Gastroles Vilniuje pradedantys Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro darbuotojai ketina protestuoti prieš savo teatro vadovę Audronę Žigaitytę-Nekrošienę.
Kaip BNS pasakojo viena akcijos dalyvių, solistė Aurelija Dovydaitienė, trumpą tylos protesto akciją numatoma surengti po penktadienį Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre klaipėdiečių parodyto gastrolinio spektaklio.
Gastrolių išvakarėse išplatinę viešą pareiškimą visuomenei, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui bei kultūros ministrui Jonui Jučui, Klaipėdos muzikinio teatro darbuotojai skelbia protestuojantys prieš tolesnį, jų teigimu - autoritarinį A. Žigaitytės-Nekrošienės vadovavimą teatrui. A.Dovydaitienės teigimu, pareiškimą jau pasirašė 60, t.y. maždaug ketvirtadalis teatro darbuotojų.
"Elementarių teatro kolektyvinio darbo principų neišmanymas, autoritarinis vadovavimas, arogancija, kitų nuomonės nepaisymas, nuolatiniai pažeminimai ir įžeidinėjimai galutinai suskaldė kolektyvą, o provokuojami vieši konfliktai ir skandalai su atlikėjais, teatro kūrybiniais ir administracijos darbuotojais, pasiekę spaudą ir teismus, baigia sugriauti visuomenės pasitikėjimą mūsų teatru", - rašoma viešame teatro darbuotojų pareiškime.
Pasak pareiškimo autorių, Klaipėdos muzikiniame teatre "vyrauja nuolatinė nežmoniška įtampa, nepakantumo atmosfera ir baimė - nebeįmanomas nei visavertis darbas, nei kūryba visuomenės labui, nei tolimesnis asmenybių puoselėjimas".
A.Dovydaitienės teigimu, protesto akcija norima paraginti kultūros ministrą, kitas atsakingas institucijas imtis aktyvesnių veiksmų ir padėti spręsti teatre kylančias problemas.
"Juk svarbu ne spektaklių kiekybė, kurią pabrėžia teatro vadovė. Norime, kad būtų atsižvelgta ir į čia dirbančius žmones, jų interesus", - sakė A.Dovydaitienė.
Anot jos, jei protesto akcija rezultatų neduos, teatro kolektyvas neatmeta galimybės pradėti streiką.
Teatro vadovė A. Žigaitytės-Nekrošienės BNS teigė gavusi pareiškimą su 23 teatro darbuotojų parašais, tačiau aiškiai išdėstytų problemų sakosi ten neįžvelgusi.
"Susidariusi situacija yra keista. Pačiame pareiškime aš nerandu konstruktyvių problemų iškėlimo. Galima problemas spręsti tik tuomet, kai jos aiškios. Yra tiek kaitinamas ar įkaitintas emocionalumas, kad galima kaltinti žmogų kuo nori", - penktadienį BNS sakė A. Žigaitytė-Nekrošienė.
Teatro vadovė teigė nematanti ir savo darbo trūkumų.
"Aš atėjau į nepaprastai apleistą teatrą. Nebuvo nei teisės aktų, nei struktūros, nei materialinės bazės. Buvo faktiškai griūvantis teatras. Faktai yra tokie, kad turim 7 premjeras. Man pavyko sutelkti branduolį. Kolektyvo meninė branda ūgtelėjo, tai pripažįsta visi kritikai. Pagerinome salės užpildymo, finansinius rodiklius", - nuveiktus darbus vardijo A. Žigaitytė-Nekrošienė.
Ji sakėsi iš pareigų trauktis neketinanti.
"Darbo kodeksas mane gina. Reikia rimtai įrodyti, kad aš netinku, o ne emocijomis. Aš ne grožio konkurse dalyvauju, aš dalyvauju teatro valdymo konkurse. Reikia įrodyti rimtus pažeidimus. O tai, kad aš kažkam nepatinku, neturi būti kriterijus", - kalbėjo teatro vadovė.
A. Žigaitytės-Nekrošienės manymu, tokius teatro darbuotojų veiksmus paskatino artėjanti atestacija bei kai kurių vyresnio amžiaus ar reikiamo išsilavinimo neturinčių artistų baimė prarasti darbo vietą.
Nuo penktadienio iki sekmadienio truksiančioje Klaipėdos muzikinio teatro gastrolėse Vilniuje sostinės publikai ketinama parodyti tris naujausius skirtingų žanrų pastatymus. Žiūrovai galės pamatyti Johanno Strausso (Johano Štrauso) operetę "Šikšnosparnis", Wolfgango Amadeaus Mozarto (Volfgango Amadėjaus Mocarto) operą "Don Žuanas" bei Zigmaro Liepinio operą-melodramą "Paryžiaus katedra".
A.Dovydaitienė patikino, jog nepaisant teatro kolektyvo rengiamos protesto akcijos visi numatyti spektakliai bus parodyti, o sostinės žiūrovai tikrai nenukentės.
Jau du dešimtmečius veikiančio teatro kolektyvą šiuo metu sudaro 250 darbuotojų, tarp jų - 15 operos solistų, 15 baleto artistų, 55 orkestro muzikantai ir 48 choro dainininkai. Kompozitorė ir muzikos kritikė A. Žigaitytė-Nekrošienė teatrui vadovauja antrus metus.