REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Archeologas Kennethas B. Tankersley iš Cincinnačio universiteto vienoje Kentukio valstijoje esančioje oloje atrado čerokių genties indėnų skiemenine abėcėle padarytą įrašą. Jis padarytas 1808 arba 1818 metais – įrašo autorius išraižė ir datą, bet ji per beveik du amžius sunyko.

REKLAMA
REKLAMA

Bet kokiu atveju, įrašas yra vienas seniausių arba pats seniausias čerokių raštu padarytas įrašas, antradienį praneša "The New York Times".

REKLAMA

Čerokių skiemeninę abėcėlę sugalvojo savamokslis vardu Sekvoja, kurį baltieji žinojo kaip George'ą Gistą (arba Guessą). Sekvoja kurti abėcėlę pradėjo 1809 metais, o nuo 1821-ų metų čerokių vadai laido jos mokytis gentainiams. Gana greitai abėcėlę išmoko daugelis indėnų, ir 1830-aisiais šiuo raštu pradėtas leisti čerokių laikraštis "Cherokee Phoenix", egzistuojantis iki šiol. Ankstyvieji Sekvojos bandymai kuriant abėcėlę neišliko.

REKLAMA
REKLAMA

Čerokių abėcėlėje yra 85 ženklai. Nors kai kurie iš jų yra lotyniškos abėcėlės raidės, jos skamba kitaip – pavyzdžiui, raidė "T" čerokiams yra garsas "i", o "R" – garsas "e". Lentelėje matosi, kad abėcėlė suskirstyta stulpeliais, kur po kiekviena pagrindine balse raide pateikiami atitinkami junginiai "priebalsis ir balsis".

Užrašą, kurį K. Tankersley atrado Kentukio oloje, sudarytas iš 15 ženklų, bet prasmingo teksto nesudaro. Archeologas mano, kad ženklus išraižė kažkas, besimokęs rašto ir praktikavęs oloje, kurią indėnai garbina nuo XVIII amžiaus pabaigos. Joje palaidotas legendinis vadas Raudonasis Paukštis. K. Tankersley, kuris pats yra čerokis, mano, kad oloje 1810 metais galėjo lankytis ir abėcėlės išradėjas Sekvoja. Teoretizuojant ženklai galėjo būti padaryti jo ranka, bet tai tik hipotezė, pabrėžia K. Tankersley.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų