• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiauliuose atidaromoje parodoje apie miesto "odų karaliumi" vadintą pramonininką Chaimą Frenkelį bus galima išvysti ir unikalių eksponatų.

REKLAMA
REKLAMA

Penktadienį "Aušros" muziejaus Chaimo Frenkelio viloje atidaromoje ekspozicijoje "Žydų kultūros paveldas Šiauliuose: pirkliai Frenkeliai" pasakojama apie žymų 19-20 amžių sandūros Lietuvos pramonininką, Sankt Peterburgo gildijos pirklį Ch.Frenkelį, pristatoma jo įkurto odų išdirbimo fabriko istorija, supažindinama su šeimos rezidencija.

REKLAMA

Ekspozicijoje lankytojams pirmą kartą rodoma vienintelė šeimyninė Frenkelių fotografija, kurioje apie 1892-1894 metus įamžinti Chaimas ir Dora Frenkeliai su sūnumi Jokūbu. Šią nuotrauką parodai paskolino Ch.Frenkelio proanūkės Esteros Arens šeima iš Izraelio, pranešė muziejus.

Lankytojus nustebins ir kiti unikalūs autentiški eksponatai: Ch.Frenkelio odų fabrike išdirbtos odos ir Jokūbo Frenkelio gaisrininkų komandos turėtas ženklas "Žvaigždė", pagaminta Šiauliuose 1933 metais.

REKLAMA
REKLAMA

Susidomėjimo sulaukti turėtų ir Ch.Frenkelio vilos istoriją atskleidžiantys eksponatai. Daugiau kaip 50 metų vila buvo uždara visuomenei, joje buvo įsikūrusi karo ligoninė. Parodoje pristatomi 2002-2005 metų nuotraukos primins apie 15 metų trukusį vilos restauravimą, atkurtą unikalių secesinio stiliaus interjerą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartu su paroda parengta ir turistams skirta knygelė lietuvių ir anglų kalbomis, pasakojanti apie pirklius Frenkelius ir jų šeimos paveldą Šiauliuose.

Chaimas Frenkelis (1857-1920) - vienas žymiausių pramonininkų, žinomas visoje Rusijos imperijoje, žydų bendruomenės Šiauliuose mecenatas ir autoritetas.

REKLAMA

1879 metai Ch.Frenkelis atsikėlė į Šiaulius, kur beveik 40 metų truko jo stulbinančiai sėkminga pramonininko veikla. Verslą Ch.Frenkelis pradėjo mažose odų išdirbimo dirbtuvėse. Maždaug po dešimties metų toje vietoje jau stovėjo fabriko pastatai, išlikę iki šiol.

Ch.Frenkelio odų fabriko plėtimąsi nutraukė Pirmasis pasaulinis karas. Per karą fabrikas buvo nuniokotas, dalis įrengimų išvežta į Vokietiją.

Tarpukariu fabriko restauravimu ir tolimesniu valdymu rūpinosi Frenkelių sūnus Jokūbas. Tačiau netekus plačios Rusijos rinkos, fabrikas buvusių gamybos mastų niekada nebepasiekė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų