Buvęs krašto apsaugos ministras, liberaldemokratas Audrius Butkevičius savanorio ir buvusio Valstybės saugumo departamento (VSD) darbuotojo Juro Abromavičiaus žūtį netiesiogiai sieja su ilgamečiu konservatorių lyderiu, europarlamentaru Vytautu Landsbergiu.
Prieštaringai pagarsėjęs politikas A.Butkevičius antradienį liudijo J.Abromavičiaus žūties 1997-siais aplinkybes tiriančiai komisijai. Pasak A.Butkevičiaus, norint nuslėpti Bražuolės tilto ir kitus sprogdinimus, tuometiniams politikams nebuvo kitos išeities, kaip tik pašalinti J.Abromavičių.
"Žinant mano politines meiles ir priešiškumus, būtų juokinga tiesiogiai įvardinti žudikus, tačiau esu įsitikinęs, kad politikai, kurie inspiravo Bražuolės tilto sprogdinimą, o mano supratimu, tai buvo V.Landsbergio žaidimo su "bombikėmis" ir jo ignoruojančio požiūrio į Seimo narių (organizuotus - red.) sprogdinimus rezultatas, šis požiūris privedė iki to, kad eilė žmonių, vykdę tokius politinius užsakymus, staiga tapo kriminaliniais nusikaltėliais. Padarius žingsnį "A" reikėjo padaryti žingsnį "B" - išsivaduoti iš to žmogaus, kuris turėjo daug įrodymų. Kaip kitaip paaiškinsit tai, kad buvęs krašto apsaugos ministras Česlovas Stankevičius nuslėpė J.Abromavičius surinktą medžiagą apie Bražuolę, o atidavė tik tada, kai prokuroras pagrasino krata", - Seimo laikinajai komisijai sakė A.Butkevičius.
Tuo tarpu laikinosios komisijos narys konservatorius Jurgis Razma tokius kaltinimus vadina Tėvynės sąjungos šmeižimu prieš artėjančius savivaldos rikimus.
"A.Butkevičiaus paliudijimas, mums, kaip komisijai, ieškant objektyvių atsakymų į iškeltus klausimus, nieko nedavė, nes jis nepateikė jokių faktų, jokių įrodymų. A.Butkevičius, kaip talentingas viešųjų ryšių specialistas, liberaldemokratų štabo konsultantas, manau, tą misiją pakankamai gerai atliko, pažerdamas krūva kaltinimų, tikdėdamasis, kad tai gali padaryti poveikį prieš savivaldybių tarybų rinkimus", - žurnalistams antradienį sakė J.Razma.
Praėjusią savaitę Seimo laikinajai komisijai liudijęs buvęs krašto apsaugos ministras, dabartinis URM ambasadorius ypatingiesiems pavedimams Č.Stankevičius pripažino, kad J.Abromavičiaus surinkta informacija buvo pasiekusi ir jį, tačiau, anot jo, informacija nebuvo vertinga, kadangi pažymoje buvo įvardijami ne tiesioginiai pateikiamos informacijos šaltiniai, o perpasakojimai.
1994-aisiais lapkričio 6-ąją buvo susprogdinta dalis geležinkelio tilto per Bražuolės upelį Trakų rajone (dabar Elektrėnų savivaldybė - BNS). Vietos gyventojams nedelsiant informavus specialiąsias tarnybas apie įvykį, pavyko išvengti iš Klaipėdos į Vilnių važiavusio Lietuvos keleivinio traukinio ir priešinga kryptimi į Kaliningradą važiavusio Rusijos traukinio avarijos.
Anot A.Butkevičiaus, laikinajai Seimo komisijai buvo verta tirti ne tik J.Abromavičiaus žūtį, bet ir savanorių Pakaunės maištą bei Bražuolės tilto sprogdinimą.
Praėjusią savaitę Seimo laikinajai komisijai liudijusi buvusi J.Abromavičiaus bendražygė, taip pat liberaldemokratų partijai priklausanti Kristina Sudžienė aiškino, kad J.Abromavičaus žmogžudystę užsakė politikai.
1993-siais grupė Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (dabar Krašto apsaugos savanorių pajėgos - red.) karių ginkluoti įsikūrė Pakaunės miškuose ir kelis mėnesius atsisakė paklusti valdžios nurodymams grįžti į nuolatinės dislokacijos vietas.
Buvęs VSD pareigūnas ir krašto apsaugos savanoris J.Abromavičius žuvo 1997 metų sausio 31-ąją Kaune, sprogus jo automobiliui. Nusikaltėliai po automobiliu "Volkswagen Passat" buvo pritvirtinę maždaug 500 gramų sprogstamosios medžiagos heksogeno, dar vadinamo jūros mišiniu.
Generalinė prokuratūra ikiteisminio tyrimo metu nustatė, kad sprogstamąjį įtaisą pagamino ir po J.Abromavičiaus automobiliu pritvirtino asmuo, kuris vėliau atsitiktinai pats susisprogdino.
Generalinei prokuratūrai nutraukus ikiteisminį tyrimą įtariamųjų atžvilgiu, Seime kilo iniciatyvos atlikti parlamentinį.
Seime kartą jau buvo sudaryta laikinoji komisija, tyrusi saugumo pareigūno žūtį. Tokia komisija dirbo 1997 metais, jai tuo metu vadovavo konservatorius Sigitas Kaktys.
A.Butkevičius praėjusį dešimtmnetį buvo nuteistas ir atliko bausmę už pasikėsinimą sukčiauti stambiu mastu. Jis neprisipažino kaltas ir tuomet kaltino konservatorių lyderius politiniu susidorojimu.