Prieš 10 metų Stambule įvyko istorinis Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos Viršūnių susitikimas, kuriame dalyvavę šios organizacijos valstybių narių vadovai išreiškė tvirtą įsipareigojimą laisvai ir demokratiškai erdvei nuo Vankuverio iki Vladivostoko.
Šis pareiškimas nebuvo vien tuščia deklaracija, atvirkščiai – buvo susitarta prisiimti labai konkrečius įsipareigojimus, kurie išdėstyti Stambulo dokumente. Šie įsipareigojimai prisidėjo ir toliau prisideda prie taikos ir stabilumo užtikrinimo Europoje.
Vienas iš iškiliausių Stambulo Viršūnių susitikimo pasiekimų buvo Rusijos įsipareigojimas visiškai išvesti savo karines pajėgas iš Moldovos teritorijos bei patraukti savo karines bazes iš Gruzijos teritorijos (iki 2001 m. liepos 1 d. iš Gudautos ir Vazianio, vėliau ir iš Batumio bei Akhalkakio).
Šiais prisiimtais įsipareigojimais Rusija labai aiškiai parodė, kad ji siekia tapti modernia, europietiška valstybe, kuri gerbia kitu šalių suverenitetą, teritorinį vientisumą, siekia demokratijos ir žmogaus teisių plėtros.
Deja, šie esminiai įsipareigojimai net ir po 10 metų lieka iki galo neįgyvendinti: vadinamieji Rusijos „taikdariai“ vis dar yra dislokuoti Moldovos Padniestrės regione, Rusija yra okupavusi dalį Gruzijos teritorijos: Abchazijos ir Pietų Osetijos regionus. Šiuose Gruzijos regionuose yra aktyviai plečiama Rusijos karinė infrastruktūra.
Galima tik apgailestauti, kad iš pradžių prisiėmusi įsipareigojimus, vėliau Rusija juos vykdė selektyviai, pradėjo skleisti interpretacijas, kurios aiškiai prieštarauja prisiimtiems įsipareigojimams.
Todėl, yra mažų mažiausiai keista, kai Rusija pradeda abstrakčiai siūlyti pakeisti visą, jos nuomone, dabar neveikiančią saugumą ir stabilumą Europoje užtikrinančią sistemą, kai tuo tarpu, pati nevykdo prisiimtų įsipareigojimų, negerbia valstybių suvereniteto, teritorinio vientisumo, pažeidinėja tarptautinę teisę ir taip trukdo siekti taikos ir stabilumo Europoje.
Kviečiu Rusiją pradėti vykdyti savo tarptautinius įsipareigojimus ir tik po to teikti konkrečius pasiūlymus dėl dabar veikiančių Europos saugumą ir stabilumą užtikrinančių struktūrų veiklos tobulinimo.
Manau, kad Rusijos Prezidento Dmitrijaus Medvedevo metiniame pranešime išsakyta pozicija apie demokratijos plėtrą ir teisės viršenybės principo įgyvendinimą vidaus politikoje suteikia tam tikros vilties, kad analogiški principai bus pritaikyti ir Rusijos užsienio politikoje.
***************
1999 m. lapkričio 16 – 19 d. Stambule (Turkija) vyko Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos Viršūnių susitikimas, kuriame buvo priimta Stambulo deklaracija, Europos Saugumo Chartija ir susitarimas dėl Adaptuotos Įprastinių ginkluotojų pajėgų Europoje sutarties. Stambulo dokumentą (anglų k.) galima pagal šią nuorodą:
http://www.osce.org/documents/mcs/1999/11/4050_en.pdf
Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Audronius Ažubalis yra Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys