Daugelis lietuvių žinią apie augantį imigrantų skaičių, kuris jau tris mėnesius viršiją emigravusių rodiklį, pasitiko su džiaugsmu. Tačiau išsamesni migracijos rodikliai atskleidžia, kad mūsų gretas pildo ne kadaise geresnio gyvenimo svetur ieškoję tautiečiai, o darbuotojai iš Ukrainos ir Baltarusijos. Specialistai prognozuoja, kad tokių migrantų kasmet sulauksime vis daugiau, o ekonomistai lietuvaičius ramina – dėl savo darbo vietos galite nesijaudinti.

tv3.lt koliažas

tv3.lt koliažas

Naujausiais statistikos departamento duomenimis, liepą Lietuvą pasiekė 4253 imigrantai. Jau tris mėnesius iš eilės imigracija viršija emigraciją. Gegužę imigrantų buvo 543 daugiau nei emigrantų, birželį – 448 daugiau, o liepą – 324 daugiau.

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas ketvirtadienį „Žinių radijuje“ vylėsi, kad šie skaičiai – grįžtantys Lietuviai. Ministras teigė, kad Lietuvoje gerėjantis gyvenimas čia pritraukia svetur laimės ieškojusius lietuvius. E. Misiūnas neklydo, bet tik iš dalies.

Grįžta ne tautiečiai

Išsamesni Migracijos departamento suteikti duomenys atskleidžia, kad į Lietuvos miestus plūsta ne kadaise gimtinę palikę tautiečiai, o darbo ieškantys užsieniečiai.

REKLAMA

Gegužę Lietuvą pasiekė 3627 imigrantai – 2270 iš jų yra užsieniečiai, kuriems suteiktas laikinas leidimas gyventi. Birželį čia atvyko 3508 imigrantai, iš kurių 2025 užsieniečiai. Liepą iš 4253 šalį pasiekusių imigrantų – 2226 užsieniečiai. (Į šiuos skaičius neįtraukiamos užsieniečiams išduotos nacionalinės vizos).

Migracijos departamento duomenimis, darbo pagrindų leidimų laikinai gyventi Lietuvoje iki šių metų liepos 1 dienos iš viso buvo išduota 7,7 tūkst. Palyginimui, per tą patį laikotarpį pernai – 4,7 tūkst. Darbo pagrindu išduotų vizų šiemet jau per 12,4 tūkst. Pernai tokiu metu darbo vizų išduota per 7,2 tūkst., užpernai – apie 5 tūkst.

Tiek pernai, tiek šiemet didžioji dalis šių imigrantų – Ukrainos piliečiai. Iš 7,7 tūkst. – 5,1 tūkst. ukrainiečiai, 2 tūkst. baltarusiai.

Imigrantai atsiveža sovietinį mentalitetą

Seimo narė Aušra Maldeikienė kritiškai žiūri į šlovinamus statistikos skaičius. Parlamentarė didesnį imigrantų skaičių vadina cinišku ir atkreipia dėmesį, kad dalis grįžtančių lietuvių kaipmat vėl emigruoja.

„Statistika yra puikus dalykas. Bet žmonės, kurie teikia statistiką, tie, kurie ją ruošia ir platina, turi būti atsakingi. Lietuviai, kurie grįžta į Lietuvą, deja, dažnai grįžta susitvarkyti reikalų. Nes mūsų įstatymai leidžia grįžti, greitai, mikliai deklaruoti, kad atvykau, nueiti į darbo biržą, susitvarkyti savo sveiktos reikalus už mokesčių mokėtojų pinigus, o tada mikliai deklaruoti išvykimą ir išvažiuoti. Nesakau, kad tokių yra labai daug, bet tokių yra. Ir tai turi būti stabdoma“, – tv3.lt kalbėjo A. Maldeikienė.

REKLAMA

Aušra Maldeikienė (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Seimo narė taip pat mano, kad dauguma imigrantų – darbuotojai iš buvusių Sovietų Sąjungos šalių – atsiveža sovietinį mentalitetą.

„Mes turime naują masinį darbo jėgos įvežimą iš trečiųjų šalių. Pasakykime atviru tekstu – tos trečiosios šalys yra buvusios Sovietų Sąjungos valstybės. Dažniausiai vis dėlto įvežama korupcinio mentaliteto, pervargusi, dažnai patyčias patirianti darbo jėga. <...> Ką tai reiškia Lietuvos darbo rinkai? Ji ir toliau lieka įkalinta tokioje neapibrėžtoje situacijoje, kada iš tikrųjų nekalbama apie realias darbo rinkos problemas, o kamšomos skylės“, – prognozavo A. Maldeikienė.

Gyvenimas Lietuvoje gerėja

Parlamentarės požiūrį į trečiųjų šalių darbuotojus „Swedbank“ Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis laiko nepagarbiu, nes ne tik ukrainiečiai ir baltarusiai, bet ir patys lietuviai patyrė sovietų priespaudą.

„Iš karto turėti išankstinių nuostatų, kad čia atvyksta į kažkokią nusikalstamą veiką ar nelegalų darbą linkę darbuotojai, yra truputėlį nepagarbus požiūris į tuos žmones. Tai, kaip jie čia įsidarbins, priklauso nuo Lietuvos verslininkų, nuo to, kaip jie bus įdarbinami. Mes matome tendenciją pastaraisiais metais, kad šešėlis mažėja, nelegaliai dirbančių ir darbo užmokestį gaunančių žmonių yra vis mažiau. Kažin, ar imtųsi didesnės kompanijos rizikuoti ir įdarbinti nelegaliai“, – tv3.lt kalbėjo N. Mačiulis.

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis (nuotr. bendrovės)

Kalbėdamas apie lietuvių reemigraciją, ekonomistas siūlo vadovautis ne pastarųjų mėnesių, o pastarųjų metų tendencijomis.

„Du trečdaliai imigrantų yra lietuviai, kurie anksčiau išvyko iš Lietuvos, emigravo, o dabar, atsiradus galimybėms įsidarbinti, jie sugrįžta į Lietuvą. Jeigu žiūrėtume paskutinius penkerius metus, gana stabiliai didžioji dalis imigrantų yra lietuviai. Taip, pastaruoju metu daug imigruoja iš Ukrainos ir Baltarusijos. Bet negalime ignoruoti to fakto, kad didžioji dalis imigrantų yra grįžtantys lietuviai“, – teigė N. Mačiulis.

REKLAMA

Paklaustas, ar trečiųjų šalių darbo migrantai nekelia pavojaus uzurpuoti darbo rinką, ekonomistas pastebėjo, kad jie dažniausiai užima laisvas darbo vietas ir dar neprislopino darbo užmokesčio augimo.

„Mes nesugebame užpildyti rekordiškai didelio laisvų darbo vietų skaičiaus. Visuose sektoriuose trūksta darbuotojų. Labiausiai trūko statybų sektoriuje, todėl kilo statybų kainos, bet šiek tiek tą problemą išsprendė imigrantai. Trūko vilkikų vairuotojų, bet atvykę vairuotojai užpildė tas laisvas vietas. Jei pažiūrėtume Darbo biržoje į laisvas darbo vietas, tai visuose sektoriuose trūksta darbuotojų – ne tik programuotojų ar aukštąjį išsilavinimą turinčių, bet labai trūksta maitinimo įstaigose, padavėjų, virėjų, inžinierių“, – vardino N. Mačiulis.

Ar didėjanti imigracija – ženklas, kad gyvenimas Lietuvoje gerėja? Vienareikšmiškai taip, mano N. Mačiulis, sakydamas, kad puikiai matome darbo vietų kūrimo tempus bei augančias tarptautinių kompanijų investicijas, todėl atsiranda daugiau galimybių sugrįžti į Lietuvą.

Imigrantų sparčiai daugės

Lietuvos socialinių tyrimų centro vyresnysis mokslo darbuotojas Karolis Žibas mato daug dėl didėjančios imigracijos besidžiaugiančių žmonių, tačiau jis mano, kad džiaugtis dar per anksti.

„Reikia suprasti, kad didžioji dalis santykinio padidėjimo yra susijusi su laikina darbo imigracija. Jeigu stebėsime darbo imigracijos procesų istoriją Lietuvoje, tai matysime, kad darbo imigrantai yra tie, kurie pakviečiami pirmi dėl pigesnės darbo jėgos, bet ir patys pirmi, kurie „išvaromi“ iš šalies, kai prasideda ekonominiai pokyčiai. <...> Jokio ilgalaikio poveikio tokio pobūdžio imigracija neturi. Taip, trumpalaikėje perspektyvoje mes lyg ir matome, kad tai prisideda prie imigracijos dinamikos, bet ilgalaikėje perspektyvoje tai nieko neduoda“, – tv3.lt kalbėjo K. Žibas.

REKLAMA

Karolis Žibas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Vadinasi, darbo imigrantai senėjančios lietuvių visuomenės, kur netrukus ims trūksti mokesčių mokėtojų, problemų neišspręs.

„Dar 2007–2008 sakiau, kad, jei matysime, jog ekonomika keisis, grįšime prie tos pačios nulinės stadijos. Kai buvo ekonominė krizė, visi emigrantai išvažiavo. Tada po truputėlį vėl ekonomika atsigavo. O tada vėl matėme, kad imigracijos bumas didėja, nes viskas darome ne sisteminiu, bet ad hoc būdu. Ir Vyriausybė pradėjo galvoti apie kvotas“, – pastebėjo K. Žibas.

Maža to, šie imigrantai, nors ir padeda mums susitvarkyti su darbo rinkos iššūkiais ir balansuoti emigracijos pasekmes, anot K. Žibo, gyvena ir dirba tokiomis sąlygomis, kurios kartais primena modernią vergovę.

Paprašytas prognozuoti artimiausias imigracijos tendencijas Lietuvoje, K. Žibas sakė, kad, jei Vyriausybė neįves imigracijos kvotų, darbo imigrantų skaičius sparčiai augs ir net gali praaugti visų Lietuvoje gyvenančių užsieniečių skaičių (apie 40–45 tūkst.). Jo teigimu, jei tęsis ekonominis pakilimas, Lietuvoje galime sulaukti ir per 100 tūkst. užsienio darbuotojų.

Angelė
2018-08-11 11:11:53
Tikrai imigrantam Lietuva tik tarpinė stotelė
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
TEISUS 2018-08-13 12:27:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Viskas gerai su tais ukrainieciais.Lietuviu asiliuku juk isvyko apie 2mln, tai atvyks 5mln is UA ir bus gerai. Slava UKRAYNE.   ATSAKYTI
Varna 2018-08-12 11:44:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jau greit Lietuvoje lietuvių kalba girdima girdima reciau ir reciau, nereiks nei okupantu, pati valdžia priverčia lietuvius išvykti, o svetimšalius atvykti.    ATSAKYTI
LT 2018-08-11 21:52:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pigiau apsimoka svetimus prisiviliot negu savus-LIetuvos Respublikos seimas .....   ATSAKYTI
soso 2018-08-11 21:15:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Super po keleriu metu tie patys ukranieciai jau dirbs ES . O Ka darysi jus triperiai:)
   ATSAKYTI
Gintaras 2018-08-11 19:29:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kiek girdėjau, darbdaviams kompensuoja atlyginimo mokėjimą įdarbinus ukrainietį. Todėl apsimoka ir viešbučius įrengti, ir už išlaikymą mokėti, nes trims algos sumoka kaip vienam lietuviui, kitą dalį valstybė dengia. Tai kam tą lietuvį laikyti, ar kelti jam atlyginimą, jeigu jį atleidus už tą pačią sumą gauni tris darbuotojus iš ukrainos?! Čia atvira duobė lietuviams. Visų darbo vietų gal neužims, bet tikrai atlyginimo nekels vis brangstant pragyvenimui. O Ukrainoje kainos tokios, kad su 200€ jie mėnesį gali gyventi, todėl čia užsidirbti 600€ jiems yra visai neblogai, tuo labiau kai nekainuoja buto nuomos ir komunaliniai pas mus dirbantiems ukrainiečiams. Viską dengia darbdaviai, valstybė. O mums patiems kaip išgyventi?! Eilinį kartą aiškiai parodoma: esi lietuvis- esi niekas. Ir tai yra ne kažkur užsienyje, o Lietuvoje tarp savų. Dar sako, ginkime Tėvynę. Kad nėra tos Tėvynės. Lietuviai kaip kažkokiame konclageryje, o ne Tėvynėje.   ATSAKYTI
virginija 2018-08-11 15:33:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Kad ukrainiečiai atvyks į lietuvą nieko gero tai baisi tauta fašistai o lietuvei taip jau emigruoja o ukreiniečiai pigi darbo jėga tai baisu tikras lietuvių tautos genocidas kas už tai stovi dar teks suzinoti o laikas sustatys viską arba ne vys karas.   ATSAKYTI
nu gi 2018-08-12 09:22:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
tu gal issiblaivyk, genocido auk.   ATSAKYTI
Aldona 2018-08-11 13:23:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Šito buvo tikimasi. Darbo rinka visus išgujo. Keli šimtai į vieną vietą. Pirmiausia reikia sulaikyti griovimą ir naikinimą. Galbūt Adamkus dabar stipriausias ir gali padėti į vietą kariuomenę, prokuratūrą, valdymo įstaigas, bankus, universitetus. Gaila nuskriaustų europiečių. Visi nori gyventi pagal savo papročius ir tradicijas. Reikia pargrąžinti Putiną, nes jis blogai vadovauja. Diplomatai neturi kištis į svetimų žmonių reikalus.    ATSAKYTI
jo 2018-08-11 13:15:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
musu laukia SODRA garbingai rankas istiesus , duokit mums pinigu . uz dyka uz nieka moket reikia . kazin ar patys moka pinigus uz nesuteiktas paslaugas ?    ATSAKYTI
2018-08-11 12:22:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kiek neigiamos nuomonės.. Jei taip dirbtume kaip išvažiavę, tai tiek pat gautume ir Lietuvoje. Nesakau nieko, valstybės tarnautojai labai atsilikę nuo užsienio šalių, daug yra tarybinio mastimo. Kažkodėl įsivaizduoja, kad jiems reikia lenktis. Bet tikiu, šitie ismirs, tai keisis Lietuva.    ATSAKYTI
Tik tiek 2018-08-11 14:13:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Čia jokios neigiamos nuomonės o realybė. Dirbdamas 8val i diena gaunu tikrai normalią algą kurios Lietuvoje ne gaučiau dirbdamas 12val. Viršvalandžius moka kitokiu įkainiu jeigu prašo kad padirbti. Ir Lt dar joja ant tavęs. Dirbau žinau, kalbu iš patirties. Tad nereikia sakyti dirbkite ir uždirbsite.    ATSAKYTI
virga 2018-08-12 13:17:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kvaile tu dirbu as uzsienyje ir zinau viska ,o tu neskaityk is debesu ,Tin giniams visur blogai ,gal tu prie ju    ATSAKYTI
emigrantas busimas 2018-08-11 11:57:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Žmonės teisingai darot emirgruokit visi,kiek galima kentėti šitoj europos nigerijoj,situacija eina tik blogyn ir blogyn,ši šalis neveltuj yra vadinama bananų valstybė
Visą straipsnį galite rasti https://www.tv3.lt/naujiena/lietuva/970174/augancios-imigracijos-mirazas-lietuva-is-duobes-traukia-ne-griztantys-lietuviai   ATSAKYTI
Lietuve 2018-08-11 11:41:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Duokit padorius atlyginimus ir grysiu jau rytoj ir vaikus atsivesiu durbsiu kaip arklys tik mokekit atitinkamai .
Sakot gryzta lietuvaiciai uz mokesciu moketoju pinigus sveikatos tvarkytus ? Nejuokinkit ar galima Lietuvoj uz dyka pas gydytoja nueit ? Jei ir einam tai visur uz savo atsiveztus pinigus.Kas kaltas kad kitos valstybes mus sutinka geriau nei gimtine? Kas kaltas kad mus kitur vertina gerbia ir gyvenam kaip pilnaverciai zmones? Manau dauguma isvyko is Lietuvos tikrai ne is gero gyvenimo.O dabar taip ir bus privaziuos visokio plauko i ta Lietuvele ir nieko gero ten nebus dar ilgai ,o deja ....   ATSAKYTI
Romas 2018-08-11 11:33:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nedaro nieko kad tautiečius susigražint o laukia išskėstomis rankomis ukrainiečių ir bulbašu ir tikisi kad, jie pakels lietuvos ekonomika kažkoks absurdas trūksta žodžių.seime vieni avigalviai   ATSAKYTI
nuomonė 2018-08-11 11:22:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
o kokio mentaliteto musų kaimuose zmones ir miestuose likę....kokie išvykę į uzsienį?
Jei renka i valdzia žmogų kuris neatsako uz nieką ,o daro ką nori ..tai ir taip aišku...   ATSAKYTI
Romas 2018-08-11 11:18:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Idiotų valstybė   ATSAKYTI
Vat 2018-08-11 17:48:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai ko gyveni toi idiotu valstybej    ATSAKYTI
Angelė 2018-08-11 11:11:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tikrai imigrantam Lietuva tik tarpinė stotelė   ATSAKYTI
Kotryna. 2018-08-11 11:08:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Paskaitai ir nuomone tokia : ,,pilsto ta vandeneli is tuscio i kiaura ', o jus zmogeliai tikekit. . . . Lietuva gali isgelbeti tik pacios valdzios korupcijos sutramdymas. Bet to nebus, manau dar labai,labai daug metu.Lietuvoje tiek auksciausioji valdzia,tiek imoniu,istaigu valdzia nedirba del visos lietuvos zmoniu labo.Ziurima tik savo rato interesai. Blogai kartu ir skaudu.Gauni 600 euru i men.,o virsininkas dar troksta,kad ir su raudona kepure pries ji nusilenktum.Nors pelno atnesi jam 10 kart daugiau. . . .   ATSAKYTI
Valio, draugai 2018-08-11 11:07:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Dabar lauksim kada ukrainiečių kalba bus paskelbta valstybine Lietuvos kalba.
Tokiais tempais, tokia realybė visai ne už kalnų.
O atėjus krizei. Mūsų šaunieji verslininkai pirmiausia atleis savus. Kaip neatitinkančius reikalavimų. O pigesni ukrainiečiai liks kur buvę.
Sveikinu. Lietuva - Ukrainos kolonija.    ATSAKYTI
Broniu 2018-08-11 10:57:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Vo ce tai tikras melas nekas nesirose grusyi dirpti uz kapeikas lenkti letuvos bossam    ATSAKYTI
Lina 2018-08-11 11:08:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Dieve, o jau užsieniuose tokie beraščiai savo senus tėvus ir mažamečius mums išlaikyti palikę, kad reikalingi.Senatvėj sveikatą svetur palikę ten ir sirkit, mirkit
Bet ne, grūsitēs į tėvynę, mat- lietuviais esame mes gimę,lietuviais turim ir numirt.A ne taip sakant...   ATSAKYTI
Linai 2018-08-11 21:15:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tamstos zinios pasenusios. Taip buvo emigracijai prasidejus. 20metu vis kartoji ta pacia fraze. Dabar vaikus palieka seneliams ar giminems (ir tikrai ne tau, svetimai bobai) tie ,kurie vaziuoja padirbti keliems menesiams ir vel gryzta Lietuvon, ir tie, kurie vaziuoja visam, vaikus pasiima isikure kitoj saly. Tevai dazniausiai lieka Lietuvoj todel, kad bijo svetimos vietos, kalbos barjeras. Seni zmones turi isitikinima,kad mirs savoj saly ,tarp savu. Nors tie savi jau beveik visi isvazineje. Taip kad keiskit plokstele, nes nieko apie emigracija neismanot.    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Rita Tamašunienė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pirmadienį Lietuvos ir Lenkijos vidaus reikalų ministrai pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo vidaus reikalų srityje.  Memorandume numatomas Lietuvos ir Lenkijos ...
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)
Antrajai kadencijai perrinktas Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda Lietuvą laiko strategine partnere, o šalies vadovą Gitaną Nausėdą –  asmeniniu sąjungininku, sako ...
Iki šiol narpliojama ant bėgių žuvusio dvimečio tragedija: ieško, kas kaltas (nuotr. stop kadras)
Policija iki šiol narplioja ant bėgių žuvusio dvimečio berniuko tragedijos Kuršėnuose aplinkybes. Ar nelaimę lėmė vaiką prižiūrėjusių artimųjų neatidumas ar įvykis tiesiog ...
Kuršių Nerijos pusdienis be elektros: poilsiautojų diena virto košmaru, o verslininkai skaičiuoja nuostolius (nuotr. stop kadras)
Be elektros likusi Kuršių Nerija kai kuriems poilsiautojams šią atostogų dieną pavertė košmaru. Vietos verslininkai ne ką laimingesni – dalis jų skaičiuoja nuostolius, nes savo ...
Nausėda iškėlė sąlygas Baltarusijai dėl Astravo: jei norės rezervinės elektros – mokės milijonus (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda perspėja baltarusius, kad skubotas Astravo atominės elektrinės paleidimas kels pavojų visam regionui. Kartu jis perspėja Baltarusijos valdininkus, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų