Medikai, pedagogai ir dėstytojai – trys darbuotojų grupės, kurioms Vyriausybė žadėjo, jei ne aukso kalnus, tai bent gerokai oresnius uždarbius. Nesulaukę įgyvendintų pažadų, į streikus per metus leidosi ir pedagogai, ir sveikatos sistemos darbuotojai. Iki kitų metų valstybės biudžeto projektas nugulė Seime, ministrai vėl žarstė pažadus dėl didesnio atlyginimo, tačiau ima aiškėti, kad pažadams įgyvendinti biudžete vietos neatsirado, o nuskriausti darbuotojai jau pradėjo protestus ir garsiai kalba apie streikus.

Protestas (Fotodiena/Vilius Jurgelevičius )

Protestas (Fotodiena/Vilius Jurgelevičius )

Bene daugiausiai dėmesio 2020 metų valstybės biudžete susilaukė sveikatos ir švietimo sritys. Sveikatos sričiai planuojama skirti beveik 2,3 mlrd. eurų, o švietimui – beveik 1,6 mlrd. eurų, tačiau nepanašu, kad šių lėšų užteks stipriai padidinti švietimo ir sveikatos sistemos darbuotojų uždarbius.

Optimizmą praradę medikai

2017 metų gruodžio 13 d. sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kartu su medikų profesinėmis sąjungomis pasirašė susitarimą kartu siekti tolygaus sveikatos priežiūros specialistų atlyginimo augimo.

REKLAMA

Sutarta, kad nuo 2018 m. gegužės sveikatos priežiūros specialistų darbo užmokesčio fondas bus didinamas 20 proc., prioritetą teikiant mažiausiai uždirbantiems specialistams.

Be to, priimtas sprendimas, kad 2020 m. antrojo pusmečio pradžioje gydytojų vidutinis darbo užmokestis (VDU) bus ne mažesnis kaip 3 VDU, o slaugytojų – ne mažesnis kaip 1,5 VDU (atitinkamai 3250 ir 1625 eurus, neatskaičius mokesčių).

SAM skaičiavimu, 2018 m. gydytojų atlyginimas didėjo vidutiniškai 20 proc., o slaugytojų – vidutiniškai 23 proc. Šių metų liepą ministras tvirtino, kad nuo rugsėjo medikų atlyginimai dar didės vidutiniškai 15 proc.

Rugsėjo viduryje ministras ragino šalies gydymo įstaigų vadovus kelti medikų atlyginimus iš padidintų sveikatos priežiūros paslaugų bazinių įkainių: už stacionaro paslaugas kainos padidintos 7 proc., dienos stacionaro – 8 proc., ambulatorines paslaugas ir šeimos gydytojo paslaugas – 10 proc. Tam skirta papildomai 41,5 mln. eurų.

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

A. Verygos teigimu, medikų atlyginimų didėjimas priklauso nuo „pačių gydymo įstaigų administracijų ūkiškumo“, t. y., kaip gydymo įstaigos sugebės panaudoti papildomas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšas.

Šiuo metu Seime svarstant kitų metų valstybės biudžetą, medikai kelia abejones dėl žadėto jų atlyginimų augimo ir teigia, kad jau šiemet atlyginimai nedidėjo arba kilo labai nedaug.

Tačiau šių metų lapkritį ministras, panašu, išsižadėjo pažadų dėl atlyginimų augimo ir akcentavo, kad šis priklausys nuo šalies ekonomikos.

REKLAMA

„Dėl atlyginimų, gerbiamieji, jūs esate profesinės sąjungos, jūs turite išsireikalauti, kad vadovai parodytų, kiek gavo pinigų už padidintus įkainius ir parodytų, kur tuos pinigus dėjo“, – konservatorių frakcijos posėdyje lapkričio pradžioje kalbėjo A. Veryga.

Vyriausybės Seimui pateiktame kitų metų PSDF biudžeto projekte numatoma, jog išlaidos sveikatos apsaugos sričiai augs 7,4 proc. arba 145 mln. eurų ir sieks 2,1 mlrd. eurų. Per 200 mln. eurų numatoma pervesti į fondo rezervą – jis metų pabaigoje sudarytų 600 mln. eurų.

SAM skaičiavimu, per pastaruosius trejus metus vidutinis gydytojų darbo užmokestis pakilo nuo 1763 eurų iki 2448 eurų, o slaugytojų – nuo 889 eurų iki 1229 eurų, neatskaičius mokesčių.

Streiku grasinantys mokytojai

2017 m. lapkritį Vyriausybės bei dalies profesinių sąjungų atstovai pasirašė švietimo šakos kolektyvinę sutartį, numatančią ir mokytojų atlyginimų reformą. Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) tvirtino, kad tokia pertvarka leis palaipsniui didinti pedagogų algas.

Tuometinė švietimo ministrė Jurgita Petrauskienė teigė, kad sutartis numato per dvejus metus keliais etapais įvesti etatinį mokytojų apmokėjimą, o iki 2020 metų mokytojų atlyginimas sieks 1 tūkst. eurų, neatskaičius mokesčių.

mokiniai ir Jurgita Petrauskienė (nuotr. Fotodiena/Arnas Strumila)

mokiniai ir Jurgita Petrauskienė (nuotr. Fotodiena/Arnas Strumila)

2018 m. rugsėjį įvedus etatinį pedagogų apmokėjimo modelį, dauguma pedagogų pasipiktino, kad taip ir neišvydo žadėto atlyginimų augimo, daliai jų darbo užmokestis net sumažėjo.

Tų metų gruodžio 4 d., po ilgai trukusių pedagogų streiko ir ŠMM šturmo, J. Petrauskienė kartu su trimis pedagogų profesinėmis sąjungomis prirašė protokolą, kaip įvestą etatinį mokytojų apmokėjimo modelį.

REKLAMA

Deja, pedagogų tai nenuramino, netrukus J. Petrauskienė prarado ministrės kėdę, ją užėmė Algirdas Monkevičius. 2019 m. birželį naujasis ministras kartu su dalimi pedagogų profesinių sąjungų pasirašė kolektyvinę sutartį dėl pedagogų atlyginimų didinimo 2020 metais.

Sutarta nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų pareiginės algos koeficientus sulyginti su bendrojo ugdymo mokytojų koeficientais, kartu visus koeficientus padidinant 10 procentų. Sutarta, kad iki 2025 m. pasiekti, kad mokytojų VDU sudarytų 130 proc. šalies VDU.

Algirdas Monkevičius

Algirdas Monkevičius

Numatytiems įsipareigojimams kitąmet reiktų papildomai skirti 117,6 mln. eurų, tačiau pirminiame valstybės biudžeto projekte numatyta skirti tik 55 mln. eurų. Tai įsiutino pedagogų profsąjungas, kurios pagrasino streiku, jei įsipareigojimai nebus įgyvendinti.

Ministras A. Monkevičius pripažino, kad kitų metų biudžete susitarimai su pedagogų profsąjungomis nėra iki galo įgyvendinti. Ministras praėjusią savaitę žadėjo ieškoti daugiau lėšų, kad atlyginimų kilimas būtų spartesnis, bet suma vis tiek nepasiektų žadėtų 117 mln. eurų.

Seimo Švietimo ir mokslo komitetas nepritarė Vyriausybės pateiktam kitų metų valstybės biudžeto projektui ir pateikė savo siūlymų už 180 mln. eurų. Savo ruožtu komiteto pirmininkas valstiečių atstovas Eugenijus Jovaiša sakė: „Nereikėjo pažadėti to, ko negali ištesėti“.

Eugenijus Jovaiša

Eugenijus Jovaiša

Šiemet finansavimas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai yra daugiau nei 1 mlrd. 237 mln. eurų, Vyriausybė siūlo jį kitąmet didinti iki beveik 1 mlrd. 280 mln. eurų.

REKLAMA

Protestą pradėję dėstytojai

Pažadų apie didesnį atlyginimą ne kartą girdėjo ir dėstytojai bei mokslo darbuotojai. 2018 m. lapkritį tuometinį švietimo ministrė J. Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl studijų kainų indeksavimo, siekdama surinkti daugiau lėšų akademinės bendruomenės narių atlyginimams.

Tąkart ministrė tvirtino, kad š viso per dvejus metus dėstytojų ir mokslininkų darbo užmokestis turėtų didėti vidutiniškai 40 proc. 2018 metais aukštosioms mokykloms skirtos lėšos – 23 mln. eurų – sudarė galimybę dėstytojų ir mokslininkų atlyginimus vidutiniškai didinti 20 proc. Tiesa, dėstytojų ir mokslininkų atlyginimus reguliuoja pačios aukštosios mokyklos.

Jau minėtoje 2019 m. birželį A. Monkevičiaus ir švietimo profsąjungų pasirašytoje sutartyje numatyta, kad pradedant 2020 metais, kasmet ne mažiau kaip 10 proc. bus didinamas dėstytojų, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų etatinis (bazinis) darbo užmokestis, kad 2025 m. šių darbuotojų VDU sudarytų 150 proc. šalies VDU.

Tačiau šių metų lapkričio 7 d. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Mažvydas Jastramskis, reaguodamas į nevykdomus valdančiųjų pažadus, paskelbė protestą ir nusprendė, kad 10 proc. jo paskaitos laiko ves ne jis, o telefonas. Įdomu tai, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija palaiko šią iniciatyvą.

Mažvydas Jastramskis

Mažvydas Jastramskis

„Valdžia sulaužė pažadą akademinei bendruomenei. Pavasarį Vyriausybės atstovai žadėjo, kad bus rasta lėšų tam, jog galima būtų padidinti universitetų darbuotojų atlyginimus bent 10 procentų. Bet dabar paaiškėjo: biudžete tai nenumatyta“, – savo „Facebook“ paskyroje piktinosi M. Jastramskis.

REKLAMA

Atmesdamas kitų metų valstybės biudžeto projektą, Seimo Švietimo ir mokslo komitetas ministeriją ragino skirti papildomai 16,8 mln. eurų dėstytojų darbo užmokesčiui kelti. 

Vyriausybė įsipareigojo kitąmet dėstytojų ir mokslininkų algas didinti 10 proc., priimdama Ilgalaikio tvaraus viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokesčio finansavimo iki 2025 metų strategiją, tačiau Seimas strategijai kol kas nepritarė.

Arūnas
2019-11-08 16:05:02
Aš pusė tų sveikatos priežiūros darbuotojų išmesčiau ir užtektų atlyginimams.Pabandykit praeit med.komisiją ir suprasit.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Emma23 2019-11-08 19:19:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kviečiu jus į privatų lietuviško sеkso kІubą - GetMeets.com   ATSAKYTI
Grigorij 2019-11-08 18:07:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kokia gera valdzia bebutu, ji gali zadeti, kaip imanydama, bet jei biudzete nera pinigu - NIEKO nebus! O kada lietuviams nusibos 30 metu vienpusiskai kariauti su "Rusu", del JAV interesu aukojant Lietuva, kaip pokaryje, iki 1953 metu - tuomet pinigu TIKRAI atsiras!Ir mokytojams, ir gydytojams, ir policininkams, ir gaisrininkams (ka jie gali su tokiu apkarpytu kontingentu ir technika, mes matem Alytuje - tai ten ne nafta, ne lakai, dazai dege). Suomija nebijo "Ruso", net nebudama NATO nare, atvirksciai, nuo II Pasaulinio karo pabaigos tik sriebia gretineles is abipusiai naudingo bendradarbiavimo su RU! Nors Suomija, skirtingai nuo LR, su TSRS ziauriai kariavo. Jei LR atsikratytu NATO, didziuliu kariniu islaidu, "independence" nepakeliamu girnu ant savo sprando, atsisakytu sankciju pries RU - gautu realiausia sansa atgimti per abipusiai naudinga bendradarbiavima, pasinaudojant RU rinkom. Ir LR vaikai nebutu RU kariniame taikiklyje. Bet... jums JAV interesai yra nepalyginamai gyvybiskai svarbus, kartu su ramanausku-vanagu, vetru, skirpu, kraujeliu-siaubunu garbetroskisai revansistiniu liaupsinimu. Jusu galvoje tik "okupacija" ir "genocidas". Na, dabar sriebkit paciu uzvirta kose.   ATSAKYTI
Irena ko 2019-11-08 18:01:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nė viena valdzia per 1 kadenciją nepakėlė atlyginimų tiek, kiek valstiečių valdžia, kodėl prie socialdemokratų ir konservatorių valdymu tokio spaudimo nebuvo,pakėlė kiek galėjo, vistiek blogai   ATSAKYTI
Grigorij 2019-11-08 22:45:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Irena ko,
taip, valstieciai stengiasi! O degradave A.Butkeviciaus socdemai buvo nepajegus. :((( Uztai G.Paluckas ismete ŠunGrybės paklode - niekinga sliuza A.Butkeviciu ir jo draugus, taip pat liberastus s*dkirkilinius. Dabar socdemai - is esmes kitokia partija! Jie tai irode nuo pirmu zingsniu, nepritariant kariniu islaidu didinimui. Renkant G.Palucka, ir ismetant is Seimo landsberginius, jus pasieksit SIANDIEN geriausiai imanoma rezultata. Na ir V.Tomasevskis yra maziausiai nusiteikes permanentiniam vienpusiskam karui su RU, bet G.Paluckas ji, kaip ir Agurkicha, nurunge siame fronte. Nustosit kariauti su RU, alinti LR pelnytom RU kontrsankcijom - bus is ko kelti atlyginimus. Tikietis to, kad net G. Palucko socdemai igyvendins auksciausia Socialine Teisybe - neverta, nes socdemai - ne socialistai, juolab, ne komunistai. Gi jus nacionalizacijos, isbuozinimo, "kolchozu" kratotes, kaip ... smilkalu. Taciau socdemai toli grazu nerealizavo savo, "ruzevu", potencialo.  
Jonas 2019-11-08 17:25:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Eilinį kartą skambiom frazėm pasisklaidė, milijonais ir milijardų dalimis pasimėtė, o darbuotojai kaip negavo 1000e, taip ir negaus, o milijonai kažkur ištirpo... Važiuokit visi lauk iš tokios šalies ir tegul patys gydosi ir vaikus mokosi, gal tada įvertins tai ką turėjo ir ko nevertino...    ATSAKYTI
Vitelis 2019-11-08 17:34:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Verygasiniais vaistais  
blatas 2019-11-08 16:49:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai ir verkia daugiausia tie, kurie gauna "iš sono'', kysiai med. srityje, nebutinai gyd., bet gauna ir med. seserys, kai nori, kad ligonius geriau priziuretu, o ir mokytojai saves nenusiskriaudzia su papildomom pamokomis, pasiklauskit kie kainuoja valanda ir suprasit, bet va gatviu slavejams, valytojams , gaisrininkams, pardavejams ir t.t. turbut niekas nieko nesiulo prie algos:))    ATSAKYTI
Pritariu Arūnui 2019-11-08 16:39:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Realiai kažkokia nesamonė sistemoje. Reikia gerinti medikų sąlygas, pirkti sraigtasparnius. Jei staigtasparnių nepirks emigruosiu. Į žmogų valdžia nežiūri, svarbiausia žmogus   ATSAKYTI
Arūnas 2019-11-08 16:05:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aš pusė tų sveikatos priežiūros darbuotojų išmesčiau ir užtektų atlyginimams.Pabandykit praeit med.komisiją ir suprasit.   ATSAKYTI
ooo 2019-11-08 16:51:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dar didesniu ligoniu tampi po tokiu komisiju, kai reikia kryziaus kalnus praeit, o ner sveikatos, niekas nesupranta, kur ponaitis Veryga ziuri???  

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Senjorė (nuotr. stop kadras)
Per biudžeto svarstymus itin dosnūs tampantys politikai siūlo visiems vienišiems senoliams prie pensijos mokėti papildomus 42 eurus. Esą dabartinė sistema yra diskriminuojanti, ...
Viktoras Pranckietis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Parlamento vadovas Viktoras Pranckietis sako, kad Seimui neteiks „socialdarbiečio“ Juozo Bernatonio kandidatūros į Konstitucinio Teismo teisėjus. LRT televizijos laidai ...
Mobilieji telefonai (nuotr. stop kadras)
Dalis politikų bei psichologų nusitaikė į mobiliuosius telefonus, kuriuos vaikai atsineša į mokyklas. Seime surengtoje diskusijoje nuskambėjo ir draudimų motyvas – esą ...
Vilniaus miesto savivaldybė (nuotr. Fotodiena.lt)
Vilniaus savivaldybės Šnipiškėse planuojamas įrengti japoniškas sodas pabrango iki 2,98 mln. eurų. Projekto sąmata, lyginant su 2018-aisiais planuotos 1,52 mln. eurų (iš ...
Kalėdaičiai (nuotr. stop kadras)
Prasidėjus adventui bažnyčios pradėjo ir šventintų kalėdaičių dalybas. Ir dvasininkai pastebi, kad norinčiųjų jų įsigyti jau apstu. Mat, pasirodo, kasmet populiarėja paplotėlių ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Kauno raj. nukrito lėktuvas
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: Paulius papasakojo, su kuriais dalyviais netruko susidraugauti
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: trečiosios transliacijos jaudulys ir dalyvių pasiruošimas
DABAR RODOMA
Grybauskaitė apsilankė maltiečių rengiamoje akcijoje – pilstė sriubą drauge su kitais
DABAR RODOMA
Atsisveikinimas su Cololo – artimieji ir draugai lieja ašaras
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų