Lietuvoje prašo leisti vaikus mokyti ne mokykloje: esą dėl to grįžtų tūkstančiai

Išgirdę, kad vaikai užaugo mokydamiesi ne mokykloje, o namuose, dalis žmonių turbūt pagalvotų, kad jiems tokio išsilavinimo neužtenka, tėvai negali atstoti mokytojų. Tačiau dvi savo atžalas namuose ugdžiusios motinos neigia šį mitą ir dalinasi savo patirtimi, ugdant vaikus namuose.

7

Savo vaikus namuose ugdžiusi keturių vaikų mama Fausta Kybartienė ragina nemanyti, kad įstatymais uždegus žalią šviesą mokymui namuose, ištuštės mokyklos ar mokytojai neturės darbo. 

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Tėvai prašo leisti vaikus mokyti namuose: dėl šios galimybės iš užsienio grįžtų tūkstančiai

Aplinkiniai mokymu namuose nesusidomėjo

F. Kybartienė teigia apklaususi 150 savo pažįstamų žmonių, kurie žinojo, kad ji savo vaikus ugdė namuose, klausdama jų, ar sutiktų patys imtis mokyti vaikus namuose.

„Ir ką jūs galvojate, nė vienas žmogus iš to rato nesusidomėjo mokymusi tokiu būdu. Jų argumentai – ypač mamos jokiu būdu nenorėtų visą laiką būti su vaiku, tėvai nori dirbti, būti tarp žmonių. Išvada tokia, kad tai nebus masinis reiškinys. Tokį mokymosi būdą pasirinks tik labai atsakingi tėvai“, – Seimo Švietimo ir mokslo komiteto kartu su Mokymosi šeimoje asociacija surengtoje konferencijoje „Teugdo šeimos laimingus vaikus“ kalbėjo F. Kybartienė.

Moteris namuose iki septintos klasės mokė keturis savo vaikus – du sūnus ir dvi dukras.

„Visi vaikai sėkmingai baigė gimnazijas, todėl visi pateko į valstybės finansuojamas vietas. Viena dukra mokyklą baigė šešiolikos metų, įstojo studijuoti į Vytauto Didžiojo universitetą ekonomiką, šiuo metu dirba informacinių technologijų įmonėje direktoriaus pavaduotoja. Kita baigė taikomąją chemiją, mokėsi magistrantūroje, įstojo į doktorantūrą. Abu sūnūs dabar mokosi Kauno kolegijoje paskutiniame kurse, vienas studijuoja programavimą, kitas interneto tinklų administravimą“, – pasakojo F. Kybartienė. 

Ji akcentavo, kad mokymą namuose pasirenkantys tėvai nori būti atviri švietimo sistemai ir bendradarbiauti su mokykla, tačiau tą daryti savaip.

REKLAMA

„Kad vaikai tas pačias žinias gautų ramioje aplinkoje, be streso, be įtampos. Vaikai nėra vienodi. Vieni labai lengvai ir anksti prisitaiko prie didelio kolektyvo, svetimų žmonių, o kitiems reikia daugiau laiko. Labai noriu, kad tėvai ir vaikai turėtų pasirinkimą, todėl ir prašau jiems suteikti tokią galimybę“, – kalbėjo F. Kybartienė.

Būdas pritraukti užsienio lietuvius

Penkis savo vaikus namuose ugdžiusi JAV lietuvė Foreli Kramarik įsitikinusi – turėti galimybę legaliai ugdyti savo vaikui namuose taip pat svarbu, kaip turėti mokyklas šalyje. Tiesa, ji pripažįsta, kad ugdymas namuose skirtas ne visiems.

„Tai skirta tiems, kurie nori kurti, turėti glaudžius santykius su tėvais, paspartinti savo edukaciją ir vystymąsi. Kartais vaikui netinka paprasta mokykla, kartais netinka ir privati mokykla. Jam reikia būti namuose, gal jam reikia savarankiškai mokytis, gal jam net nereikia tėvų. Reikia visokių pavyzdžių ir visokių terpių, kuriose mes galime vystytis“, – konferencijoje sakė F. Kramarik.

Ji taip pat pažymi, kad ugdymas namuose nebūtinai reiškia, kad tėvai turi mokyti savo vaikus, mokytojus galima pasikviesti į namus.

„Tėvai nėra visada mokytojai ir neturėtų būti. Mokytojai gali būti pakviečiami į namus. Tėvai yra kaip direktoriai, administratoriai. Mes galime pakviesti pačius geriausius ir tinkamiausius pedagogu savo vaikams, galime pasirinkti pačias tinkamiausias keliones, kurios tinka mūsų vaikų pasaulėžiūrai, galime išrinkti pačias geriausias šeimas, kuriose gali dalyvauti mūsų vaikai ir kartu mokytis“, – siūlė moteris.

Jos teigimu, galimybė mokyti namuose yra neatskiriamas demokratiškos valstybės komponentas, o Lietuvai įteisinus šią galimybę pavyktų pritraukti daug į užsienį išvykusių lietuvių šeimų.

„Beveik visos valstybės išlaikė [galimybę mokyti namuose], labai mažai kas nenori, kad nebūtų namų mokyklos. Jei padarysite, kad tai būtų legalu, patikėkite, atvažiuos iš užsienio tūkstančiai šeimų. Nes mums to reikia, mums reikia išsaugoti lietuvybę, kalbą“, – tvirtino F. Kramarik.

Seime šiuo metu yra svarstomas Švietimo įstatymo papildymo projektas, kuriuo siūloma reglamentuoti ugdymąsi šeimoje. 


Rašyti komentarą...
N
Nesijaudikit
2019-11-07 12:47:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tie kurie moko savo vaikus, jie ir patys mokosi visą gyvenimą ir savo vaikams suteikia kokybiškas bei viršijančias valstybinės mokyklos mokytojų siauro išmanymo savus dėstomus dalykus, žinias. Šių tėvų vaikai yra žymiai geresnio pasiruošimo ir gerokai pralenkia mokyklų pirmūnus savo žiniomis ir intelektu.
Atsakyti
-1

G
Goda
2019-11-08 18:10:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mes grįžtume į Lietuvą, tikrai laukiam šito įstatymo, nes tai didžiausia kliūtis sugrįžti. Žinau dar kelias šeimas, kurios net nesvarsto grįžimo, nes ugdo vaikus patys, bet jei toks įstatymas bus, tai tikrai norės grįžti namo.

Dėl finansinės pusės- taip, turi suvokti, kad daugmaž bent kelis metus teks šeimai verstis iš vienos algos. Mes nesam turtuoliai, todėl uoliai dirbome ir mokėmės kol pasiekėme užsibrėžtą tikslą per kelis metus- vyras turi darbą, kurio mums užtenka patogiai gyventi.

Dėl tėvų išsilavinimo - nesutinku, kad turi būtinai tėvai būti su aukštaisiais. Šiais laikas aukštasis išsilavinimas nieko nereiškia ir toli gražu jokio intelekto neparodo. Aukštasis mokslo diplomų išdavimas dabar yra verslas. Tėvai turi norėti būti su savo vaikais, būti smalsūs ir pakankamai išmanūs, kad galėtų naudotis resursais, kurių dabar tiek daug. Vaikai yra be galo smalsūs ir mokosi natūraliai, todėl tėvams nereikia mokyti, tiesiog stebint savo vaiką sukurti aplinką, kurioje tas vaikas gali pats mokytis.
Atsakyti
-1

N
Nell
2019-11-08 10:54:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mokymasis namuose iš tikrųjų dažniausiai reikalauja, kad vienas iš tėvų nedirbtų arba abu tėvai dirbtų lankstesniu grafiku ar iš namų. Tokių šeimų tikrai yra ir jie nebūtinai yra turtuoliai. Investicijų tikrai reikia, bet kiekviena šeima renkasi į ką investuoti: į naujesnius automobilius, gražesnį būstą, naujesnes technologijas, keliones, rūbus, grožio procedūras ar į vaikų išsilavinimą, sveikatą į šeimos ryšių puoselėjimą. Kažkur kitur sutaupius ir vidutines pajamas gaunanti šeima gali sau leisti mokyti vaikus šeimoje.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (13)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų