• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mečio Brazaičio tarpukario spalvotoji fotografija atkeliavo į Londoną

Dailėtyrininko Valentino Gylio ir Lietuvos instituto rūpestingai parengta paroda sausio 8 – kovo 6 d. eksponuojama Lietuvos ambasadoje Londone. Lietuvos karo aviacijos kapitono, topografo ir fotografijos mėgėjo Mečio Brazaičio (1903–1952) spalvotos nuotraukos nukelia į XX-ojo šimtmečio 4-ojo dešimtmečio pabaigą – laikotarpį, kuomet buvo sukurti ir paplito pirmieji praktiškai pasiteisinę spalvotosios fotografijos metodai.  

REKLAMA
REKLAMA

Parodai atrinktos skirtingų žanrų Mečio Brazaičio fotografijas, kuriose matyti laikmečio ženklai, gyvenimo būdas, mados, propaguojamos temos, kuriančios stabilaus ir prašmatnaus tarpukario valstybės gyvenimo įvaizdžius. 

REKLAMA

1935 m. Londone buvo pristatyta nauja spalvotai kinematografijai skirta trijų sluoksnių (tri-pack) Kodachrome juosta, o 1936 m. spalio mėnesį rinkoje pasirodė 35 mm pločio diapozityvinė Agfacolor fotojuosta, skirta mėgėjiškajai fotografijai. Diapozityvinė Agfacolor fotojuosta iškart susilaukė didelio anuometinių fotomėgėjų susidomėjimo, o Lietuvos fotomėgėjų sąjungos pirmininko prof. Stepono Kolupailos iniciatyva 1938 metų rugsėjo mėnesį žurnale „Židinys“ buvo išspausdinta pirmoji spalvota „momentinės“ fotografijos reprodukcija.  

REKLAMA
REKLAMA

Nežiūrint to, kad anuomet dar nebuvo techninių galimybių atspausdinti spalvotą  vaizdą fotopopieriuje, Mečys Brazaitis ne tik atidžiai studijuoja spalvotosios fotografijos technines galimybes, bet ir ieško optimalių  meninių sprendimų, bandydamas suteikti spalvai visaverčio fotografinio vaizdo dėmens reikšmę. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA



Mečio Brazaičio nuotr.

1944 m. vasarą M. Brazaičiui pasitraukus į Vakarus, spalvotas skaidres Ukmergėje saugojo autoriaus sesuo Sofija, o vėliau – jos sūnaus inžinieriaus Vytauto Narkevičiaus šeima Kaune. Siekiant plačiau pristatyti autoriaus fotografinį palikimą, paveldėtojai 2006 m. perdavė jo tvarkymą Kaune įsikūrusiai Atvirosios visuomenės studijų asociacijai.  

REKLAMA

Eksponuojamos fotografijos reprodukuotos iš nuotraukų skaitmeninių versijų, kurios buvo parengtos 2006 – 2007 m., nuskenavus 35 mm spalvotas pozityvines Agfacolor. Parodos rengėjas Valentinas Gylys, gamintojas – Lietuvos institutas, parodą pristato Lietuvos ambasada Londone. Renginys įtrauktas į vieną populiariausių Londono parodų gidą “New Exhibitions”.  

Parodą Lietuvos ambasadoje Londone (84 Gloucester Place, W1U 6AU) galima apžiūrėti darbo dienomis nuo 10 iki 17 val.



Mečio Brazaičio nuotr.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų