Kol neatsakyta į klausimą, įvyks valstybiniai brandos egzaminai ar vis tik bus priimtas sprendimas juos nukelti, iki balandžio vidurio abiturientai priversti laukti su nerimu. Pedagogų ir švietimo specialistų nuomonė šiuo klausimu išsiskiria – vieni mato galimybę vietoj egzaminų abiturientus vertinti pagal jų metinius pažymius, kiti sako, kad be brandos egzaminų grius abiturientų likimas. 

Abiturientai po valstybinio matematikos brandos egzamino (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Abiturientai po valstybinio matematikos brandos egzamino (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ieškos sprendimų, kaip šiemet elgtis dėl valstybinių brados egzaminų. Tiesa, pats švietimo ministras neskuba teigti, kad egzaminai tikrai bus nukelti ir sako, kad šiam klausimui spręsti yra daugiau galimybių.

„Mes kol kas tik atidėjome egzaminų sesiją tam laikotarpiui, kurį matome, tikėdamiesi, kad karantinas baigsis iki birželio mėnesio. Jeigu karantinas nesibaigtų birželio mėnesį, yra kiti variantai“, – žurnalistams Vyriausybėje anksčiau švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Reikia sprendimų abiturientų naudai

Priklausomai nuo to, kiek Lietuvoje tęsis karantinas ir kada išvysime koronaviruso piką, egzaminų sesija gali būti nukelta ir į birželį, bet dėl egzaminų būtina tartis, mano Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos (LMVA) prezidentas, Kauno KTU inžinerijos licėjaus direktorius dr. Dainius Žvirdauskas.

REKLAMA

„Yra įvairūs svarstymai, kad egzaminų nevykdytų, kad vertintų dvejų paskutinių metų vidurkius, įvairiausių tų variantų. Manau, kad sprendimas turėtų būti labai mobilus, priklausomai nuo ligos eigos, nuo karantino. Gal po savaitės sužinosime, kad ir gydyti galima kaip nors tą ligą, nes kiekvieną dieną įvairiausios naujienos.

Manau, kad reikėtų svarstyti įvairius variantus. Bet aš laikausi tos nuomonės, kad reikėtų spręsti abituriento naudai, galbūt vertinti pagal vidurkius. Čia turėtų susėsti daug žmonių, ekspertų ir nuspręsti, kaip padaryti“, – tv3.lt kalbėjo D. Žvirdauskas.

Dainius Žvirdauskas

Dainius Žvirdauskas

Jo manymu, jei karantinas baigsis gegužės pabaigoje, tuomet reiktų pratęsti egzaminų sesiją ir suteikti abiturientams galimybę su mokytojais dar pabendrauti gyvai.

„Turėtų būtų egzaminų sesijai pratęstas laikas, reikėtų svarstyti kiek, ir palikti abiturientams, kad jie turėtų galimybę su mokytojais pabendrauti kontaktiniu būdu, ne vien nuotoliniu būdu. <...> Jeigu virusas būtų suvaldytas per 2–3 mėnesius, tada tikrai stojimo terminus reikėtų atidėti. Abiturientams bet kokiu atveju trūksta ir trūks kontakto su dėstančiu mokytoju“, – svarstė mokyklos direktorius.

D. Žvirdauskas atkreipia dėmesį, kad nuo kovo 30 d. įvestas nuotolinis mokymas Lietuvoje vykdomas netolygiai, todėl dalis abiturientų gali nukentėti.

„Situacija, įgyvendinant nuotolinį ugdymą, nėra vienoda regionuose. Kiek žinau, didmiesčiuose vyksta jis šiek tiek sklandžiau, regionuose dar tik įsibėgėja. Manau, bet kuriuo atveju reikėtų spręsti taip, kad būtų geriau abiturientui“, – teigė LMVA prezidentas.

REKLAMA

Tiesa, kaip pastebi D. Žvirdauskas, atšaukus valstybinius egzaminus ir abiturientus vertinant pagal pažymių vidurkius, nukentės pernai mokyklas baigę asmenys.

„Jeigu šiais metais neorganizuojami egzaminai ir praeitų metų abiturientai, kurie nestojo į aukštąsias mokyklas, norėtų stoti šiemet, tai kaip čia yra su lygiomis galimybėmis? Klausimų šitoje vietoj daugiau nei atsakymų“, – sakė D. Žvirdauskas.

Atšaukti egzaminus – nuskriausti abiturientus

Tuo metu Žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas sako manantis, kad brandos egzaminai šiemet vis dėlto įvyks, antraip abiturientai nukentėtų.

„Yra tokių ženklų, kad neketinama jų atšaukti, tik nukelti. Jeigu jie nevyks, tai šitai laidai bus pakenkta stojamųjų požiūriu. Suprantu, kad jaunimas dabar yra suskilę į dvi skirtingas grupes. Tie, kurie nelabai mokėsi, nelabai siejo savo ateitį su mokslais, buvo nemotyvuoti ir abejingi, tai jie nenori brandos egzaminų ir per visur skelbia, kad jų nereikia ir ateityje išvis nebereikia. 

O tie, kurie mokėsi gerose mokyklose, tie, kurie intensyviai mokėsi ir tebesimoko, jiems tai būtų kažkokia nesuvokiama skriauda. Jie negalėtų nei įstoti, išsivartytų visas švietimas, visi stojamieji. Iš tiesų pažangūs mokiniai nukentėtų, neįstotų į savo svajonių profesijas, o įstotų tie, kurie turėjo metinius gerus įvertinimus“, – tv3.lt kalbėjo G. Sarafinas.

Gintaras Sarafinas

Gintaras Sarafinas

Jis skeptiškai vertina idėją, atšaukus brandos egzaminus, stojimą į aukštąsias mokyklas vertinti pagal abiturientų pažymių vidurkius, nes šie nebūtinai atitinka realybę.

REKLAMA

„Mes gi žinome, tyrimai yra atlikti Lietuvoje, kad pažymiai stulbinamai neatitinka metinių rezultatų nuo brandos egzaminų, ypač tiksliųjų dalykų – matematikos, informatikos, fizikos ir chemijos. Gerose mokyklose, pavyzdžiui, atvirkščiai – metinius mokiniai turi prastus, o egzaminus išlaiko geriau“, – pastebėjo žurnalo redaktorius.

Anot G. Sarafino, turime dar gerus du mėnesius sugalvoti, kaip galima vykdyti valstybinius brandos egzaminus jų neatšaukiant, kad „vaikams nesugriūtų visi vienuolika metų iki tol buvusių rezultatų, nes dvylikta klasė yra lemtingas slenkstis“.

Ar pavyks pasiruošti?

Jei egzaminai šiemet vis dėlto įvyks, opus klausimas, ar abiturientams, kurie šiuo metu mokosi nuotoliniu būdu, pavyks pasiruošti taip gerai, kaip normaliomis aplinkybėmis. G. Sarafinas teigia, kad viskas priklauso nuo pačių moksleivių nusiteikimo.

„Yra tie, kurie į mokyklą ėjo pavalgyti, pažaisti, papramogauti, atsipūsti, megzti socialinių kontaktų ir maloniai leisti laiką, tai jų pasiruošimas brandos egzaminams suprastės. Jau aišku, kad rezultatai šiemet bus prastesni negu pernai visose klasių grupėse.

Bet tie vaikai, kurie mokosi sau, o ne kitiems, tai jie galimybes, ypač gimnazistai, turi labai geras, nes jiems niekas netrukdo, netrukdo nemotyvuoti klasiokai, triukšmas, jie gali susitelkti į tas disciplinas, kurios jiems yra įdomios“, – sakė G. Sarafinas.

Abiturientai po valstybinio istorijos brandos egzamino

Abiturientai po valstybinio istorijos brandos egzamino

Tačiau jis atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje mokymo kokybę žemyn traukia prasčiausiai besimokantys moksleiviai, kuriems pedagogai nebūtinai sugebės užtikrinti reikiamą pagalbą nuotoliniu būdu.

REKLAMA

„Šitiems žmonėms labiausiai reikia gyvenime mokytojų konsultacijų individualių. Tai šitas dalykas susilpnės, nes mokytojas negali dabar nuotoliniu būdu skirti tiek laiko, kiek galėdavo skirti per pamoką ar po pamokų. Tai šitie dirvonai tampa mažiau dirbami“, – prognozavo G. Sarafinas.

Sprendžia egzaminų likimą

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija subūrė planavimo grupę spręsti brandos egzaminų ir priėmimo į studijas klausimus. Grupė parengs alternatyvas šiems klausimams, jei karantinas būtų pratęsiamas ilgesniam laikotarpiui. Siūlymus ketinama pateikti ne vėliau nei balandžio 17 dieną.

„Pirmajame planavimo grupės posėdyje svarstyta, kad valstybinių brandos egzaminų atsisakyti nereikėtų, o karantinui užsitęsus būtų siūloma keisti jų vykdymo laikus. Dėl konkrečių terminų ir būdų, kaip būtų laikomi egzaminai, spręsime kituose posėdžiuose“, – sako planavimo grupės pirmininkas švietimo, mokslo ir sporto viceministras profesorius Valdemaras Razumas.    

Šiuo metu dėl karantino mokymasis vyksta nuotoliniu būdu. Jau parengtas tvarkaraštis, kaip būtų galima organizuoti brandos egzaminus nuo birželio 1 d., taip pat nuo birželio 22 d., jei egzaminų pagal dabartinį tvarkaraštį gegužę nebūtų galima vykdyti. 

Oi
2020-04-06 08:11:23
Kaip tik pavasaris taip problemos su abiturientų egzaminais, 30 metų tas pats. Ar virusas ar ne virusas. Sūnus laikė prieš 14 metu buvo problema kad daug kas nusirase, lietuvių kalbos egzaminą laikė 3 kartus, dabar virusas ir vėl nesąmones. Jūs viena kartą susitarkite ir tada viešai skelbkite
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Algis 2020-04-12 10:30:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip vaikams mokytis, jeigu mokytojai nemoka naudotis internetu ir išmaniosiomis programom...   ATSAKYTI
Mokinė 2020-04-07 17:06:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tikiuosi, kad daugelis supranta, kad Lietuvos mokyklų lygis nėra vienodas. Esu girdėjusi ir variantų, kai dešimtukai rašomi vien už tai, kad mokinys pasirodo mokykloje. Tad pagalvokit, kokia kompanija susirinks aukštosiose mokyklose ir kaip nuo to nukentės motyvuoti mokiniai.   ATSAKYTI
Violeta 2020-04-07 14:19:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš aišku nesu prieš tokį egzamino pavidalą - imant paskutinius pažymių vidurkius. Tačiau prisipažinkime, tie vidurkiai visada bus geresni nei egzamino pažymiai. Čia yra šiek tiek nesąžiningumo buvusių abiturientų atžvilgiu. Jie nervindamiesi ruošiesi egzaminams ir netgi turėdami gerus pažymių vidurkius, egzaminą išlaikė prasčiau. Ir tie abiturientai dėl to gal ir negalėjo įstoti į geresnę mokyklą. Dabar bus kitaip, daug kas galės įstoti į geresnę ir valstybės finansuojamą vietą. Manau šiuo atveju egzaminai galėtų bent internetu vykti. Aišku ne oraliniu pavidalu, bet bent rašuomuoju.   ATSAKYTI
Mama 2020-04-07 12:38:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Klausimas ar G. Sarafinas įsivaizduoja kaip šiuo metu mokosi 12-okai? Praktiškai šiuo metu mano vaikas mokosi ne nuotoliniu būdu, o savarankiškai. Vaikas mokosi gerai ir tikrai svajojo (taip taip SVAJOJO) studijuoti Lietuvoje (pradėjome abejoti ar tikrai?). Niekada nebuvo tinginys ir siekė gerų rezultatų, mokosi geroje ir tikrai mūsų mieste stipria laikomoje gimnazijoje. Mokytojai šiuo metu dirba ypač sunkiai, bet ne visi.... Pvz. vietoj to, kad vaikas ruoštųsi anglų kalbos ar matematikos egzaminui, jis daro krūvą chemijos užduočių, nors chemijos egzamino net nelaikys. O matematikos mokytoja visiškai nesigilina į egzamino programą ir dėsto primityviai, vaikas nesupranta net elementarių uždavinių. Apie kokį vaiko pasiruošimą galima kalbėti, jei anglų kalbos mokytoja atsiunčia žinutę su nuoroda peržiūrėti filmuką ir kažką parašyti. Atgalinio ryšio jokio. Baisu darosi. Nors sakysite, kad 12 klasėje vaikai jau suaugę, bet jiems reikia pagalbos. Kam tada išvis reikalingos mokyklos? Mokytojai? Gi vaikai gali savarankiškai pasiruošti egzaminui?! Nieko įžeisti nenoriu. Pasikartosiu, mokytojai dabar dirba ypatingai daug ir neskaičiuoja valandų, bet tikrai ne visi. Man gaila visų dvyliktokų, nes neapsispręsdami dėl egzaminų ir nuleisdami atsakomybę tik ant vaikų svarbūs valdžios atstovai nulemia jų ateitį. O ji yra jokia. Vaikai visai pasimetę... tėvai taip pat... Ačiū visiems atsakingai dirbantiems mokytojams.   ATSAKYTI
GGG 2020-04-07 01:01:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atšaukit tuos egzaminus dėl
Dievo meilės! O teisė į sveiką aplinką bus užtikrinta egzaminų metu? Jei apie lygias galimybes kalbama. O kaip tos lygios galimybės, kai patys reikalavimai skiriasi sulig kiekvienais metais. Stojamuosius daro lai universitetai ar kegijos rugsėjo mėnesį galiausiai. Bet po karantino iškarto burtis laikyti egzaminus masėms, - atleiskit nesuprantu. Europa atšaukė, nes prioritetai kažkaip matyt kitaip sudėlioti.    ATSAKYTI
rita 2020-04-06 23:32:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Įdomu kaip bus organizuojami egzaminai ? Kas juos vykdys ir kas taisys abiturientų darbus. Mokytojai jau dabar aria nenusakomu tempu. O liepos ir rugpjūčio mėnesiai jiems atostogos. Matyt ŠMSM nori ir likusius į kapus nuvaryti.    ATSAKYTI
košmaras. 2020-04-06 20:16:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kas pasikeis jei šiais metais 12-okai nelaikys egzaminų? ateis pasaulio pabaiga? kas nuo tų egzaminų nukėlimų? nuotolinis mokymas nepasiteisins, tam visiškai nebuvo pasiruošta. atrodo, kad ministerija susėdusi tik nosį krapšto.. išvestų 11,12 klasių vidurkius ir būtų ramu, įstojimai tikrai nuo to nepasikeis. kaip gali 'nukentėti' tie, kurie egzaminų 'baisiai' nori? logiška, kad pas juos tuomet ir metiniai pažymiai yra aukšti, o dabar 12-okai sėdi nežinioj. galvokit galva, o ne patys žinot kuria vieta..   ATSAKYTI
Šnapsininkaa 2020-04-06 17:59:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai paprastai 11-12 klasės metinių pažymių vidurkius surašykit ir ramu

O jeigu kila klausimų tai tegul tikrina nors ir metu gale   ATSAKYTI
Mantas 2020-04-06 15:41:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
100% atšaukimas, nuotolinis nesąmonė.   ATSAKYTI
As 2020-04-06 15:33:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As, dėl savo vaiko saugumo ir sveikatos, sutinku, kad būtų išvestas metinis pazimis ir nereikėtų čia stresuoti, ir nervintis panika kelti, kad bus nuskriausti abiturientai, jai nori mokosi o jai ne tai tu nežinia,ką darik, jie vistiek nesimoko, ir kartai tie brandos egzaminai dar blogiau sugadina pazimi, negu turėjai, iš patirties žinau, nes dirbu gimnazijoje.    ATSAKYTI
Mokytoja 2020-04-06 11:41:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sutinku, kad galima ieškoti ir kuo greičiau kitų įskaitymo būdų, bet manau verta pasvarstyti, ar nereiktų pradėti mokslo metus anksčiau-rugpjūčio 15 d., o baigti apie geg.15 d.--jau keli metai karščiai mokytis tikrai nepadėjo.   ATSAKYTI
lota 2020-04-06 11:03:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl negalėtų stoti? Galėtų, būtų įvesti metiniai. Ir egzaminų tikrai nereikia, reikia mokytis bent jau dvejus paskutinius gimnazijos metus ir išvesti vidurkį, o ne organizuoti visuotinį myžčiojimą su tais egzaminais.    ATSAKYTI
Atsakas 2020-04-06 15:15:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Na kiek kartų reikia pakartot, kad nei velnio kaimiškas 10 nėra panašus į miesto 10. Čia dar neatsižvelgiant į tai, kad egzaminų rezultatai irgi būna nemenkai prastesni, nei tie vidurkiai.  
Edita 2020-04-06 10:37:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reikia rasti tokį sprendimą, kad nenukentėtų abiturientai    ATSAKYTI
Vox 2020-04-06 09:51:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Organizuokit stojamuosius   ATSAKYTI
Aktualu 2020-04-06 09:25:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu dvyliktokas mokėsi visus metus gerais pažymiais, tai ko bijo tų metinių pažymių? Nebent dėdulės vėl pakiš užduotis iš anksto   ATSAKYTI
Spiglys 2020-04-06 08:38:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Čia emocijos nereikalingos, tegu visi pailsi iki rugsėjo 1d. Taip išsaugosime ir mokytojus , ir moksleivius. Kas nori mokytis, tegu mokosi namuose, blogiau nebus. O egzaminus surenkite rugsėjo pradžioje, jei išlaikys, galės ,,kopti toliau,,. Jei ne- galės mokytis tame pačiame kurse pakartotinai. Niekas dėl to nesusirks ir nenumirs.   ATSAKYTI
Oi 2020-04-06 08:11:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kaip tik pavasaris taip problemos su abiturientų egzaminais, 30 metų tas pats. Ar virusas ar ne virusas. Sūnus laikė prieš 14 metu buvo problema kad daug kas nusirase, lietuvių kalbos egzaminą laikė 3 kartus, dabar virusas ir vėl nesąmones. Jūs viena kartą susitarkite ir tada viešai skelbkite   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Lėktuvas  (nuotr. stop kadras)
Lietuva atsiveria kelionėms – Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė sąrašą šalių, iš kurių grįžus mūsų tautiečiams ar atvykus užsieniečiams nereikės izoliuotis. Tiesa, tai ...
R. Požėla (nuotr. stop kadras)
Mažeikių rajone nušauto policijos pareigūno šeimai bus išmokėta aštuonių  metų vidutinio atlyginimo dydžio kompensacija, renkama ir daugiau pinigų šeimai paremti, sako ...
Libertas Klimka (Fotobankas)
Birželio 1-oji – ne tik vaikų gynimo diena. Tai ir antroji diena, kadaise buvusios didelės, trijų dienų šventės – Sekminių. Tarpukario Lietuvoje šiai šventei buvo ...
Rūkymas (nuotr. stop kadras)
Pasaulio sveikatos organizacijos analizė atskleidė, kad Lietuvos paaugliai išlieka tarp daugiausia rūkančių visoje Europoje. Aiškėja, kad tradicines cigaretes Lietuvoje ir ...
Lietuvos miestuose – koncertai koronaviruso suvaldymui: dalis politikų vadina reklama (nuotr. stop kadras)
Lietuvos miestuose ir miesteliuose – didžiulis flešmobas. Keliolikai minučių į aikštes, skverus, gatveles išėję šimtai orkestrų, chorų ir dainininkų dėkojo visiems ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų