Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis paragino Europos Sąjungos (ES) valstybes neatidėliojant užmegzti aukščiausio lygio kontaktus su naująja Ukrainos vadovybe.
"ES šalys turėtų palankiau vertinti Ukrainos ES narystės siekius ir pradėti rimtą dialogą dėl bevizio režimo, patvirtinant Ukrainai gaires dėl bevizio režimo. Tuo tarpu naujoji Ukrainos valdžia turi pademonstruoti tvirtą įsipareigojimą tęsti reformas šalyje", - sakė A. Ažubalis Briuselyje ES Užsienio reikalų taryboje ministrams aptariant Ukrainos prezidento rinkimų rezultatus ir tolesnį ES bendradarbiavimą su Ukraina.
A. Ažubalis pirmadienį dalyvavo ES Užsienio reikalų tarybos ir Bendrųjų reikalų tarybos posėdžiuose.
Užsienio reikalų taryboje dėmesio skirta Ukrainai, Afganistanui ir Haičiui. Bendrųjų reikalų taryboje aptarta kovo 25-26 dienomis vyksiančios Europos Vadovų Tarybos darbotvarkė ir klimato kaitos klausimai.
Lietuvos diplomatijos vadovas pabrėžė, kad mūsų šalis, nuo 2005 metų vadovaujanti Goro provincijos atkūrimo grupei, ir toliau teiks paramą šiai valstybei ir sieks prisidėti prie Afganistano civilinių pajėgumų stiprinimo.
Susitikimo metu ES vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Katerina Ešton (Catherine Ashton) informavo ministrus apie sprendimą ES atstovybės Afganistane vadovu skirti Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ambasadorių ypatingiems pavedimams Vygaudą Ušacką.
A. Ažubalis pažymėjo, kad buvo įvertinta buvusio Lietuvos užsienio reikalų ministro diplomatinė kompetencija, skiriant jį vadovauti visai ES svarbiai Afganistano atkūrimo misijai, kartu tai ir Lietuvos ilgamečio aktyvumo ES užsienio ir saugumo politikoje pripažinimas bei Lietuvos ilgamečio indėlio Afganistane įvertinimas.
ES užsienio reikalų ministrai tęsė Vystomojo bendradarbiavimo ministrų diskusiją dėl pagalbos Haičiui.
Bendrųjų reikalų taryboje kalbėta apie kovo 25-26 dienomis vyksiančios Europos Vadovų Tarybos uždavinius - susitarti dėl naujosios ES2020 strategijos.
A. Ažubalis pažymėjo, kad naujoji ES2020 strategija turi būti grindžiama ES ir šalių narių solidarumu ir atsakomybe. Anot jo, strategija turi kurti prielaidas ekonomikos atsigavimui ir konkurencingumui, pašalinti egzistuojančias kliūtis vidaus, ypač energetikos, rinkos funkcionavimui.
Ministrai aptarė Kopenhagos konferencijos rezultatus ir tolesnius veiksmus, ruošiantis 2010 metų pabaigoje vyksiančiai JT konferencijai Meksikoje, kur bus siekiama patvirtinti tarptautinį klimato kaitos susitarimą.
A. Ažubalis susitiko su ES vyriausiąja įgaliotine užsienio reikalams ir saugumo politikai K. Ešton ir kaimynystės komisaru Štefanu Fiule, su kuriais aptarė naujosios Europos išorinių veiksmų tarnybos kūrimą, ES Rytų kaimynystės politiką.