Vyras – galva, žmona – kaklas, byloja liaudies išmintis. Šį spalvingą posakį galima pritaikyti ir valstybėje, kur šalies galva – prezidentas, o kaklas tuomet – pirmoji ponia, galinti savo įtaką panaudoti įvairioms šalies dilemoms spręsti, užsiimti socialine, kultūrine, labdaringa veikla ir išlikti ryškiu pavyzdžiu ateities kartoms.

Laima Paksienė. Alma Adamkienė. Diana Nausėdienė. Julija Brazauskienė (nuotr. tv3.lt)

Laima Paksienė. Alma Adamkienė. Diana Nausėdienė. Julija Brazauskienė (nuotr. tv3.lt)

Portalas tv3.lt kviečia susipažinti su keturiomis nepriklausomybę atgavusios Lietuvos pirmosiomis poniomis – Julija Brazauskiene, Alma Adamkiene, Laima Paksiene ir Diana Nausėdiene.

Julija šalia prezidento nesirodė

Pirmoji nepriklausomybę atgavusios Lietuvos ponia – gydytoja Julija Brazauskienė, prezidento Algirdo Brazausko žmona. Prezidentas yra pasakojęs, kad jiedu susipažino vienoje Kauno čiuožyklų. Pora žiedus sumainė dar studijuodami – 1958-aisiais, kartu užaugino dvi dukras dvynes Audronę ir Laimą.

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Julija Brazauskienė

1933 m. gimusi J. Brazauskienė, baigusi Kauno medicinos institutą, dirbo gydytoja pulmonologe. Net būdama prezidento žmona, J. Brazauskienė šalia savo vyro nepasirodydavo oficialiuose renginiuose, nors pagal protokolą tai buvo privaloma pirmajai poniai. Vietoj sergančios žmonos A. Brazauską dažnai lydėdavo bent viena jo dukrų.

REKLAMA

Julija Brazauskienė (nuotr. SCANPIX)

A. Brazauskas su žmona išsiskyrė po maždaug 40 metų bendro gyvenimo – 2002-aisiais ir vedė antrąkart. Antroji prezidento žmona – Kristina Butrimienė-Brazauskienė.

Po skyrybų ir sunkiai sirgdama, J. Brazauskienė žurnalistams pasakojo pavargusi būti ligone, daugiausiai laiko praleisdavo viena savo namuose sostinės Turniškių sodų bendrijoje, žiūrėdama televizorių ar klausydama radijo. Kai jausdavosi blogai, J. Brazauskienė norėdavo tik ramybės.

2011 m., būdama 78-erių, J. Brazauskienė mirė nuo ilgai kamavusių senatvinių ligų, ji kentė nuo širdies bei plaučių nepakankamumo. Moteris palaidota Kairėnų kapinėse.

Aktyvi visuomenininkė Alma

1998-aisiais prezidentu išrinktas Valdas Adamkus. Jo ilgametė žmona Alma Nutautaitė-Adamkienė tapo pirmąją šalies ponia. Pora susituokė 1951 m. Čikagos lietuvių bendruomenėje, JAV.

(44 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Išskirtinės Almos Adamkienės gyvenimo akimirkos

1927 m. gimusi A. Adamkienė per abi savo vyro kadencijas (1998–2003 m. ir 2004–2008 m.) buvo gerai žinoma, kaip aktyvi visuomenės veikėja, filantropė, savo vardo paramos bei labdaros fondo steigėja ir vadovė.

Labdaringa veikla A. Adamkienė užsiėmė dar gyvendama JAV, kur karo metais pasitraukė visa jos šeima. Nuo 1962 m. net dvidešimt penkerius metus ji vadovavo Adamkų įsigytai Tabor Farmos vasarvietei, tapusiai svarbiu lietuvybės centru. Čia daug metų vykdavo liberaliosios pakraipos lietuvių išeivių organizacijos „Santara-Šviesa“ suvažiavimai.

Alma Adamkienė (nuotr. Fotodiena.lt)

Grįžus į Lietuvą ir V. Adamkui pirmąkart nusprendus siekti šalies vadovo posto, dar 1997 m. rudenį A. Adamkienė nusprendė, kad, nepaisant rinkimų baigties, ji Lietuvoje imsis labdaringos veiklos. Po pusantrų metų pirmoji ponia įkūrė vaikams padėti skirtą Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondą. 2014 m. liepos 6 d. A. Adamkienė tapo Alytaus rajono garbės piliete.

REKLAMA

Taip pat pirmoji ponia nuolat lydėdavo savo vyrą oficialiuose renginiuose, nevengė bendrauti su žiniasklaida. Daugeliui A. Adamkienė simbolizuoja eleganciją ir inteligenciją, yra žmonių įkvėpimo šaltinis, tačiau nuolat išlieka kukli.

„Aš niekada apie save negalvoju kaip apie prezidento žmoną. Esu tik Valdo žmona“, – žiniasklaidai yra sakiusi ji.

Prieš kelerius metus A. Adamkienei įteiktas specialus „Lietuvos garbės“ apdovanojimas. Žmoną pasveikinęs V. Adamkus tarė jai: „Mes kartu jau 64 metus. Tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio. Esu laimingas, kad man tai pavyko išlaikyti iki šios dienos“.

Susigraudinusi A. Adamkienė padėkojo: „Linkiu toliau žengti tokius pačius žingsnius Lietuvoje. Kad ji mums visuomet būtų pasididžiavimas. Linkiu stebėti ir matyti Lietuvą judant į priekį“.

2018 m. dalis visuomenės su nerimu pasitiko žinią apie į Santaros klinikų reanimaciją patekusios pirmosios ponios sveikatos būklę. A. Adamkienė į ligoninę išgabenta po to, kai V. Adamkus pastebėjo žmoną be sąmonės, todėl netrukus iškvietė greitąją pagalbą. Moteriai pasireiškė virusinės infekcijos komplikacijos.

Dabar A. Adamkienė vis rečiau rodosi renginiuose ir nebelydi savo vyro, saugodama sveikatą.

Laima turėjo gražių svajonių

Nušalintojo prezidento Rolando Pakso žmona Laima savo vyro prezidentavimo metu pagarsėjo kaip prezidentinių Turniškių rezidencijos dizainerė, paprašiusi 500 kvadratinių metrų erdvę perkonstruoti pagal jos norus.

(11 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Laima Paksienė

Rezidencijoje išgriauta siena ir įrengtas išėjimas į vidinį kiemą, perdažytos sienos, sumontuota vonia, kai kur pakeistos grindys, baldai, įrengta moderni garų pirtis ir žiemos sodas. Visa tai mokesčių mokėtojams kainavo beveik 58 tūkst. eurų.

REKLAMA

Tačiau pora net nespėjo įsikraustyti į naujuosius namus, nes 2004 m., praėjus kiek daugiau nei metams po išrinkimo, R. Paksas nušalintas už šiurkščius Konstitucijos pažeidimus.

Laima Paksienė (nuotr. Fotodiena.lt)

Nors L. Paksienė pirmosios ponios titulu pasidžiaugti spėjo neilgai, ji turėjo gražių ir kilnių tikslų – siekė rūpintis vaikais, ekologija ir moterų gyvenimo kokybės kėlimu. Šiam tikslui jį įsteigė VšĮ „Laimos gerų iniciatyvų fondą“ bei sukūrė projektą „Ir gyvenimas tęsiasi“.

„Norėčiau apjungti du labai svarbius žmonių gyvenimo komponentus – vaikus ir gamtą. Jei išmokysime vaikus globoti ir mylėti gamtą, pasodinti medį, sutvarkyti mišką, jie užaugs geresniais žmonėmis“, – 2003 m. žiniasklaidai pasakojo L. Paksienė.

2006 m. L. Paksienė dalyvavo pirmajame Lietuvos šokių projekte „Lietuvos šokių dešimtukas“.

2013 m. žiniasklaida plačiai rašė, kad L. Paksienė pasinėrė į religiją ir nė dienos nepraleidžia be maldos ir meditacijos seansų, nors iki tol 40 metų ignoravo Bažnyčią. Viena mėgstamiausių mistinių L. Paksienės vietų – Merkinėje esanti energetinė piramidė, kur moteris atvyksta kone kas dvi savaites. Ten L. Paksienė ir pati vedė meditacijos seansus.

Pastaraisiais metais L. Paksienė retai rodydavosi viešumoje, nelydėdavo vyro į renginius, nes ilgą laiką grūmėsi su vėžiu. Tiesa, gegužės pabaigoje L. Paksienė pasirodė viešumoje, lydėdama savo vyrą balsuoti prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose.

Dianai viskas dar prieš akis

O štai išrinktojo prezidento Gitano Nausėdos žmonai Dianai pirmosios ponios gyvenimas dar tik prieš akis. G. Nausėdos inauguracija įvyks liepos 12 dieną.

REKLAMA

(25 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Diana Nausėdienė

1964 m. gimusi D. Nausėdienė kartu su G. Nausėda žiedus sumainė prieš beveik 30 metų, prieš tai susipažinę taip pat vestuvėse. Pora kartu užaugino dvi dukras – Ugnę ir Gedailę.

Gitanas Nausėda ir Diana Nausėdienė (Paulius Peleckis/Fotobankas)

Klaipėdoje gimusi moteris 1987 m. baigė siuvimo technologijų studijas Kauno politechnikos institute, Lengvosios pramonės fakultete. Gyveno Vokietijoje, o grįžusi į Lietuvą kurį laiką dirbo „H&M Hennes & Mauritz GBC AB“ atstovybėje Vilniuje. Vėliau užsiėmė spalvotyra ir naujos įrangos diegimu atstovybėje, bendradarbiaudama su viena Jungtinės Karalystės įmonių. Taip pat D. Nausėdienė Tarptautinėje verslo mokykloje prie Vilniaus universiteto studentus mokė tarptautinio protokolo.

D. Nausėdienė savo vyrą lydėjo visos rinkiminės kovos metu nuo pat pirmosios dienos, kai G. Nausėda viešai pareiškė ketinantis siekti prezidento posto, tąkart kalbą sakė ir pati D. Nausėdienė. Rinkimų kampanijos metu būsima pirmoji ponia savo vyrą lydėjo po įvairius oficialius renginius, keliones po Lietuvos miestelius, jiedu kartu balsavo, bendravo su žiniasklaida.

Pati pirmoji šalies ponia yra paskelbusi, kad planuoja aktyviai užsiimti socialine veikla. Rinkimų kampanijos metu keliaudama po Lietuvą, moteris domėjosi socialinės atskirties ir socialinės rūpybos klausimais. Dar 2018 m. lapkritį D. Nausėdienė duodama interviu tikino, kad, jei jos vyras laimėtų rinkimus, ji keltų švietimo lygį ir keistų politikų bendravimo kultūrą. 

Stase
2019-06-14 10:04:20
ponia Alma pati elegantiskiausia moteris ir simpatiskiausia...tikra prezidentiene...
Atsakyti
(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Julija Brazauskienė
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
2019-06-16 13:33:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Man Adamkus kaip prezidentu, kad būtų nebalsavau.Jie abu išsilavinę viskas puiku, tolerantiški ramus. Taciau jie pabėgo iš Lietuvos į Ameriką ir gyvename ramiai tokio isdavikisko žygio tikrai nesuprantu. Nei bado nei karo nematė kai viskas pasibaigė gryžom. Nesupykit bet prezidentu būdamas buvo per silpnas. Neturėjo žodžio prieš teisėsauga kuri burbuliavo.    ATSAKYTI
Taip 2019-06-14 20:21:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O kur Mėlynosios antra pusė kur kas paaiskys !?!?   ATSAKYTI
Arturas 2019-06-14 19:20:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Manau nieko nesugeba ji.Paziuresim.Yra proga save parodyti maziausiai penkmeti.   ATSAKYTI
REGINA 2019-06-14 11:24:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ko jūs narpliojate po kaulelį Diana.Graži moteris,žmona ir mama.Laikas parodys ką ji sugeba būdama prezidentiene.O jūs ką padarėte dėl savo šeimos ir Lietuvos?Sakysite mes paprasti Lietuvos žmonės ir tegu viską sprendžia kiti?Tai užauginkite savo vaikus taip kad taptų prezidentais ir tada Lietuva bus Nr 1 pasaulyje.   ATSAKYTI
Mes 2019-06-14 11:00:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kokia fainuole ponia Alma.... Kiek daug nuoširdumo, šilumos, elegantiškų ir viskas viename žmoguje. Sveikatos jai. Kol kas tik jinai viena prezidentienes vardo verta.    ATSAKYTI
marija 2019-06-14 10:27:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tikiosi ,kad Jus ponas Nauseda isrinktas prezidentu tikrai pasirupinsities ,da
ugiavakiu seimos socialine padetimi,pensininkais , atlyginimai 1000-1500,ko ir sito truksta sitam zmogui .   ATSAKYTI
Stase 2019-06-14 10:04:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
ponia Alma pati elegantiskiausia moteris ir simpatiskiausia...tikra prezidentiene...   ATSAKYTI
As58 2019-06-14 09:39:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nesamone parasei apie Nausediene   ATSAKYTI
pensininke 2019-06-14 09:11:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12

Elegancija pasizymi tik p. Adamkiene. busima kaip kuluriste, fe. Bukim objektyvus.   ATSAKYTI
padraika 2019-06-14 09:08:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Matau tik vieną, nepriekaištingai atlikusią savo pareigas - ponią Almą. Mano pagarba. Panašu, kad ir ponia Diana nepadarys gėdos savo šaliai. O kitos dvi... atleiskit, moteriškės, bet jūsų vieta turguje.    ATSAKYTI
Ona 2019-06-14 12:32:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Savo nuoo pasidekit sau   ATSAKYTI
Irmis 2019-06-14 13:08:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tai kad, deja, bet Brazauskienė juk sunkus ligonis buvo, kaip žinia...:-((   ATSAKYTI
Turgaus pardavėja su medicininiu išsilav 2019-06-14 17:59:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O ką turgus yra kažkokia nepadorių žmonių vieta? Ten dirba ir išsilavinę žmonės visomis prasmėmis    ATSAKYTI
Aaa 2019-06-14 09:02:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-18
Tik Laima ponia!   ATSAKYTI
tikrai 2019-06-14 08:52:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Tikekimes naujai nepavaziuos kaip Paksienei ,jau zvilksnis Laimos kaip nuprotejusios o is visu Adamkiene fainiausia tikimes ir naujoji bus panasi savo vietoj   ATSAKYTI
Arturas 2019-06-14 08:46:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Labai pasitikinti jau Nausediene.Idomu kuom.Paksiene tai buvo liuks grazi Prezidentiene o kitu nemaciau kad jei prilygtu!   ATSAKYTI
jo 2019-06-14 08:54:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
ne grozis o protas reikalingas o Paksiene prarado tapuai prezidentiene ,del grozio galima pasigincit vienam kas grazu kitam baisu    ATSAKYTI
as 2019-06-14 08:45:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
labai negrazios nuotraukos parinktos visos atrodo tokios vargses    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Pas kaimynus besisvečiuojantis Nausėda paragino lenkus nepamiršti brolybės (nuotr. stop kadras)
Įprastai įspūdingomis masinėmis kovos scenomis pasižyminti Žalgirio mūšio inscenizacija Lenkijoje šiemet neįvyko. Dėl koronaviruso apsiribota kuklesniu 610-ųjų kautynių metinių ...
Iki izoliacijos uzbekai dar spėjo apsilankyti milžiniškame Kauno prekybos centre (nuotr. stop kadras)
Net 21 naujas koronaviruso atvejis Lietuvoje nustatytas per parą. Tai – pastarojo mėnesio rekordas. Žinoma, kad užsikrėtę iš Uzbekijos į vieną Kauno logistikos ...
Biblioteka (nuotr. stop kadras)
Ne vieną dešimtmetį bibliotekoje dirbantys asmenys išgirdo reikalavimą – privalote išlaikyti lietuvių kalbos egzaminą, kitaip neteksite darbo. Valstybinės kalbos inspekcijos ...
Ligoninė (nuotr. stop kadras)
Vienas iš Covid-19 sergančių Uzbekistano piliečių šokdina Abromiškių reabilitacijos ligoninę, kurioje šiuo metu yra gydomas. Vyras grasina, kad, jei nesulauks medicininės ...
Astravo atominė elektrinė (nuotr. SCANPIX)
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) pranešė trečiadienį pradedantis tikrinti savivaldybių, esančių šimto kilometrų zonoje nuo Astravo atominės elektrinės, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų