Po dešimties metų prezidentavimo Dalia Grybauskaitė netrukus užvers prezidentūros duris. Tačiau apie savo karjeros perspektyvas šalies vadovė vis dar kalba miglotai. Politologai vieningai sutaria, kad prezidentė gali planuoti ateitį didžiausiose pasaulio tarptautinėse institucijose, nes Lietuvos politinis laukas D. Grybauskaitei gali būti ir per mažas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė (nuotr. SCANPIX)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė (nuotr. SCANPIX)

Savo karjerą įvairiose valstybinėse institucijose D. Grybauskaitė vystė nuo 1991-ųjų, kai tapo Tarptautinių ekonominių santykių ministerijos Europos departamento direktore. Po poros metų ji paskirta Užsienio reikalų ministerijos Ekonomikos departamento direktore.

Įspūdinga karjera

1994-aisiais D. Grybauskaitė buvo LR misijos prie Europos Sąjungos nepaprastoji pasiuntinė ir įgaliotoji ministrė, Nacionalinės pagalbos koordinatoriaus atstovė Briuselyje, o nuo 1996-ųjų – LR ambasados JAV įgaliotoji ministrė.

1999-aisias D. Grybauskaitė ėjo finansų viceministrės, po metų – užsienio reikalų viceministrės pareigas, o 2001-aisiais paskirta ir finansų ministre. 2004 metais D. Grybauskaitė tapo Europos Komisijos nare, atsakinga už finansinį programavimą ir biudžetą.

REKLAMA

Nuo 2009 iki dabar D. Grybauskaitė dukart išrinkta Lietuvos prezidente.

Dalia Grybauskaitė (nuotr. SCANPIX)

Dalia Grybauskaitė (nuotr. SCANPIX)

Kandidatai linki tarptautinės karjeros

Devyni prezidento posto šiemet siekę kandidatai LRT beveik vieningai sutarė, kad Lietuvoje D. Grybauskaitei tinkamo posto nebėra, bet ji galėtų vystyti puikią tarptautinė karjerą, nes turi užmezgusi ryšius ne tik su įvairių tarptautinių institucijų vadovais, bet ir kitų valstybių vadovais.

„Manau, kad bet kur būtų puiku panaudoti tokią patirtį bet kokioje tarptautinėje organizacijoje. Prezidentė tikrai turi didžiulę patirtį, didžiulę charizmą, gerus asmeninius ryšius ir reputaciją“, – LRT sakė Ingrida Šimonytė.

Tačiau Naglis Puteikis abejojo tokiomis prezidentės galimybėmis, nes D. Grybauskaitė Lietuvoje esą pademonstravo „labai didelį socialinį nejautrumą“, kuris būtų nepriimtinas Europos institucijose.

Keturios tuščios kėdės

Po sėkmingos politinės karjeros Lietuvoje, būtų visai nenuostabu, jei, kad ir po nedidelės pertraukos poilsiui, D. Grybauskaitė nuspręstų išplaukti į tarptautinius vandenis.

Štai praėjusią savaitę Europos Sąjungos lyderiai susitiko Rumunijoje aptarti ateinančių penkerių metų Europos Sąjungai ir, ko gero, svarbiausio klausimo – kas atvers naująjį Bendrijos skyrių?

Įdomu tai, kad keturių svarbiausių Europos Sąjungos organų vadovų kadencijos baigiasi kaip tik tuo pat metu. Europos Parlamento pirmininkas Antonio Tajani savo kadenciją baigia liepą, Europos Komisijos prezidentas Jean-Claude Junckeris ir Europos Centrinio banko prezidentas Mario Draghi kadencijas baigia spalį, o Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas pasitrauks lapkritį.

REKLAMA

Donaldas Tuskas ir Dalia Grybauskaitė (nuotr. SCANPIX)

Donaldas Tuskas ir Dalia Grybauskaitė (nuotr. SCANPIX)

Vadinasi, D. Grybauskaitė turi mažiausiai keturias progas užimti išskirtinai aukštas pareigas. Juoba, kad Lietuvos prezidentės pavardė taip pat linksniuojama tarp kandidatų pakeisti D. Tuską.

Paklausta, ar sieks Europos Vadovų Tarybos pirmininko posto, prezidentė to neneigia.

„Tik vienas sakinys apie tai: neleiskime ateičiai trukdyti šiandien“, – žurnalistams yra sakiusi prezidentė.

Scenarijus – užsienis

Rytų Europos studijų centro (RESC) direktorius Linas Kojala pažymi, kad keturių minėtų postų skirstymas smarkiai susijęs tarpusavyje, o viena pozicija gali stipriai nulemti, kas yra realūs pretendentai į likusias. Tai nulemia kandidatų atstovaujama šalis, lytis, patirtis ir daug kitų niuansų. Tačiau natūraliausia vieta D. Grybauskaitei, anot L. Kojalos, būtų būtent EVT.

„Ten ji ten 10 metų dirbo tiesiogiai, o EVT pirmininku paprastai netampa žmogus iš šalies, tai pakankamai intymi institucija, turinti savo darbo taisykles. Kitas dalykas, be abejo, ji yra šalies vadovė – tas statuso klausimas yra labai reikšmingas. Vadinasi, sumažėja potencialių konkurentų skaičius. Na, ir galbūt lytis galėtų būti privalumas, nes ryškių lyderių moterų gali būti ne tiek daug, o lyčių balansas gali atlikti vaidmenį, skirstant tuos postus“, – tv3.lt kalbėjo L. Kojala.

Linas Kojala Fotodiena/Arnas Strumila

Linas Kojala Fotodiena/Arnas Strumila

Be minėtų institucijų L. Kojala D. Grybauskaitės ateitį įsivaizduoja ir kitose svarbiausiose pasaulio institucijose.

„Yra NATO, Jungtinės Tautos, Pasaulio Bankas, juo labiau, kad D. Grybauskaitė turi ekonominės pakraipos išsilavinimą bei didelę patirtį dirbant su šitais politiniais klausimais. Galimybių spektras tikrai platus, bet spėlioti yra labai sudėtinga“, – svarstė L. Kojala.

REKLAMA

D. Grybauskaitės galimybę įsidarbinti aukštose tarptautinėse institucijose Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Lauras Bielinis vadina teorine, nes ir Lietuva, ir pati prezidentė turi aktyviai dirbti ties šiuo klausimu, bet būtent aktyvumo profesorius ir pasigenda.

„Šitos pozicijos užimamos ne todėl, kad laimi asmenybė, o tai yra tarpvalstybinių susitarimų, įtakų, resursų, politinių strategijų kombinacijos. Natūralu, kad tokiose pozicijos dažniausiai laimi stipresnės valstybės atstovai, kurie lengviau gauna kitų valstybių paramą. Bet ir nestiprios valstybės atstovas gali užimti tokią poziciją, kuomet tarpusavyje nesutaria stipriosios jėgos. Tuomet silpnosios valstybės atstovas tampa situaciniu lyderiu, kuris užima poziciją, nes nėra pavojingas nė vienai iš konkuruojančių stiprių politinių jėgų“, – strategavo L. Bielinis.

Vis dėlto, jis neabejoja, kad tinkamai susidėliojus aplinkybėms ir esant norui, D. Grybauskaitė „lengvai galėtų tapti eurokomisare“, ką jau yra išbandžiusi. Tuo metu L. Kojala eurokomisarės postą laiko žingsneliu atgal.

Scenarijus – Lietuva

Be abejo, negalima atmesti galimybės, kad po laikino poilsio D. Grybauskaitė išbandys jėgas Lietuvos politikoje. Vis tik L. Bielinis juokdamasis sako, kad prezidentė veikiausiai „ramiai sau gyvens naujai pastatytame name ir džiaugsis gyvenimu“ – kadenciją baigusiam prezidentui būtų sunku rasti tinkamą postą vietinėje politikoje.

„Manau, kad netinkama jokia vieta, nes bet kokioje politinėje pozicijoje Lietuvoje Grybauskaitė po prezidento posto būtų daug žemesniame lygmenyje. Visais atvejais tai būtų vieta, kur kita politinė grupuotė galėtų atvirai ją kritikuoti. Šiandien gi ji yra virš politikos ir savotiškai prieš to pripratusi, ir jos natūra tai atitinka. O būdama politiniame lauke ji bus visuomet kritikos objektas oponentui ir tokiu būdu praras prezidentinę aurą, kuri egzistuoja visiems prezidentams, baigusiems politiką“, – tv3.lt kalbėjo L. Bielinis.

REKLAMA

Lauras Bielinis (nuotr. Fotodiena.lt)

Lauras Bielinis (nuotr. Fotodiena.lt)

Kaip pavyzdį jis pasitelkė nušalintąjį prezidentą Rolandą Paksą, kuris po savo prezidentavimo nesiekė tapti Seimo nariu, nes tai būtų „legalus bandymas būti mušamu“.

Jam antrina ir L. Kojala, teigdamas, kad sėkmingai tarptautinėje ir Europos politikoje įsitvirtinusiai D. Grybauskaitei natūraliau būtų žengti pakopa aukščiau – į tarptautines institucijas.

Šiuo metu D. Grybauskaitei 63-eji, bet vargu, ar po penkerių metų ji dar kartą bandys siekti prezidento posto, mano L. Bielinis.

„Per tą laiką išaugs nauji lyderiai. Matome ir Nausėdą, ir Šimonytę. Tai yra tie lyderiai, kurie sekantį dešimtmetį dominuos. Rizikuoti, konkuruoti su Nausėda ir Šimonyte Grybauskaitė, ko gero, neišdrįs“, – svarstė L. Bielinis.

Tačiau jis įžvelgia variantą, pagal kurį D. Grybauskaitė vis dar galėtų būti nacionalinės politikos dalimi – tai Europos Parlamento rinkimai, nesvarbu, ar su jau egzistuojančia, ar naujai sukurta politine jėga.

„Kurti judėjimo greičiausiai ji nesugebėtų, nenorėtų, nors viskas įmanoma. O eidama su kokia nors politine partija ji iškart taptų tos partijos varikliu ir bet kokia partija priimtų ją į savo gretas, nes tai būtų didelis variklis, nes prezidentės autoritetas leistų tai partijai laimėti daug daugiau balsų“, – prognozavo profesorius.

Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės antroji prezidentavimo kadencija baigsis šių metų vasarą.

Vytis
2019-05-19 19:15:35
pataikunu ir klapciuku pataikuniskos mintys,zmones visai kitaip galvoja,deja.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
SENJORA 2019-05-21 16:28:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
I Ukraina pas Porosenka,nes abu vienodi
   ATSAKYTI
A 2019-05-20 22:55:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vangų fiesta   ATSAKYTI
Argintas 2019-05-20 11:33:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai geras ir įdomus straipsnis. Ploju katučių autorei.   ATSAKYTI
Jo 2019-05-19 22:16:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Manau kad butu gerai kad i ta kede Grybauskaite neisestu pastoviai rodosi agresoriai jeigu ten pradetu taukst tokius niekus gali ir pasaulini issaukt   ATSAKYTI
mmm 2019-05-20 10:40:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ukaraina, Gruzija, Padnestrė. Latvijos rajonas pervadintas Pytalovu, Švedijos ir Norvegijos vos ne dvigbai padidinti gynybos biudžetai, atnaujimya karinė bazė Gotlande - kas tai, vaidenimasis. Įsignybk ir parabusk, prasivalyk akis ir ausis... Gal padės, nors vargiai   
Vaclovas 2019-05-19 21:08:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Po “sėkmingos” kovos su korupcija ir oligarchais Lietuvoje Grybauskaitė galėtų vykti į Ukrainą pasidalinti patirtimi. Be jos "neįkainojamų" patarimų Ukrainai neįveikti korupcijos.    ATSAKYTI
Kristina 2019-05-19 19:49:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Puiki Prezidentė, labai protinga, turinti gerą politinę uoslę, gerbiama Pasaulyje ir Europoje. Sėkmės Jums, mano Prezidentė.   ATSAKYTI
Vytis 2019-05-19 19:15:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
pataikunu ir klapciuku pataikuniskos mintys,zmones visai kitaip galvoja,deja.   ATSAKYTI
Ir 2019-05-19 19:07:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Mėlynoji KGB sliuka i Lukiškės o ne i Europa !!!   ATSAKYTI
Geranoris 2019-05-19 19:06:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Sėkmės, Dalyte!   ATSAKYTI
Audronė 2019-05-19 18:51:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Galima, tik pasveikti ir pasidžiaugti, kad Prezidentavimo laikotarpis baigėsi, buvo visko ir juodo,ir balto, mes sužavėti Jūsų gerumo, atlaidumo ir ryžto, stiprios valios,eiti į priekį, nepaisant ir neieškant, užtarimo ir paguodos, Lietuvos žmonės myli ir gerbia Jūsų asmenybę ir atliktus nesavanaudiškus darbus.   ATSAKYTI
Plikis 2019-05-20 09:19:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Įlysk į šikną be vazelino.   
Kestas 2019-05-19 18:33:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Atiduok Apvoktiems Pensininkams pinigus VAGIE   ATSAKYTI
Kestas 2019-05-19 18:29:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
As patarti kad pirmas kelias butu i Lukiskes
Apgaviku ir Melaguiu akiu Dumeju Europoje ne VIETA   ATSAKYTI
luna2001 2019-05-19 18:08:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
faktiskai jai turetu sviest lukiskes geriausiu atveju -uz valstybes zlugdyma ir teroristiniu valstybiu palaikyma,uz neteiseta fasistiniu jegu remima ukrainoje ir ginklu prekyba be jto leidimo bet pamacius paskutini eurovizijos finala supranti-europa valdo neaiskios pakraipos issigimeliai-tad varnas varnui akies nekerta   ATSAKYTI
Eda 2019-05-19 19:32:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Debilai tai jai buvo tokia bloga kodel net du kartus buvo isrinkta?  
viktorija 2019-05-19 18:04:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
butu labai gerai Lietuvai   ATSAKYTI
simas 2019-05-19 18:32:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tik Europai py.z.diec.  

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
REKLAMA
policija (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Vos Klaipėdos pareigūnams pradėjus miesto keliuose dirbti su mobiliaisiais greičio matuokliais, daugelio tiesiog vadinamais „trikojais“, feisbuke netruko susikurti bendruomenė, ...
(nuotr. 123rf.com)
Dažnas mūsų ypač šaltuoju metų laiku neišvengia slogos, įvairių virusinių kvėpavimo takų infekcijų ar net gripo, tačiau retas kuris įtaria, kad paprasčiausias virusas gali kaip ...
(nuotr. SCANPIX)
Jungtinių Valstijų ekspertas Rodžeris Zacheimas ragina Lietuvą neapsiriboti prašymais didinti amerikiečių karių skaičių regione, nes vien tai nereiškia tinkamo Rusijos ...
Gaisras (nuotr. stop kadras)
Rūkymas lovoje ir besaikis alkoholio vartojimas – dvi pagrindines gaisrų ir žūčių ugnyje priežastis vardija Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Nors gaisrų ir ...
Šeimos su 13 globotinių metai prasidėjo targedija (nuotr. stop kadras)
13 globotinių Šiaulių rajone auginančiai Volosovų šeimynai Nauji metai prasidėjo gaisru. Didesnės nelaimės išvengta tik laimingo atsitiktinumo dėka, tačiau gaisrą išgyvenę ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
DABAR RODOMA
Milijonus sužavėjo gudrybė, padėsianti nulupti virtą kiaušinį akimirksniu
Sprogimas netoli Elektrėnų – sugriuvo namas, yra sužeistų
DABAR RODOMA
Sprogimas netoli Elektrėnų – sugriuvo namas, yra sužeistų
DABAR RODOMA
Elgesys pašiurpino – Šiauliuose rado pakartą šunį
DABAR RODOMA
Nelaimė Kaune – vyrą partrenkė, kol taisė automobilį šalikelėje
DABAR RODOMA
„Peugeot“ salto sostinėje: atsitrenkęs į stulpą vertėsi aukštielninkas
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone: BMW vairuotojas apie partrenktą žmogų suprato ne iš karto
DABAR RODOMA
Krauju paženklintas vakaras Šiaulių rajone – BMW vairuotojas mirtinai partrenkė žmogų
DABAR RODOMA
Rasta vieta Garliavoje, kur slepiant žiaurų nusikaltimą užkasta auka
DABAR RODOMA
Policija apie ieškomos mergaitės bylą: įvykis buvo, pagrobimo – ne
DABAR RODOMA
Pareiškus įtarimus prabilo „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius
DABAR RODOMA
Prabilo ir į kariuomenę pašaukta Londone gyvenanti Zofija
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų