisingus bandymus sugriauti „Sodrą“ turint vienintelį tikslą papildyti valstybės lėšomis privačius ir niekieno nekontroliuojamus, pensijinius fondus. Galų gale sutaupytų politikų ir valstybės tarnautojų laiką betiksliam laiko švaistymams atsimušinėjant nuo Laisvos rinkos instituto proteguojamų, kažkam tai labai norimų projektų, nes tai kelias lengvai pasipelnyti mūsų visų sąskaita. Vyriausybė ir Seimas tiesiog be išsisukinėjimų turi pasakyti, kad ji deda tašką šioje diskusijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Antras priemonių paketas duosiantis tikrai realią apčiuopiamą naudą  tai bet kokių tarpininkų uždraudimas visose a)energetikos sektoriaus įmonėse b)monopoliniuose ūkio sektoriuose nepriklausomai nuo nuosavybės rūšies (valstybinėse ir privačiose) c)visuose valstybės ar savivaldybių viešuose pirkimuose įskaitant ir darbų ar paslaugų pirkimą. Tarpininkų egzistavimas atlieka tik vienintelę funkciją :sukelia kainą ir gimdo neskaidrius korupcinius santykius tai yra kyšininkavimą.Tam padaryti reikia  valdžioje esančių drąsos ir noro realiai spręsti konkrečias valstybės įsišaknijusias problemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad tai taptų realybe valdantiesiems reikia priimti vieną trumpą įstatymą. Norint tai galima padaryti per mėnesį laiko.

Trečia baikime kalbėti,o realiai pasidalinkime krizės našta su visais gyventojų sluoksniais santykinai vienodai. Švenčiant šalies Nepriklausomybės 20 metį teko išgirsti ne vieno politiko papostringavimus ,kad dabartiniai sunkumai yra mūsų Laisvės kaina. Manau,kad tokie išvedžiojimai ne tik,kad neteisingi ,jie yra amoralūs.Ciniškai pamėgdžiojant tuos politikus galima būtų pasakyti,kad labai įdomi ta kaina; pavyzdžiui  buvusiam Ignalinos AE vadovuo V.Ševaldinui (sąžiningai dirbusiam Lietuvai) tai buvo apie 12 000 litų,o naujam jau uždarytos AE J.Čiukšiui ta kaina net 26 000 litų, premjerui virš 10 000 litų,  Seimo nariam (ypač L.Karaliui su A.Sacharuku) tai ne mažiau 8 000 litų.

REKLAMA

Ponams iš „Maximų“ vien prieš šv.Kalėdas iš vieno devynių žmonių valdomo objekto Vilniaus „Akropolio“ dividendų pavidalu išsimokėti 237 000 000 litų.O beveik milijonui pensininkų vidutiniškai apie 700 litų, 300 000 bedarbių pašalpa tik 650 litų, dar turintiems darbą irgi ne daugiau 1000 litų. Manau,kad ši nedidelė statistikos pamokėlė parodo tikrąją mūsų kainą ką moka mūsų keli milijonai už kelių dešimties tūkstančių gerbūvį. Niekas nerevizuoja Nepriklausomybės, bet niekas nesuteikė politikams teisės taip neteisingai kalbėti , o dar blogiau taip neteisingai elgtis. Pripažinkime - krizę sukėlė neatsakingi politikai leidę su svetimais pinigais neatsakingai elgtis gobšiem verslininkams ,o už padarinius vėl atsako skurdžiausiai gyvenantys.

REKLAMA

Būtent iš čia ir seka ketvirtas priemonių paketas. Valstybė turi įvesti griežtą bankų kontrolę.Absoliučiai nesvarbu ar tai šalies ar užsienio bankai, jie visi kaupia ir naudoja mūsų žmonių ir įmonių lėšas ir turi paklusti mūsų tvarkai.Visų pirma (tai senai siūlau,bet niekas nenori girdėti), reikia viešai paskelbti visų bankų pajamas, pelnus,vadovų atlyginimus ir premijas už septynis metus ir tai privalomai daryti kas metai. Valstybė nedelsiant įkuria Valstybinį-komercinį banką, ten nukreipdama laikyti šalie iždo lėšas. Tam galima panaudoti dar neprichvatizuotą „Lietuvos paštą“ su jo turima infrastruktūra. Netiesą ssko tie, kurie teigia, kad tam reiks papildomų lėšų, visa tai galima atlikti su turimais resursais ir nešeriant Liuksemburgo bankų. Tarp kitko išvis neaišku kas kontroliuoja Valstybės skolinimusis, nes palūkanos kurias moka mūsų Valstybė yra iš fantastikos pasaulio. Tik neseniai  kur premjeras gyrėsi dėl paskolos iš JAV kelių milijardų,buvo rašyta,kad skolintojai per savaitę iš mūsų uždirbo virš 140 milij.litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip, kad apie bankus ir finansų tvarkymą nieko nedaroma ir nekalbama,o rezervai didžiuliai tik aišku, kad kontrolės trūksta.

Penkta, uždrauskime bet kokias spekuliacijas dėl „Sodros“. Nutraukime nusikalstamą „Sodros“lėšų išplovimą į privačius pensijų fondus. Būtina atlikti tų lėšų kurios į ten buvo nukreiptos tikrą nepriklausomą auditą ir viešai paskelbti rezultatus. Jei „Sodra“turės laisvų lėšų ji pati gali papildomai investuoti,būtent į Lietuvos gamybos atkūrimą. Privatūs fondai tai ir yra tam, kad juose draustis privačiai. Tai gali daryti asmuo arba jo darbdavys kaip papildomą skatinimą. “Sodros“ paskirtis yra mokėti senatvės pensiją ir ji tai privalo vykdyti.Lai tie politikai, kurie leido nusikalstamai atimti iš „Sodros“ lėšas privačių fondų naudai už atsako, o valstybė po truputį tai turi „Sodrai“ grąžinti ir nebeliks deficito.

REKLAMA

Jokiu būdu negalima didinti išėjimo į senatvės pensiją amžiaus.Esant tokiai bedarbystei net kalbos apie tai neišlaiko jokios kritikos. Jeigu ponai ministrai ir premjeras su visa savo ir dar satelitų partijomis nesupranta, kad „Sodros“ biudžetas, kaip beje ir valstybės priklauso nuo ekonomikos gyvasties, o ne nuo pensijinio amžiaus, tada apie mūsų valdžios vyrų ir moterų profesionalumą tik padūsauti belieka. Gal ir teisus tas žurnalistas – paskolinkime juos visus Graikijai. Tik ekonomikos atkūrimas, gamybos vystymas išspręs šias problemas. Apie tai kitame straipsnyje.

REKLAMA

Norint, kad būtų daroma tai ką aukščiau pasiūliau reikalinga dar viena sąlyga.

Valdžia nieko neklausė ir neklausys,kol mes siūlysime tai kaip vienišiai. Geriausiu atveju jie perskaito, o dažniausia net neskaitę išmeta į šiūkšliadėžę. Žmones siūlo, rašo, o jie daro savo.Bet yra vienas receptas tai mūsų vienybė. Mes kurie buriamės į augantį TAUTOS(TAVO) ATEITIES FORUMĄ (pavadinamas yra tikslinamas) mąstome panašiai,kad reikia daryti rimtus sprendimus,nors kai kuriems oligarchams tai ir nepatinka, bet reikia ryžtis. Kiek gi gali ant savo kupros išnešti skurdžiausi visuomenės sluoksniai, o be to apie kokią krizės pabaigą galima bekalbėti kai tokia bedarbystė ir emigracija. Kviečiame diskusijai mūsų tinklapyje www.taf.lt arba rašykite man tiesiai [email protected] būsiu tik dėkingas už pasiūlymus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasiūlymai ar dalis jų pateikti, reikia kas pritaria, kad reikalautume valdžios, kad juos įgyvendintų. Manau mes neturime ko nors versti, mes turime reikalauti daryti taip, kaip naudinga Lietuvos žmonėms.

Algimantas Matulevičius, Pilietinės demokratijos partijos pirmininkas    

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų