Londono "Viktorijos ir Alberto" muziejus, didžiausia pasaulyje dizaino ir taikomojo meno saugykla skaitmenizavo ir paskelbė muziejaus portale Lietuvos ir kitų Centrinės ir Vidurio Europos dailininkų 1989-1990 metais sukurtų plakatų kolekciją.
Šis muziejaus žingsnis yra projekto "Revoliucijos vaikai" dalis, pavadinta "Designing Democracy: Posters and the Political Transformation of Europe 1989-1991" ir skiriamas revoliucinių įvykių 20-mečiui. Plakatų kolekcijos pradžią surinko muziejaus kuratorė Margaret Timmers. Ji po Baltijos šalis ir Vidurio Europą važinėjo iš karto po Berlyno sienos nuvertimo, ir šviežiai sukurtus plakatus gaudavo iš dailininkų rankų arba tiesiog gatvėje. Vėliau rinkinį papildė įvairių šalių kultūros organizacijos.
Šitaip "Viktorijos ir Alberto" muziejuje susiformavo didelė 250 plakatų (iš jų apie 50 sukurtų Lietuvoje) kolekcija, atskleidžianti paskutinių Sovietų Sąjungos ir Sovietų bloko egzistavimo mėnesių chronologiją ir emocinę įtampą. Ši kolekcija, anot projekto rengėjų, yra ne tik plakato meno pavyzdžiai, bet ir dizaino ženklais paaiškina, kodėl Vidurio Europoje ir Baltijos šalyse yra stiprios tautiškumo (britai jį vadina "nacionalizmu") nuostatos.
Lietuviška politinio plakato mokyklą kolekcijoje pristato ir klasikiniai "Baltijos kelio", Zino Kazėno "Mergaitės su trispalve", Alberto Brogos bei Jono Varno plakatai, ir jau primiršti Giedriaus Reimerio, Arūno Žilio, Jokūbo Zovės, Romo Dubonio, kitų plakatistų kūriniai.
Pristatomas projektas dar nėra užbaigtas – visus eksponatus šiuo metu aprašo, klasifikuoja ir analizuoja tarptautinė specialistų komanda, kurioje Lietuvos dalį tvarko buvęs Lietuvos dailės akademijos profesorius, žymiausias šalyje plakato meno žinovas Juozas Galkus. Visiškai sutvarkyta ir aprašyta plakatų kolekcija bus pristatyta lapkričio mėnesį “Viktorijos ir Alberto” muziejuje, Europos demokratinių transformacijų 20-mečio proga.
“Viktorijos ir Alberto” muziejaus kolekcija išsiskiria ir tuo, kad visa muziejaus kolekcija yra atvira ir prieinama besidomintiems, tad ir plakatus gali apžiūrėti bet kuris muziejaus lankytojas – eksponatai saugomi Spaudos ir raižinių studijoje.
Lietuvių meno kolekcija muziejuje po truputį didėja. Muziejus turi nemažai Antano Sutkaus fotografijų kolekciją (kurios nuolat ištraukiamos į dienos šviesą įvairiose muziejaus ekspozicijose), netrukus muziejaus fotografijos kolekciją papildys ir jaunos Londone gyvenančios lietuvių fotografės Indrės Šerpytytės darbai. Ši fotografė, tik neseniai baigusi fotografijos magistro studijas Karališkoje meno akademijoje Londone, jau yra kelių svarbių fotografijos premijų laimėtoja (tarp jų – Jerwood Photography Award). Nacionalinės dailės galerijos atidarymo proga Vilniuje lankėsi “Viktorijos ir Alberto” muziejaus fotografijos kuratorė Marta Weiss, tad tikėtina, kad lietuviškosios fotografijos kolekcija šiame muziejuje didės.
Plakatų skaitmenizavimo projektas įgyvendinamas muziejui bendradarbiaujant su Europos komisijos atstovybe Londone bei įvairių šalių kultūros institutais bei atašatais Londone.