Įvedus privalomą kaukių ar kitų veido apsaugos priemonių dėvėjimą viešose vietose specialistai suskubo pabrėžti, kad naudos tai atneš tik tuomet, jei šios priemonės bus tinkamai nešiojamos.

Medicininė kaukė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Medicininė kaukė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Dažniausias veido apsaugos dėvėjimo klaidas portalui tv3.lt įvardijusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė pabrėžė, kad jau spėjo pastebėti ne vieną tokį atvejį, kai tai daroma netinkamai.

Ji pabrėžė, kad kiekvienam būtina įsidėmėti pagrindines kaukių dėvėjimo taisykles, mat kitu atveju ši priemonė ne tik nebus efektyvi, bet ir gali atnešti daugiau žalos nei naudos.

Tik švariomis rankomis

„Kaukė, kaip ir bet kokio kito apsaugos lygio priemonė, savaime nesuteikia absoliučios apsaugos ir savo efektyvumo lygį pasiekia tik tinkamai dėvima. Laukiamas rezultatas čia gali būti 30–50 proc. apsauga, jei kalbėtume apie medžiagines kaukes, siekti iki 80 proc., jei kalbame apie chirurginę  kaukę“, – sakė R. Lingienė.

Jos teigimu, į ką galima būtų pirmiausia atkreipti dėmesį – žmonės neįsisąmonina, kad kaukę nusiimti ir užsidėti reikia labai švariomis rankomis. 

REKLAMA

„Jeigu ją nusiimame kažkur viešoje vietoje, prieš tą darant rankas būtinai reikėtų dezinfekuoti  – pasinaudoti viešoje vietoje esančiu ar su savimi turimu dezinfekantu. Kita dalykas, ką tikrai pastebiu, kad žmonės važiuoja mašinose be kaukės, nors, reikia manyti, vėliau kažkur eis į parduotuvę ar kitą vietą, kur tos kaukės reikės.

Rolanda Lingienė

Rolanda Lingienė

Tai yra didžiausia klaida, nes bet kokią kaukę reikėtų dėtis matant save, t. y. geriausia tą daryti prieš veidrodį. Pirmiausia reikia neliesti vidinio paviršiaus, gerai užkabinti raištelius už ausų. Labai svarbu, kad pro  kaukę nepraeitų oras, tai reiškia, kad vielutė turi būti gerai išlankstyta pagal veido formą", – kalbėjo R. Lingienė. 

Jos pastebėjimu, daugeliu atvejų matoma, kad tiek kaukė, tiek respiratorius yra užsidedamas neteisingai.

„Respiratoriai dažnai yra tvirtinami ne už ausų, o per galvą, tai jie negali būti viename lygyje – vieni raištukai turi būti žemiau ausų, kiti – aukščiau. Taip pat reikia pasireguliuoti raištukų ilgį – čia kalbu apie filtracines kaukes arba respiratorius. Tai vėlgi svarbu, kad jos būtų pritaikytos prie veido", – pabrėžė pašnekovė.

Kaip patikrinti, ar kaukė gerai užsidėta?

Specialistės aiškinimu, sandarumas gali būti patikrinamas keliais būdais – viskas priklauso nuo to, kokia veido apsaugos priemonė naudojama. 

„Jei naudojama medicininė kaukė, išpučiant orą turėtų nerasoti akiniai arba pro skruostus nepraeiti oras, kaukė išsipūsti. Jei naudojamas respiratorius be filtro, tai, priešingai, reikia įtraukti orą ir respiratorius turi įdubti. Tokiu atveju oras niekur nepraeina.

REKLAMA

Jei respiratorius yra su filtru, tuomet reikia viena ranka uždengti filtrą ir išpūsti respiratorių. Jei jis išsipučia, vadinasi, viskas yra gerai", – sakė pašnekovė. 

Negalima daryti pertraukų

R. Lingienės pastebėjimu, nesant pakankamai priemonių ar joms esant gana brangioms žmonės stengiasi taupyti ir daryti pertraukas – pasikabina jas po smakru ar pakelia ant kaktos. Kiti taip elgiasi skųsdamiesi, kad jiems sunku kvėpuoti.

„Taip elgtis jokiu būdu nereikėtų. Užsidėjus kaukę ją geriausia būtų pamiršti. Taip pat norisi pabrėžti, kad reikėtų naudoti adekvačias situacijai apsaugos priemones, t. y. žmonėms, nedirbantiems šalia COVID-19 infekcijos užkrato, neatliekantiems tam tikrų procedūrų, nereikia viešoje erdvėje dėvėti respiratorių. Jie šiaip yra brangūs ir skirti naudoti vienai pamainai. Taigi užsidėjus jie neturėtų būti nuimami 8 val., jų neišeina naudoti su pertraukomis", – kalbėjo NVSC specialistė. 

Toliau ji atkreipė dėmesį, kad ypač svarbu laiku pasikeisti medicininę kaukę. 

„Jei gamintojas nenurodo kitaip ir kaukė nėra sudrėkusi, ją rekomenduojama keisti kas 2–4 val. Taip nesielgiant gali būti daugiau žalos nei naudos. Sudrėkusią kaukę nusiimti yra būtina", – sakė ji.

Epidemiologė Galina Zagrebnevienė (nuotr. stopkadras)

Epidemiologė Galina Zagrebnevienė (nuotr. stopkadras)

Savo ruožtu Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologijos skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė yra pastebėjusi, kad nors virusai ne žmogaus organizme nesidaugina, ant kaukės kaupiasi kiti teršalai.  

REKLAMA

„Tie virusai, kurie jau pateko ant kaukės, jų tiek ten ir bus. Tik laikui bėgant, kuo ilgiau ją užterštoje aplinkoje dėvime, ant kaukės gali nukristi daugiau viruso dalelių. Tokiu atveju, virusų didėjantis skaičius didina užsikrėtimo ir viruso praėjimą pro barjerą ir patekimą į kvėpavimo takus riziką“, – aiškino G. Zagrebnevienė.

Kaip tinkamai nusiimti  

R. Lingienė pabrėžė, kad ne mažiau svarbi yra ir kaukės nusiėmimo procedūra.

„Ją nusiimti būtinai reikia laikant už raištukų – nuplėšti (jei respiratorius) ar nuimti neliečiant nei kaukės išorės, nei vidaus, nes jis būna užterštas mūsų teršalais, o išorė – išorės, taip pat kietosiomis dalelėmis ir pan.  

Tokią kaukę reikėtų įdėti į polietileninį maišelį ir bent parą ar kelias palaikyti kur balkone, kad tikrai būtume tikri, jog neliko mikroorganizmų ir su buitinėmis atliekomis kas kitas negautų taršos. Kinijoje gi buvo tokių atvejų, kai buvo užsikrėsta tokiu būdu", – sakė specialistė.

Medžiaginių kaukių priežiūra

Kartu ji atkreipė dėmesį į daugkartinių kaukių priežiūrą.

„Įvairiais būdais kaukes plauti, dezinfekuoti, virinti ir pakartotinai naudoti galima tik tada, kai gamintojas tai rekomenduoja. Tokią priemonę būtina išskalbti ne mažiau kaip 75 laipsnių temperatūros vandeniu 25–30 min., išlyginti, jei leidžia gamintojas. Jei kaukė medžiaginė, galima ją pavirinti", – aiškino R. Lingienė. 

ULAC specialistės G. Zagrebnevienės pastebėjimu, kol kas nėra tyrimų ir duomenų, kiek tokio pobūdžio kaukės apsaugo.

REKLAMA

Koronavirusas plinta

Koronavirusas plinta

„Nėra aišku, kiek tų lašelių sulaiko medžiaginė kaukė. Nemanau, kad tokie duomenys kada galėtų būti paskelbti, kadangi vis dėlto yra sertifikuotos pagal standartą pagamintos medicininės kaukės. O gyvenant 21 amžiuje dėvima tai, kas rekomenduojama ir įrodyta mokslo", – informavo ji.

R. Lingienės teigimu, jau geriau naudoti tokią daugkartinio naudoti priemonę nei jokios.

„Medžiaginėms kaukėms ir kitoms panašioms saugumą didinančiomis priemonėms negali būti mokslu grįstų įrodymų ir nebus, nes jas naudojame dar kelis mėnesius. Tačiau tai yra geriau negu jokios kaukės. Bet jei ji yra daugkartinio naudojimo, turi būti tinkamai prižiūrėta, tinkamai dezinfekuojama, plaunama. Kaukei sudrėkus būtina ją nusiimti", – akcentavo ji.

  

Aa
2020-04-24 11:07:33
Lietuvelej kaukes nešiojamos tik dėl policijos
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Priveligijuoti?.. 2020-04-29 17:45:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Policijos komisarui tik papeikimas jei nedėvėjo kaukės o Lietuviam paprastiems ne policininkam kaip premjieras bauda net už tai jei neteisingai dėvį. Gražų kai keliukai tiesiami ir viskas su privilegijomis   ATSAKYTI
??????? 2020-04-29 17:42:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jo lietuviai žiopli tik jų išrinktieji protingi todėl reikia psichijatro ministro ir pravęst pamokėlęs o kas neklauso ta policijai ir jokių ceremonijų   ATSAKYTI
Pykina 2020-04-27 17:24:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš kol nueinu su kauke iki parduotuvės,tai dustu,žiopčioju vos ne iki apsivėmimo.Tai galiu kaukę dar šiaip netaip nešiot žemiau nosies.Gal dusina kad turiu astmą.Baisu jei reiks dar ilgai ją nešiot.   ATSAKYTI
Anas, 2020-04-27 16:14:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Po.musio.ir.Kulku.nereikia.   ATSAKYTI
baba 2020-04-26 19:56:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
as vienkartine deviu jau ketvirta savaite...   ATSAKYTI
Laukiu 2020-04-26 10:32:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kada gi baigsis tas kaukių balius? Kada kvailiai nustos nešti pelnus visokio plauko spekuliantams?   ATSAKYTI
Šposai 2020-04-26 08:57:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visi kariškiai naudoja kaklajuostes. Norite pasakyti kiekvieną dieną jas keičia naujomis? Netikiu.   ATSAKYTI
Blinda 2020-04-26 07:39:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Istatimu leidejams yra pasiulimas ,užsidekit kibirus ant galvos apsaugosit savo galvas nuo kvailu minčiu   ATSAKYTI
Blinda 2020-04-26 07:39:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Istatimu leidejams yra pasiulimas ,užsidekit kibirus ant galvos apsaugosit savo galvas nuo kvailu minčiu   ATSAKYTI
Juk 2020-04-25 21:24:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Plauciams reikia deguonies, o ne dusintis su kaukemis iki galvos spengimo   ATSAKYTI
Sako 2020-04-25 21:21:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sergant plauciu ligomis, reikia daugiau deguonies. O su kauke dusinames, ilgiau pabuvus net galva spengia. Tai kazi kiek tas dusinames su kaukemis padeda?    ATSAKYTI
Saule 2020-04-25 21:00:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Savo žmonėm padalinkit kaukių tonom vežat , kai kas iš mūsų valdžios tiesiai šviesiai sakė , kad Ukrainai duos. Še boba tau ir devintinės ... Kitose šalyse darmais žmonėm dalina , o mus rinkliavom ( baudom)   ATSAKYTI
Uf 2020-04-25 20:28:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaukės reikia keisti keisti ir keisti!Taip tą visi žino,bet miela ponia ar žinai kiek tai kainuoja?Visi mes labai protingi,bet iš kur imti tiek pinigų,jei kaukės kainuoja beveik dešimt kartų daugiau nei prieš pandemija.Kazkas kraunasi turtus,o iš vargšų nori paskutines kelnes atimti.Siuksles!   ATSAKYTI
2020-04-25 17:29:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sisukiškit į š....s tas savo kaukes, nepezėję nesąmonių.   ATSAKYTI
Linalina 2020-04-25 16:00:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As turiu bronchine astma ir man truksta oro su kaukemis.Ka tokiu atveju daryti!?   ATSAKYTI
Irena 2020-04-25 15:24:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-20
Visas pasaulis nesioja kaukes ir nepavojinga o mums yra pavojinga ? Ar ne perdaug jau mes nusišnekam ?    ATSAKYTI
2020-04-25 13:47:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Mento gabalas su verygdebiliu visišką mastyt nesugeba, todėl viską "tvarko" tik draudimais, kurie yra neadekvatūs. Nepamiršite to per ateinančius rinkimus. Lietuvai tokių nevykėlis nereikia.    ATSAKYTI
Sprendimas 2020-04-25 14:37:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
ponas "aš" geriau pasiūlytum, kaip reikia tvarkyti šį reikalą, o ne kritikuotų. Kritikuoti visi moka ir vis ko nors nepatenkinti. Siūlykit geresnius sprendimus  
Laima 2020-04-25 13:38:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Įstatymo tokio nėra dėl kaukių nešiojimo. Nešiojamos tik dėl nurodytu baudų. O cua vėl įdomumas prasideda nuo kada įstatymas susikukavo su policija ir ksip dalinasi baudas?    ATSAKYTI
Mama 2020-04-25 12:35:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As sergu asma. O ypac siuo metu paumejusi. Ir kaip su tom kaukem reik vaiksciot,neimankma man isbuti,o tuo labiau reikalavimas yra darbe. O sefai dar ir grasina kad kaip nusiemu kauke iskvies policija. Susimokesi bauda. Tegu musu valdininkai atsizvelgia i tokias sutuacijas. O ne pareigunam leisti bausti uz nedevejima kaukes.    ATSAKYTI
Klaipėdietė 2020-04-25 21:06:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
MAMAI, jūs esate rizikos grupėje ir jūs turite karantinuotis namie. Bent jau iki gegužės 11dienos. Kvėpuokite namie ramiai be kaukės!  
Dzoshua 2020-04-25 07:16:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Respiratoriu be filtro NEBUNA!
Cia jau arba medike nusikalbejo, arba nemoksos rasytojai nusirase.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Darbuotojas (nuotr. stop kadras)
Profesinės sąjungos reikalauja didinti minimalią algą. Ir jau nebe 20, o 50 eurų. Esą kelti algas uždirbantiems mažiausiai būtina, nes ne tik nesustodamos kyla kainos, bet ir ...
Štai taip apsirengę medikai dirba paskutiniu metu. Visa apsauginė apranga gerokai apriboja mediką – dažnai darbams vos įpusėjus jau ima trūkti oro, o laiko atokvėpiui rasti pavyksta toli gražu ne visuomet (asm. archyvo.nuotr.)
Ligoninė – tokia įstaiga, į kurią iš esmės patekti nenori niekas, o gydytojų kai kurie net bijosi. Tačiau pablogėjus sveikatai ir ligoninė, ir tas nejaukus baltas gydytojo ...
Mindaugo karūnavimo minėjimo diena (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuva mini valstybės dieną – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnaciją. Kiekviename mieste švenčia tūkstančiai šalies gyventojų. Sostinėje, Daukanto aikštėje šalia Prezidentūros ...
Trispalvė Televizijos bokšte Vygintas Skaraitis/Fotobankas
BNS pateikia svarbiausių pirmadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą: Viruso plitimas. Lietuvoje per parą patvirtinti penki nauji koronaviruso atvejai, visi jie ...
Šnipiškės (nuotr. stop kadras)
XXI-ojo amžiaus Vilnius – žaliuojantis ir žalias su daugybe parkų ir miškų vidury miesto, nemokamas elektromobiliams, draugiškas dviratininkams, pilnas modernių idėjų, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų