Šį savaitgalį Baltarusijos pasienyje, Norviliškėse, vyksiančio muzikos festivalio "Be2gether 2007" rengėjus šalies valdžia parėmė daugiau kaip puse milijono litų. Tačiau organizatorių žadamo laisvės balso baltarusiai gali ir neišgirsti, rašo "Lietuvos žinios".
Renginys su demokratijos vėliava lengvai rado kelią ir į valstybės kišenę. Kelios ministerijos ir Vyriausybė skyrė festivaliui apie 700 tūkst. litų. Šalčininkų rajono savivaldybė už kelis tūkstančius litų suteiks komunalinių paslaugų.
Tokio dydžio valstybinė parama panašaus pobūdžio renginiui suteikta bene pirmą kartą. Festivalio organizatorių tikslai kilnūs - siekiama skleisti demokratiją Baltarusijos gyventojams ir gaivinti Lietuvos provinciją. Tačiau demokratijos vėjas gretimos šalies žmonių gali ir nepasiekti. Neaišku, ar apie renginį žinoma Baltarusijoje, be to, baltarusius gali išgąsdinti gana brangūs bilietai.
Tai pirmas festivalis, sulaukęs tokio didelio valdžios dėmesio ir dosnių išmokų iš valstybės kišenės. Šimtų tūkstančių, kuriuos atseikėjo ministerijos ir Vyriausybė, jokie kiti renginiai niekada nėra gavę. "Tai labai didelė parama. Nė vienas Kultūros ministerijos akiratyje atsidūręs festivalis ar renginys tiek pinigų negauna", - tvirtino kultūros viceministras Gintaras Sodeika. Pasak jo, ministerija buvo priversta skirti lėšų, nes negali kvestionuoti Seimo sprendimų.
Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko pavaduotojas Audronius Ažubalis įsitikinęs, kad valstybė turėjo paremti festivalį, nes jis turi politinę prasmę. Parlamentaro nuomone, renginiu išreiškiama parama Baltarusijos demokratijos gynėjams ir primenama kitoms Europos valstybėms apie žmogaus teisių pažeidimus šioje šalyje. "Festivalis primins, kad Europos viduryje yra diktatūra", - vylėsi A.Ažubalis.
Teigiama, jog renginys skirtas ir ES 50-mečiui paminėti. Taip pat skelbiama, kad vienas ambicingų jo tikslų - atgaivinti Lietuvos provinciją. Šalčininkų rajone įsikūrusioms Norviliškėms siekiama sukurti tokį įvaizdį, kokį turi muzikos renginiais pagarsėjusi Roskildė ar Vudstokas.
Tokie festivalio užmojai pamalonino Šalčininkų rajono savivaldybę. "Tai labai didelė reklama mūsų rajonui. Panašūs renginiai įrašyti į mūsų turizmo strategiją", - "Lietuvos žinioms" teigė Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Josifas Rybakas.
Vienas renginio organizatorių Giedrius Klimkevičius "Lietuvos žinioms" negalėjo pasakyti, koks tikslus festivalio biudžetas. Pasak jo, ši suma turėtų viršyti kelis milijonus.
Verslininkas taip pat nenurodė, kokio dydžio paramą festivaliui suteikė valstybė. Pasak jo, suma bus aiški, kai viskas baigsis. "Manau, geriau palaukime, pažiūrėkime, ar sėkmingai vyks festivalis, o tada ir kalbėsime", - nenoriai apie valstybės pinigus šnekėjo G.Klimkevičius. Bene didžiausią dalį biudžeto festivalio organizatoriai ketina skirti atlikėjų honorarams.
Be nemenkos valstybės paramos, rengėjai pritraukė ir privačių rėmėjų. Tačiau daugiausia įplaukų į festivalio biudžetą laukiama iš bilietų pardavimo. Šiuo metu bilieto kaina siekia 140 litų. Tiesa, prieš pat festivalį jie dar brangs. Po litą nuo kiekvieno bilieto žadama skirti nuo Černobylio avarijos nukentėjusiems Baltarusijos Čečersko rajono vaikams.
Organizatoriai tikisi, kad per tris festivalio dienas Norviliškėse apsilankys apie 20-25 tūkst. žmonių. Pasak rengėjų, daug pastangų skiriama jaunimui iš Baltarusijos pritraukti. Tačiau laisvės balsas gretimos šalies gali ir nepasiekti. Apie pusantro šimto litų kainuojantys bilietai baltarusiams gali būti neįkandami. Be to, vykstant į festivalį jiems reikės pasirūpinti ir viza, kuri kainuoja maždaug 18 litų.
Tačiau renginio organizatoriai mano, kad baltarusiams tokia pinigų suma nebaisi. "Jų koncertinės rinkos kainos panašios kaip Lietuvoje. Mokėti tiek pinigų už daugiau kaip 30 muzikinių ir meninių projektų - palyginti nedaug", - įsitikinęs G.Klimkevičius.
Tikimasi, kad apie festivalį baltarusiai sužinos iš Lietuvoje studijuojančių Europos humanitarinio universiteto studentų. Jiems buvo išdalyti URM skirti kvietimai į renginį.